Biografie over de roemruchte VVD'er Wiegel die premier had 16 Eindelijk is er de biografie over Hans Wiegel (79). In een kloek boekwerk van 768 pagina's vertelt auteur Pieter Sijpersma hoe Wiegel van een verlegen jongetje uitgroeide tot een politicus die al een halve eeuw in de spotlights staat. Jacqueline voorzag Wiegel van een hipper uiterlijk, zonder broeken met hoog water in 1973. Later met Marianne. De bruiloft met Jacqueline wordt door politiek Den Haag be zocht, maar van linkse politici is geen spoor te bekennen. Zijn eerste echtgenote treedt graag op de voorgrond en is geregeld in de pers te zien. Jac queline verschijnt op tal van bijeenkomsten. Ze bestiert ook een kaas- en wijnwinkeltje, De Maennenschijn aan de Leidsegracht in Amsterdam. Het paar verhuist naar een groot huis in Amerongen. Jacqueline schrijft co lumns in Accent, Extra en in De Telegraafheeft ze een kookrubriek. Ze bezorgt haar man ook een hipper uiterlijk. ,,De lubberende cordu- roybroeken met hoog water, en daaronder zwarte gaatjesschoenen, zijn vervangen door vlotte pantalons en suède bordeelsluipers'', schrijft Het Parool. Wiegel is vicepremier, minister van Binnen landse Zaken en vader van Eric en Marieke als het noodlot op 6 november 1980 toeslaat. Hij krijgt telefoon: Jacqueline heeft in Veenendaal een auto-ongeluk gehad, hij moet in aller ijl naar het ziekenhuis. Daar hoort Wiegel dat ze is overleden. De jonge vader is er kapot van. Eenmaal vertoont hij publiekelijk zijn grote verdriet over het verlies van zijn eerste vrouw. In de verkiezingscampagne van 1981 heeft Wiegel een televisiedebat met Joop den Uyl. Hij krijgt hij een vraag uit het publiek: waarom is er wel een pensioen voor weduwen en niet een voor weduwnaars? 'U weet niet hoe het is om jonge kinderen op te voeden', zegt de vragensteller. Wiegel barst in snikken uit, Joop den Uyl pakt troostend zijn arm. Het Hans Wiegel werd er nerveus van dat hij het eindresultaat van zijn biograaf misschien niet meer zou meemaken. Dat er nu een boek ligt dat dikker is dan de biografie van zijn tegenstan der 'ome Joop' Den Uyl, zal hem deugd doen. Als jongste Tweede Kamerlid voor de VVD weet Hans Wiegel, dan 26, in 1967 pijlsnel fu rore te maken. Met humor en brutale onbe vangenheid weet hij het medium televisie uit stekend te bespelen. Ruim vijftig jaar later is hij nog steeds een graag geziene gast in talk shows. Zijn columns in De Telegraaf worden nog altijd met belangstelling gelezen. Een inkijkje in het leven van een bijzondere man, aan de hand van vier thema's. 1. Leven en liefdes De zoon van een meubelmaker en een hardwerkende huisvrouw is een bleu en teruggetrokken jongen met spierwit haar. Zijn verlegenheid raakt hij kwijt als hij student wordt en zich aanmeldt bij de jonge renbeweging van de VVD, de JOVD. Een spreekbeurt in Hoogeveen, waar hij als jong Kamerlid te gast is, zal zijn leven een belangrijke wending geven. Na afloop van de bijeenkomst blijft hij slapen bij de secretaris van de VVD-afdeling Hoogeveen, ene me vrouw Frederiks. De volgende ochtend komt hij in pyjama de trap af terwijl twee jonge meiden, Jacqueline en Marianne Frederiks, hem gadeslaan. De blozende Wiegel mist de laatste trede en valt languit de keuken binnen. Het ijs is gebroken. Hij nodigt de meiden uit voor een tegenbezoek op zijn boerderij in het Friese Ee, waar ze met hun moeder langsko men. De 17-jarige Jacqueline en de 30-jarige Wiegel worden verliefd. Het Nieuwsblad van het Noorden citeert Wiegel: ,,Ik vind zowel Jac queline als haar zusje Marianne erg aardig.'' Het lot zal beschikken dat hij uiteindelijk met beiden zal trouwen. Eerst met Jacqueline, ZATERDAG 3 OKTOBER 2020 GO 'Zo Hans, ik zie dat je met paard en wagen bent gekomen?' De liefdes in Hans Wiegels leven: boven Jacqueline Frederiks, onderste foto haar zus Marianne. Beiden kwa men om bij een auto-on geluk. PRIVÉFOTO'S JAN HOEDEMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64