Saskia Noort Pik, bemoei je niet met abortus Zo doen zij dat Zelfs God komt eraan te pas op de Belgische dierendag VEEL GEDEELD 'We zitten weer goed voor een jaar', zegt een meneer die zijn hondje liet zegenen 12 Luchtige capriolen Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. k slaap slecht en word beroerd wakker. De dag kom ik aardig door met werk en wandelingen, in de avonden en vroege ochtenden dringt de angst zich op. Wat leven we in een doodenge tijd, hoe moet het verder, wanneer houdt het op. Ik weet, het klinkt pathetisch, en ik heb weinig tastbaars te vrezen, maar ik ben bang en volgens mij ben ik met velen. En alles dat hiertegen helpt, elkaar opzoeken, elkaar omhelzen, troost zoeken in theater, in live-muziek, in de kroeg, in dans en vergetelheid zoeken, op reis gaan, mag niet. Er is geen uit zicht en zodra iemand een lichtpuntje toont, staan daar tien man tegenover te roepen dat het nog vijfjaar zo blijft. Doen we het met zijn allen? Welnee, we doen het allemaal alleen, somber en woedend achter onze computer, of de televisie. En wat krijgen we daar voorgeschoteld? Meer ellende, meer ver deling, meer mensen die hun eigen duiding geven aan wat er gebeurt, meer discussie, meer onbegrip. Ik kijk niet meer, doe mij maar een natuurfilm. Zodoende miste ik onlangs ook de Vooravond waarin Rebecca Gomperts aan tafel was uitge nodigd omdat ze volgens Time Magazine een van de honderd meest invloedrijke mensen ter wereld is. Mevrouw Gomperts strijdt al jaren voor veilige abortus met onder meer haar abortusboot, waarop ze vrou wen uit landen waar abortus niet is toegestaan, helpt. In plaats van een lofzang kreeg ze een spervuur aan zoge naamd kritische vragen en ging het ineens over de 'fees telijke stemming rondom abortus' en zo werd een hel din van eigen bodem voor aap gezet. Dat ze geen woorden meer had was logisch, ik keek het terug en had ook geen woor den meer. Was dit vrouwen recht niet reeds in 1984 een feit in Nederland? Heeft ooit iemand een feestelijke abortus gehad? En het hield niet op. Ene Frank Bosman, cultuur theoloog riep op Radio 1 op tot een discussie over abortus, een debat zelfs over de abor tuswetgeving, een man nota bene, waar haalt hij het lef vandaan? Heeft mijn moeder voor niets op de barricades gestaan? Wij vrouwen zorgen al vele decennia voor de anticonceptie, die wij betalen en in ons lijf gooien, met alle bijwerkingen van dien. De eerste single heteroman met condooms op zak moet ik nog tegenkomen en wij single hetero vrouwen kennen allemaal de smoezen van mannen om condoomvrij te kunnen neuken, om nog maar te zwijgen over de keren dat het condoom ineens er zogenaamd per ongeluk was afgeglibberd. Al die shit gebeurt in onze buik, met onze vagina's. Ik zou wel een debat willen, maar dan zonder mannelijke egotrip pers erbij. Niet over ons recht op abortus, want die staat al bijna veertig jaar buiten kijf, maar over waarom anticonceptie niet gratis is, maar abortus wel. Waarom de abortuspil niet door de huisarts kan worden verstrekt, zodat vrouwen niet langs de haag scheldende christenen bij de abortusklinieken hoeven. Waarom de paternalistische bedenktijd nog steeds bestaat, alsof vrouwen impulsief en lukraak tot een abortus besluiten. Het abortusrecht is een moreel recht van iedereen met een baarmoeder, en iedereen met een pik dient zich hier niet mee te bemoeien. Het is niet zijn recht, en ook niet zijn 'kindje'. Wees blij en dankbaar dat wij vrouwen deze im mense verantwoordelijkheid op ons nemen en stop met die pogingen onze lichamen te controleren en te beheersen. Het is morgen niet alleen in ons land dierendag. De rest van de wereld doet ook mee. De Belgen zijn verzot op hun bénédictions traditionnelles des animaux, de traditionele zegening van honden, katten, konijnen en alle andere wezens uit het dierenrijk. MARK VAN ASSEN BRUSSEL Op het Brusselse Vossen plein, in de volkswijk Ma- rollen, staat elke dag een enorme vlooienmarkt met ruim driehonderd kraam pjes. Eén keer per jaar, op dierendag, heeft het een an der aanzicht. De lokale pa ter Walbert zegent dan op deze 'plezante happening' van iedereen die dat wil zijn of haar huisdier. Vanwege de heilige Sint Franciscus natuurlijk, die zich niet al leen bekommerde om de ar men en de zwakken, maar ook om de planten en de dieren. Volgens de organisatoren is er de afgelopen jaren van alles langsgekomen op deze bénédiction traditionnelle des animaux (traditionele die- renzegening): honden en katten, konijnen, paarden, vissen, maar ook chin chilla's, fretten, slangen en zelfs een urn met as. In heel het land kondigen parochies en buurtvereni gingen de speciale zegenin gen aan. In Knokke-Heist, populair bij Nederlands uit gaanspubliek, zijn aller hande huisdieren en paar den welkom. De vooraf gaande eucharistieviering wordt opgeluisterd door harmonie De Zeegalm. In Berchem, in de ge meente Antwerpen, vindt de zegening plaats in de pa rochie Heilig Sacrament. Op de site staat waarom: ,,Om- dat dieren levende wezens zijn, die ook gevoelens heb ben.'' Het moet gezegd dat er niet alleen op dierendag ge zegend wordt. Ook rond 3 november, de naamdag van Sint Hubertus (de patroon heilige van de jacht), vinden priesters en huisdieren- bezitters elkaar op het plein voor de kerk. In het West- Vlaamse Markegem doen ze dat elk jaar, vooral 'om te vragen om bescherming van boven', aldus de priester in een filmpje van de lokale omroep Focus WTV. Een meneer met hond vertelt dat het hem 'een gerust ge voel' geeft: ,,We zitten weer goed voor een jaar.'' De verslaggever heeft voor de kijkers thuis de oogst van de dag bijgehou den: 70 honden, 58 paarden en 33 duiven. Zeedieren zijn populair tijdens het 37ste vliegerfestival in Weifang, China. Meer dan 1100 vliegeraars uit 31 Chinese regio's lieten hun gevaartes de lucht ingaan. Vanwege corona mochten buitenlandse deelnemers dit jaar niet meedoen, maar 51 teams uit 45 landen konden hun luchtcapriolen wel online laten zien. foto afp ZATERDAG 3 OKTOBER 2020 GO FOTO EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60