Toen corona aan zijn opmars begon, werd in verpleeghuizen m 'Het scheelde dat wij onze voorraden aan het begin van de uitbraak op orde hadden' 14 besmetting. Dat was bij Gulden akker in Goirle, het verpleeghuis dat onlangs onder vuur werd ge nomen door actieclub Viruswaar heid nadat het de deuren sloot na nieuwe coronabesmettingen. Het eerste geval, vlak na carna val, was de opmaat tot een stille ramp. Veel verpleegtehuizen ble ken niet voorbereid op het ge mene virus. In totaal raakten tot nu toe meer dan 12.000 bewoners van verpleeghuizen besmet, van wie er meer dan 2000 overleden. Hoewel de ziekenhuizen in Tilburg en Breda snel vol lagen met coronapatiënten, bleef het aantal besmettingen in Thebe's verpleeghuizen beperkt tot 50, van wie er 29 overleden. In geen enkel verpleeghuis van de organi satie kwam het tot een grote uit braak; het maximum per locatie staat op vier besmettingen. Verge leken met voorgaande jaren is er tot nu toe zelfs sprake van onder- sterfte, vermoedelijk door alle hygiënemaatregelen. Alarmbellen Terwijl corona voor de meeste Nederlanders begin maart nog betrekkelijk ver weg leek, gingen bij Thebe meteen alle alarmbellen af. Vanuit de overheid was nog geen enkele informatie beschik baar voor verpleeghuizen. Het crisisteam van de zorginstelling besloot daarom haar eigen noro- virusprotocol in werking te stel len: zodra er een verdenking van corona was, werd de patiënt op zijn eigen kamer geïsoleerd. Per soneel mocht alleen naar binnen met beschermende kleding. Stad en land werd afgebeld voor medi sche mondmaskers. In Hagedonk is nooit een tekort aan beschermende kleding ge weest, zeggen medewerkers. Van den Bunder: ,,Het was harken, maar het scheelde dat wij onze voorraden aan het begin van de uitbraak ruim op orde hadden. Ik weet niet of dat bij andere zorgor ganisaties ook zo was. Zodra wij vrij waren van besmettingen, kon ik materiaal aanbieden aan onze andere locaties.'' Desondanks raakte een aantal medewerkers van Hagedonk be smet. Verpleegkundige Marisa van Batenburg is een van hen. Ze is nooit getest, maar had alle symp tomen. En een duidelijke bron: ze had een coronapatiënt verzorgd vlak voor hij besmet bleek. Ze werd flink ziek, was vijf weken uit de running. En nog steeds is ze niet helemaal de oude. Ze kampt nog regelmatig met vermoeidheid en concentratiestoornis. Toch is ze niet extreem ongerust nu de tweede golf op Nederland afrolt. ,,Natuurlijk ben ik weleens bang of onzeker als ik naar een patiënt moet die in isolatie zit. Heb ik me goed aangekleed, ben ik beschermd? Maar voor mijn ge- voel gaan we een andere tijd in. We hebben al zo veel kennis opge daan. Dit voorjaar werden we gek van alle onzekerheid.'' Hoe ze de boel draaiende kun nen houden, dat is de grootste zorg van verpleegkundige Annie Jochems. ,,We moeten nu al vaak allemaal een paar uur bijspringen om diensten op te vullen van collega's die thuiszitten. Normaal meld je je niet ziek bij een kuchje, nu moet dat.'' Haar herinneringen aan het slopende voorjaar zijn nog vers. Met haar dochter, die op de afdeling in het Amphia ziekenhuis werkte waar coronapatiënten wer den verpleegd, ging ze na het werk vaak wandelen om de indrin- gende ervaringen van zich af te praten. ,,Met een touwtje van 1,5 meter tussen ons in, zodat we zeker genoeg afstand hielden. Mensen keken raar op, maar wij voelden een zware verantwoorde lijkheid om geen corona op te lo pen. Nog steeds.'' Toch kijken de zorgmedewer- kers ook met positieve gevoelens terug op de eerste coronagolf. Jochems: ,,Qua ziekte was het een rottijd, maar het heeft