'Natuurlijk miste ik de sociale contacten met de collega's. We kingen. Voor veel van hen is het werkleerbedrijf het maximaal haalbare. Dat klinkt alsof ze zich tevreden moeten stellen met minderwaar dig werk, maar het tegendeel is waar. ,,Soms kom ik in de super markt en zeg ik: 'Kijk nou, dat hebben wij verpakt'", lacht Natasja den Toom. De Zeeuwse babbelaars van Diesch worden bij Orionis verpakt. De gefrituurde groenten van Snacq liggen bij AH in de schappen. ,,Wij krijgen ze in grote zakken binnen en verdelen ze over bakjes en sealen die. De bakjes moeten 75 gram wegen. Elke dag doen we een paar metingen of we binnen de marges blijven." En die zijn ongelooflijk klein; 0,2 gram meer of minder is de limiet. ,,Het moet tussen de 74,8 en 75,2 gram blijven." Nuttig werk dat precisie en con centratie vraagt. Een stoornis als autisme zou in veel bedrijven een belemmering zijn, maar komt in het werkleerbedrijf soms juist goed van pas. „Gedisciplineerd werken is hier heel belangrijk", bevestigt Ricardo Verhagen, net als Felius werkbegeleider. Daar letten ze op bij het verde len van de werkplekken. ,,In prin cipe zijn het flexplekken en mag iedereen zijn eigen plek kiezen", zegt Felius. ,,Maar soms moet ik mensen zo plaatsen dat ze met de rug naar elkaar toe zitten. Anders zijn ze te snel afgeleid en reageren ze steeds op elkaar. We hebben ook veel stelletjes op de werkvloer. Hier ontstaan zelfs relaties." Werk en privé zijn op het werk leerbedrijf nauw met elkaar ver bonden. Het werk geeft houvast in levens waarin beperkingen een grote rol spelen. Het biedt ritme en structuur die verder gaat dan in- en uitklokken op het juiste tijdstip. Dat bleek eens te meer tij dens de eerste coronagolf. Geen enkel risico Medio maart ging Orionis Walche ren van de ene op de andere dag op slot. Directeur Henk Guise en zijn managers wilden vanwege de extra kwetsbare gezondheid van het per soneel geen enkel risico nemen. Die rigoureuze beslissing pakte goed uit: Orionis had amper last van ziekte, het gebouw was snel coro- naproof en de deuren konden ook voorzichtig open toen dat mocht. De dag na Koningsdag startte het werkleerbedrijf weer op. Tijdens de lockdown hielden de werkbegeleiders Remco, Ricardo en Rachid - door het personeel de drie R's gedoopt - intensief con tact met hun medewerkers. Bel len, appen, een kaartje sturen, een fruitmand bezorgen. Allemaal ma nieren om het wegvallen van dui delijke structuren en contacten een beetje te compenseren. ,,Weet je wat we in die lock- down ook ontdekten?", zegt Guise. ,,Dat veel van onze mensen niet meer warm aten. Dat deden ze al tijd tussen de middag bij ons, en thuis aten ze 's avonds een boter- Orionis Walcheren ham. Ze moesten er ineens aan denken om boodschappen te doen voor een avondmaaltijd. Dat was lastig." Natasja den Toom, die vanwege fysieke problemen in 2004 in de sociale werkvoorziening belandde, heeft een contract voor 32 uur, ver deeld over drie hele en twee halve dagen. Ze raakte met het werk ook haar vaste ritme kwijt. ,,Dat was het moeilijkste. Ik werd lui van het thuis zitten. En natuurlijk miste ik de sociale contacten met de colle ga's. We hebben het heel gezellig samen." Die combinatie van een vast dagritme en sociale contacten ma ken het werkleerbedrijf zo waar devol, benadrukt Patricia Lange- veld (50) uit Oost-Souburg. Zij werkt nu ruim vijf jaar op de afde ling verpakken en stuurt collega's ook aan. ,,Ik ben lichamelijk hon derd procent afgekeurd, maar hier ben ik lekker onder de mensen. Dit werk geeft me een gevoel van zelfvertrouwen en eigenwaarde." Langeveld heeft hobby's genoeg en verveelde zich thuis niet. Gil bert Suurmond had er veel meer moeite mee. De 63-jarige Middel burger heeft een lichte vorm van autisme en werkt al veertig jaar in de sociale werkvoorziening. Hij begon in 1980 bij Dethon in Ter- neuzen en stapte later over naar Lété, de voorloper van Orionis. Zijn jubileumfeest is uitgesteld vanwege corona. ,,Ik hoef nog maar vier jaar tot mijn pensioen. Vroeger keek ik daarnaar uit, maar nu het dichter bij komt, zie er steeds meer tegen op. Hoe ga ik straks mijn vrije tijd besteden? Hoe kom ik dan nog on der de mensen? Ik wil balans in het leven. Niet te veel mensen om me heen, maar ook niet te weinig." En toen kwam corona en zat hij ineens thuis. Suurmond lacht. ,,Ze zeiden: 'Dit is een mooie training voor je pensioen.' Ik heb gepro beerd er het beste van te maken. De sportschool was ook dicht. Dus ik ben mijn huis gaan opruimen, twee keer per week gaan hardlo pen en twee keer per week naar dagbesteding gegaan. Het was fijn om vrij te zijn, al had ik het liever anders gehad." Het vervelendste moest zelfs nog komen. Wat weinigen hadden ver wacht was dat niet het thuis zitten het moeilijkste bleek te zijn voor de medewerkers van het werkleer- bedrijf, maar de terugkeer. Direc tie, management en werkbegelei- ders zorgden voor aangepaste roosters. Personeel moest in ver schillende blokken binnenkomen en vertrekken om pieken in de drukte te voorkomen. ,,We begonnen aanvankelijk met een ochtendploeg, die weg moest zijn voordat de middagploeg bin nenkwam", legt Remco Felius uit. ,,Nu werken we met vaste ploegen voor een hele dag. De A-ploeg op maandag en dinsdag, de B-ploeg op woensdag en donderdag, en A en B werken afwisselend op vrij dag. 's Ochtends binnenkomen gaat in blokken van een kwartier. Ook de pauzes zijn verschillend." Wat in de ogen van leidingge venden een duidelijke structuur lijkt, zorgt bij veel medewerkers juist voor onrust. ,,Nu gaat het wel weer, maar die tussenfase was echt rommelig. We hadden geen vast rooster", zegt Suurmond. ,,Ik was gewend om hele dagen te werken en nu mocht ik steeds maar een paar uur komen. Dat was ZATERDAG 3 OKTOBER 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Orionis Walcheren onder steunt de inwoners van de gemeenten Middelburg, Veere en Vlissingen bij werk, inkomen en schulden. Dat ge beurt met 200 ambtenaren en 650 mensen in het werk leerbedrijf. Een van de taken is om mensen met een af stand tot de arbeidsmarkt naar (zo regulier mogelijk) werk te begeleiden. Zolang dat niet is gelukt, krijgen mensen een uitkering en/of hulp bij het wegwerken van schulden. Werkbegeleider Remco Felius: ,,We laten mensen nog beter wennen en we leveren maatwerk. Want wat voor de één wel gaat, lukt bij de ander niet." De verpakkingsaf deling met links Pa tricia Langeveld. Het hele gebouw van Orionis is voorzien van gele pijlen op de vloeren die de verplichte looproutes aangeven. foto's dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52