Tessa Baaijens-Van de Vrie, paradressuuramazone 6 Aan Tessa Baaijens-Van de Vrie (40) zie je op het eerste gezicht niks bijzonders. De amazone uit 's-Heer Hendrikskinderen heeft evenwel zwaar hersenletsel, overgehouden aan een ongeluk met haar paard Mai Tai. Ze leeft al achttien jaar met haar beperkingen en is een kei geworden in het maskeren daarvan. ,,Ik probeer zo gewoon mogelijk te zijn. Maar wat is gewoon?" Als het nummer Super girl nog wel eens op de radio langskomt, wordt Tessa Baaijens-Van de Vrie terug geworpen in de tijd. Die single van Raemonn was aan het begin van deze eeuw een hit. ,,We draaiden het veel, net nadat ik het ongeluk had gehad. Sindsdien is het mijn lijflied", vertelt ze. Het geeft de in woonster van 's-Heer Hendrikskinderen 'spi rit' om door te gaan. „Laatst hoorde ik het ook weer en dan kan ik wel emotioneel worden. Maar ik denk niet per se negatief terug aan die tijd. Voor mij is het glas niet half leeg, maar half vol. Ik realiseer me dat ik van heel ver gekomen ben." ,,Ik zou de volgende dag een wedstrijd hebben in Lisse. Alles stond al klaar voor vertrek. Maar ik moest die avond nog een rondje collecteren, net buiten Kloetinge, en besloot om dat te paard te doen. Ik kende de route op mijn duimpje en Mai Tai moest nog gereden wor den. Mijn cap was alleen al ingepakt. Maar ja, dan maar zonder, want het was een zeer be trouwbaar paard." ,,We reden in galop over de Bredeweg. Er kwam een fietspad aan en ik dacht met Mai Tai niet terug te hoeven naar de draf. Maar het was me ontgaan dat er net geasfalteerd was en dat er allemaal van die losse steentjes op lagen. Tja, en het paard liep op ijzersToen ze uitgleed en we samen vielen, dacht ik: 'Ik moet mijn been optrekken, ik wil niet mijn knie breken als Mai Tai op me valt'. Ik dacht dus helemaal niet aan mijn hoofd. Ik zag het paard weer opstaan en wegrennen. Toen deed ik mijn ogen dicht en werd het zwart." ,,Als er een lijstje is met alle dingen die je na een val op je hoofd kunt hebben, dan kon je ze bij mij allemaal aanvinken. Schedelbasisfrac- tuur, bloedingen, kneuzingen, vochtopho ping... Godzijdank hebben ze besloten mij toch te opereren. Daarna was het de eerste week nog wel kritiek, hoor. Uiteindelijk ben ik er redelijk goed uit gekomen. En ik denk dat dat ook zo moest zijn. Ik heb meerdere dingen gezien toen ik in coma lag. Er zijn in die veertien dagen dingen tegen mij gezegd. 'Het is jouw tijd nog niet, je gaat terug' en 'Er is nog een plan met je'." ,,Door te vechten. Ik ben echt wel een doorzet ter, al heel mijn leven. Als iemand vroeger al zei dat ik iets niet kon, wilde ik het tegendeel bewijzen." ,,Nee. Je moet het zo zien: door hersenletsel ben je zoals een kind, al zit je in het lichaam van een volwassene. Kinderen hebben minder angst, ze zien het gevaar niet. Ik had dat dus ook. Ik wilde, denk ik, binnen een paar maand en al weer rijden. En dan ook op Mai Tai, want dat was ons meest betrouwbare paard. Ik kon er eerst helemaal niet op komen. Ik had geen spieren en miste alle kracht. Eén vriendin hielp me erop, een andere vriendin stond aan de an dere kant om me tegen te houden, zodat ik er niet afviel. Natuurlijk had ik toen wel een cap op." Paardrijden werd voor Tessa weer heel gewoon. Ze reed ondanks haar beperkingen - onder meer verstoord evenwichtsgevoel, minder re actievermogen, snelle vermoeidheid en gevoe ligheid voor al te veel prikkels - wedstrijden binnen de reguliere dressuur. Totdat het haar in 2008 te veel werd. De amazone blokkeerde volkomen tijdens een wedstrijd in Vrouwen polder. ,,Ik zei: 'Ik doe het niet meer'. Het was heel frustrerend om geconfronteerd te worden met m'n beperkingen." ,,Oh zeker! Ik wilde eigenlijk stoppen met wat ik het liefste deed. En dat terwijl sporten su perbelangrijk is. Ik heb net dat boek van Erik Scherder gelezen, Laat je hersenen niet zitten. Daar staat in dat je door lichaamsbeweging je hersenen jong en actief houdt. Ik besef hoezeer dat ook voor mij geldt. Wat nou als ik helemaal gestopt was? Dan was ik misschien in een neer waartse spiraal terechtgekomen. Dan had ik misschien veel dingen nu niet meer kunnen doen." ,,Ze zeggen dat je de eerste vijfjaar na zo'n ongeluk nog dingen bij kunt leren. Daarna ont staat er een stabiele situatie, die je eenvoudig weg moet accepteren. Dat heeft bij mij nog wel twee jaar geduurd, denk ik. De paradressuur heeft me daarin erg geholpen. Dat het daarin zo goed ging, gaf me veel vertrouwen." ,,In 2010 was ik eerste reserve voor het WK in Kentucky. Een jaar later mocht ik wel mee naar het EK en werd ik vierde, zowel individueel als met het landenteam. Ik zat toen vast in het team voor Londen. Maar als er Paralympics aankomen, gaan er opeens andere wetten gel den. Ik was wel als toeschouwer aanwezig in Londen. Dat was natuurlijk fantastisch, maar ik had het liever anders gezien." ,,Nou, tijdens ons bezoek aan Londen bleek ik zwanger te zijn. Dat was een lang gekoesterde wens. Inmiddels hebben we twee kinderen." ,,Ja, twee jaar geleden heb ik Happy Grace ge kocht, met het oog op Parijs. Daar zijn in 2024 de Paralympics en dan wil ik wel écht mee doen. Het was in het begin een moeilijk paard, ZATERDAG 3 'Er was nog een plan voor mij' ROELAND VAN VLIET Je ongeluk was bijna precies achttien jaar geleden, op 20 september 2002. Wat over kwam je die dag? Je hebt twee weken in coma gelegen. De dokters twijfelden zelfs of ze je wel moes ten opereren. Het revalideren was intensief. Hoe ben je er doorheen gekomen? Je bent ook weer snel op een paard gestapt. Was je niet bang na dat ongeluk? De paradressuur, waarin je aangepast kunt rijden, is je redding geweest. Je vierde het ene na het andere succes. Drie jaar later ging je zelfs bijna mee naar de Pa ralympics van Londen, maar werd je 'slechts' reserve. Wat ging er mis? Hoe ben je met de teleurstelling van Londen omgegaan? Toch kruipt het bloed waar het niet gaan kan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54