hebben het heel gezellig samen' 1 'Als we nu gaan verslappen, gaat het virus zich weer verspreiden. Die strenge maatregelen brengen ons juist vrijheid' 5 echt te kort", vindt Natasja den Toom. ,,De opstart was vervelender dan thuis zitten", beaamt Patricia Langeveld. „Veranderingen zijn lastig voor mensen en bij ons merk je dat nog meer dan bij andere bedrijven. Voor veel mensen is Orionis een veilige haven. Het is lastig dat gevoel terug te krijgen." Na de eerste coronagolfis een groep collega's nog steeds niet teruggekeerd op het werkleerbedrijf, vertelt Lange veld. ,,Uit angst voor corona. Die men sen hebben nu psychische hulp nodig." Zij durft wel te voorspellen wat er ge- ook een les voor de toekomst. Ge zien de gemiddelde leeftijd van de mensen raken we over vier jaar zo'n tachtig tot negentig mensen kwijt die met pensioen gaan. We hebben nu 560 mensen in het werkleerbedrijf, dus we krimpen flink. Door de afschaffing van de sociale werkvoorziening komen er geen mensen bij. We zullen de werksoorten die we hebben dus goed moeten gaan beoordelen: wat kunnen we blijven bieden en waar is in de markt vraag naar? We zijn al bezig met een plan om toekomstbestendig te krimpen." Jaap, één van de collega's van Natasja den Toom op de afdeling verpakken, komt met een doosje gefrituurde groenten van Snacq het kantoor van werkbegeleider Ricardo Verhagen binnen lopen en biedt de snacks aan. ,,Proeven?" Het oordeel is wisselend; de een vindt ze te zout, de ander is geen liefhebber van groenten maar vindt ze zo wel smaken. ,,Het is een rustige dag van daag", glimlacht Den Toom. Ze hoopt dat het zo blijft. ,,Er is nu veel werk te doen bij ons, hopelijk kunnen we aan de gang blijven. Als we toch weer thuis komen te zitten, nou, dan moeten we flink op onze tanden bijten." Bovendien is ze bezig met een interne opleiding die haar verder kan brengen in haar loopbaan. ,,Sinds ik op deze afdeling werk, ben ik rustiger geworden. Ik kan nu meer. Daarom zit ik in een stappenplan en krijg ik een oplei ding waarin ik leer mensen aan te sturen. Ik ben blij een stapje ver der te komen. Dat moet volgend jaar gebeuren." Nieuwe lockdown Toch laait het coronavirus op en nemen de beperkingen toe. Op het werkleerbedrijf zijn strengere maatregelen nu niet nodig. Gil bert Suurmond hoopt dat een nieuwe lockdown afgewend kan worden. ,,Als we willen dat de economie blijft draaien, moeten we standvastig zijn en ons hou den aan de maatregelen van het kabinet", zegt hij met een ernstig gezicht. Hij haalt een piepklein papier tje uit zijn broekzak waarop hij minuscule aantekeningen heeft gemaakt. „Anders vergeet ik het." Dan volgt een geschiedenislesje. ,,Tijdens het Ardennenoffensief in de Tweede Wereldoorlog wa ren de Duitsers bijna verslagen. O, dachten de geallieerden, we kun nen de teugels wel laten vieren en wat mensen met verlof sturen. Dat gaf de Duitsers de kans zich te versterken voor een tegenoffen sief." Zo gaat het nu ook met het co ronavirus, waarschuwt Suur- mond. ,,Als we nu gaan verslap pen en denken: lang leve de lol, dan gaat het virus zich weer ver spreiden. Die strenge maatregelen brengen ons juist vrijheid. Daar door voel ik me beschermd en vrij. En kan ik naar mijn werk." beurt als die tweede coronagolf komt: ,,Dan zullen nog meer col lega's thuis blijven." De groep die nog steeds thuis zit, is niet zo groot, nuanceert werkbegeleider Remco Felius. Dat zij psychische hulp krijgen, klopt. En ook van zijn kant probeert hij de terugkeer gemakkelijker te ma ken. ,,We laten mensen nog beter wennen en we leveren maatwerk. Want wat voor de één wel gaat, lukt bij de ander niet." De opstartfase in het voorjaar heeft directeur Henk Guise een nog beter inzicht gegeven in zijn personeel en de kwetsbaarheid van het werkleerbedrijf. ,,Dit is GO ZATERDAG 3 OKTOBER 2020 Het voelt juist door zoveel wegwijzers af en toe als een doolhof. Gilbert Suurmond Gilbert Suurmond werkt al veertig jaar in de sociale werkvoorziening. Zijn jubileumfeest is vanwege co rona uitgesteld. .':.TOm!ij)iri MP*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53