ook veel verbinding gebracht. We deden het echt samen.'' Niet alleen met het personeel. Het dorp, een hechte gemeenschap die na carna val een zware coronabrandhaard bleek, toonde zich van zijn beste kant. De bewoners en medewer kers van Hagedonk werden over laden met kaartjes, bloemen, fruit en gebak. Een stortvloed aan initiatieven kwam los. Er kwam een babbelbox waar be woners achter een spatscherm familie konden ontvangen, een concert in de binnentuin, bingo op de balustrade. Een poffer tjeskraam bezorgde via een liftje poffertjes op elk balkon. Vrijwilli gers belden met be woners die aanga ven zich eenzaam te voelen. Ook mevrouw Akkermans heeft iets posi tiefs overge houden aan het vervelende be- zoekverbod. Uit haar handtasje pakt ze een glimmende smartphone. Die hebben haar kin deren voor haar gekocht zodat ze kunnen beeld bellen, vertelt ze trots. ,,Toch leu ker'', constateert ze. ,,Gisteren belde mijn dochter weer. Nu kan ik haar ook zien. Ze sturen film pjes van de achterkleinkinderen.'' Voor bewoners die geen smart- phone of computer hebben, kwa men er twee iPads. Rust Dat minder familie op bezoek mocht komen pakte voor het ver pleeghuis als geheel opmerkelijk genoeg juist goed uit. Vooral in de woongroepen, waar mensen met zware dementie wonen, gaf het rust dat er niet voortdurend be zoek in en uit liep. ,,Bij familie leden zagen we veel angst. Ze waren heel bang dat hun vader of moeder hen niet meer zou her kennen, of zou overlijden zonder dat ze elkaar nog zouden zien. Niemand had aanvankelijk enig idee hoe lang het bezoekverbod zou duren. Maar in de woongroe pen zagen we echt meer rust ont staan'', zegt Van den Bunder. ,,Sommige mensen zijn nog uren onrustig als het bezoek weer weggaat, ze willen dan naar huis of gaan hun echtgenoot zoeken. Ook zagen we minder onbegrepen gedrag, zoals plotseling boos wor den of de drang om continu rond te lopen.'' Onderzoekers van het Amsterdam UMC constateerden vorige week eveneens dat bewo ners van verpleeghuizen niet on der de lockdown hebben geleden. Dat verklaarden ze onder meer door de rust, de goede sfeer die het personeel wist te creëren en het digitale contact met familie en vrienden dat sterk toenam. Bij Hagedonk kneep het perso neel weleens een oogje toe als een bewoner toch stiekem naar buiten liep om een wandelingetje te ma ken of op een bankje op het naast gelegen kerkhof familie te ont moeten. ,,Als iemand heel onrus tig of verdrietig wordt van binnen zitten, gebruik ik mijn gezond ver stand'', zegt Van den Bunder. Uit eindelijk is in Hagedonk niemand overleden zonder naasten. Ook bij de bewoners die tijdens de lock- down 'gewoon' stierven, niet aan corona, mocht familie waken. ,,Ik denk dat we erin zijn geslaagd het altijd menselijk te houden'', zegt de manager. Maar, tekent ze aan, dat het tijdens de eerste golf goed is gegaan, wil niet zeggen dat dit ook nu weer het geval zal zijn. Dat beseffen de bewoners rond de sjoelbak ook. ,,Van corona zijn we nog niet af', zegt mevrouw Dielemans beslist, terwijl ze een oogje op haar concurrente aan de sjoelbak houdt. Ze krijgt bijval van haar buurvrouw. ,,Dat virus komt terug, sowieso.'' Of ze daar bang voor zijn? Mevrouw Van Dongen schudt haar hoofd. ,,We worden hier toch goed verzorgd? Wat komt, dat komt.'' l*IK2 tH ZATERDAG 3 OKTOBER 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 Petra van den Bunder, manager Manager Petra van den Bunder: ,,Als iemand onrustig wordt van binnen zit ten, gebruik ik mijn gezond ver stand.'' H' L.VV-' 9 'v 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62