Zogezien Kabinet kiepert coronaregels over de schutting 0Êk Zo werd het een week vol verwarring 9 tu rner zestien. Dat zou hij niet doen als het hem hier niet zou bevallen. Ik kan het mensen aanraden om hier te komen wonen." Watersnoodramp En dan Leunis, op nummer 5. Hij is niet thuis. Later vertelt hij via de telefoon dat hij sinds zijn geboorte in 1944 nooit uit het gehucht weg is geweest. Van de aanleg van de autoweg, dwars door zijn buurt schap, heeft hij niet veel meege kregen. De watersnoodramp in 1953, dat was me wat, toen konden ze maar net op tijd door de achter deur wegkomen. Daarna is het hele wegenstelsel veranderd. Maar de komst van de A58: ,,Het is toch gewoon dat er een weg wordt aan gelegd? Van de oude Rijksweg wis ten we dat dat niet kon blijven du ren. Die was zo druk, zeker als het vakantie was, het lukte niet om over te steken. Pas als er auto's stopten, dan wel. Van de autoweg heb ik geen last. Het zou stil wezen als die er niet was. Je ziet nog eens wat bijzonders. Hé, ze staan stil, of wat rijden ze zachtjes." 'Zoek het lekker zelf uit!' Met die woorden zal premier Rutte het niet gezegd hebben tegen de voorzitters van de 25 veiligheidsregio's. Dit zijn geen voetbalsupporters tegen wie hij 'Hou gewoon je bek' kan zeggen. Dus heeft onze minister-president het in dit gezelschap over 'invullen op regionaal niveau' en 'eigen verantwoordelijkheid voor de sector'. THEO GIELE Geschrokken door het stijgend aantal ziekenhuisopnames kon digde de premier afgelopen maan dag nieuwe coronamaatregelen aan. Geen toeschouwers bij sport wedstrijden, eerder sluiten van de horeca, gezelschappen van maxi maal vier personen en hooguit der tig mensen in openbare binnen ruimtes. Er werd daadkracht van het kabinet gevraagd, dus er kon niet gewacht worden. Tenminste niet voor de bühne. Want je kunt corona er wel samen onder willen krijgen, het nemen van maatregelen die ons direct ra ken moet wel enige juridische on derbouwing hebben. Het kabinet sprak sneller dan zijn juristen konden schrijven. De nieuwe maatregelen, met grote ge volgen voor de horeca, sport- en de cultuursector, zouden dinsdag avond om 18.00 uur ingaan. Na de persconferentie werden de veilig heidsregio's al overstelpt met vra gen. Hoe moet het met onze brui loft? Wat is een toeschouwer bij het wielrennen? Een voorbijganger ergens langs het parcours of alleen de mensen bij de finish? Voor Zee land was deze vraag van belang vanwege de Binck Bank Tour die Zeeland zou aandoen. Welke (cul turele) instellingen mogen wel meer dan dertig bezoekers ontvan gen? Het kabinet had immers ge zegd dat uitzonderingen mogelijk waren. Pas dinsdag, laat in de middag, vlak voor de verordening moest in gegaan, ontvingen de veiligheids regio's de tekst van de modelveror dening. Die hadden de voorzitter van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) en zijn 24 collega's nodig om hun noodverordening aan te passen. Zolang er geen coronawet is, zijn het formeel de veiligheids regio's die maatregelen afkondi gen. VRZ-voorzitter Jan Lonink had toen al besloten om voor alle voorstellingen een paar dagen vrij stelling van de nieuwe beperkende regels te verlenen. Mondkapjes In de Randstad heerste maandag direct na de persconferentie ver warring over de vraag waar mond kapjes werden geadviseerd. Alleen in de steden of in alle plaatsen van de veiligheidsregio's Amsterdam- Amstelland, Haaglanden en Rot terdam-Rijnmond? Rutte sprak over de steden, de burgemeester van Amsterdam over de hele regio. Voor de rest van het land was het wachten op het zoveelste advies van het OMT, maar op woensdag ging Rutte onder druk van de Tweede Kamer al door de bocht. Staande de vergadering breidde Rutte het dringende advies voor mondkapjes uit tot het hele land. Van de Bijenkorf in Amster dam tot de slager in Clinge. Een advies, geen plicht. Ook tegen de middenstand zei het kabinet: zoek het zelf uit. Donderdag gebeurde hetzelfde met de middelbare scholen, nadat de organisatie van het voortgezet onderwijs, de VO-raad, zelf de knoop had doorgehakt. Nu was het onderwijsminister Arie Slob die met het 'dringend advies' kwam om binnen de middelbare scholen mondkapjes te dragen buiten de klaslokalen. Zo werd het een week vol ver warring. Terwijl aanstaande bruidsparen vanaf maandagavond wanhopig de website van de Rijks overheid, de veiligheidsregio of de gemeenten raadpleegden over wat nu wel of niet was toegestaan, zei de premier woensdagmiddag in de Tweede Kamer stellig dat een feestje er niet meer in zit. Ook niet in Zeeland of Limburg waar min der besmettingen zijn, benadrukte Rutte na vragen van SGP-Kamer- lid Kees van der Staaij. 24 uur later neemt VRZ-voorzitter Lonink het pragmatische besluit om in Zee land bruiloftsfeestjes tot dertig mensen wel toe te staan. Als dertig volstrekt vreemden bij elkaar mo gen zijn in een horecazaak, waarom zouden een bruidspaar en 28 genodigden dat niet mogen. Het zou alleen maar leiden tot 'creatief reserveren': 7 keer een gezelschap van 4 is ook 28. Het coronavirus heeft de rege ring en de rest van Nederland ruw uit de zomerslaap gewekt. Het ka binet heeft natuurlijk gelijk dat het indammen van het virus staat of valt bij ons eigen gedrag. Maar het afkondigen van hele en halve maatregelen die voor verwarring zorgen, helpt daarbij niet. GO ZATERDAG 3 OKTOBER 2020 ''-.'A-i.' Sy.' -p Gawege. Jolanda en Jan Meeuwsen: ,,Als er niks rijdt, is er iets aan de hand." Richard Draaijers: ,,Als je een hekel hebt aan lawaai, moet je hier niet gaan wonen." Het viaduct van de A58 in de buurt schap Gawege. FOTO'S RUBEN OREEL René Drenth: Eerlijk gezegd, je wordt wel eens gek van die weg." Kijk op de site Vy bij /video Mia Kuzee met kleindochter Naomi: ,,Het is zo'n leuk buurt- schapje." Gawege

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57