Niet alle ouderen vrezen nieuwe coronagolf 13 I m - I Veel verpleeghuizen hadden het zwaar tijdens de eerste uitbraken van corona. Voor de 23 instellingen van Thebe, in hartje Brabant, was de schade minder groot. Tot nu toe overleden er dit jaar zelfs minder bewoners dan normaal. Angst voor de tweede golf is er nauwelijks. ,,We worden hier toch goed verzorgd?'' Mevrouw Akkermans speelt in verpleeg huis Hagedonk een potje Rummikup. vi ANNEMIEKE VAN DONGEN ls het komt, dan komt het.'' Me vrouw Akker mans (90) is nuchter. Ze is goed op de hoogte. In haar appartementje in verpleeghuis Ha gedonk in Prinsenbeek leest ze elke ochtend de krant. ,,En het komt weer hè? De ziekenhuizen raken voller. Maar mij hoeven ze daar niet meer heen te brengen. Als ik het krijg, is het mooi ge weest. Ik hoop vooral dat ik niet lang ziek hoef te zijn.'' In Hagedonk zijn tot nu toe 'slechts' twee bewoners positief getest op corona, aan het begin van de pandemie, in maart. Beide mannen overleefden het niet. Verdrietige verhalen. Een van hen was vijftien jaar lang de buurman van mevrouw Akkermans, ze deden samen met de krant. ,,Zijn enige zoon lag zelf met corona op de ic. Toen hij wakker werd, hoorde hij dat zijn vader was overleden.'' De dochter van het andere coronaslachtoffer mocht aanvankelijk niet bij haar dood zieke vader. Uiteindelijk kon ze toch afscheid nemen, in bescher mende kleding. Bij de begrafenis ceremonie waren maar vijf men sen. Wegens het bezoekverbod mocht de weduwe van de man, die ook in het verpleeghuis woont, de weken daarna niemand ontvangen. Intens triest. Rottijd Het was een rottijd, daar is ieder een in Hagedonk het over eens. Mevrouw Akkermans moest er vorige week vaak aan terugden ken. Toen zat ze twee dagen in isolatie omdat ze verkouden was. Dat was helemaal niks. Niet naar buiten mogen, niemand zien, be halve de verpleging. ,,Het perso neel komt dan helemaal ingepakt binnen. Ze brengen je eten op een karretje, je mag niet naar het res taurant. Niet sjoelen, niet rummi- kuppen, niet naar geheugengym. De kinderen mochten niet langs komen. Dan gaat de tijd lang zaam, hoor. De tv heeft hele da gen aangestaan, dat gebeurt nor maal nooit.'' Vandaag heeft mevrouw Akker mans goede zin. De test was nega tief, dus ze mag naar de sjoelmid dag. In het restaurant staan de stoelen in een kring om de sjoel bakken, keurig 1,5 meter uit el kaar, tot enig ongenoegen van de bewoners ('we zijn allemaal half doof, je verstaat elkaar niet. Het is er niet gezelliger op geworden'). De vrijwilligers die de sjoelschij ven aangeven, dragen plastic handschoentjes. De bewoners niet. Mondkapjes draagt nie mand, hoewel het aantal corona besmettingen ook in verpleeg huizen weer oploopt en zowel personeel als bezoek in verpleeg huizen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag sinds deze week preventief een medisch mond kapje op moet. ,,Als het verplicht wordt, zullen wij dat natuurlijk ook doen. Maar zo lang het kan, kiezen we voor gezond verstand: thuisblijven bij klachten, afstand houden, handen wassen. Bewo ners met dementie raken in de war van mondkapjes. Ze herken nen vertrouwde gezichten niet meer'', verklaart manager Petra van den Bunder van Hagedonk, dat deel uitmaakt van de Bra bantse zorgorganisatie Thebe. Thebe, met 23 woonzorgcentra in de regio Tilburg en Breda, kreeg begin maart als eerste in het land te maken met een corona- GO ZATERDAG 3 OKTOBER 2020 'Als ik het krijg, is het mooi geweest' LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 61