Jan Vantoortelboom Ficties In het nieuws Uit het nieuws Oproep: Proost op de horeca! 'Leuk om zo weer in contact te komen' DEZE WEEK IN Z 'We zitten allemaal in hetzelfde schuitje 'Sommige mensen had ik jaren niet gesproken 2 Het leven is een fictie, een verhaal door onszelf verzonnen, zoals onze identiteit 6TESSA BAAIJENS: 'IK BEN ECHTEEN DOORZETTER' 8 RENÉ DRENTH WOONTAAN DESNELWEG 16HANS WIEGEL: BIOGRAFIE OVER VVD'ER Vroeger stond hier een lage jaren 60 schuur met een ijzeren poort en een dak van asbestplaten. Een bouwsel van de vorige eigenaar. De beton nen vloer bestond uit verschillende niveaus omdat er varkens, kippen en een paar stieren in werden vetgemest en er geulen nodig waren om de urine en ontlasting op te vangen. Er hingen TL-lampen die na ver loop van tijd flikkerden en er de brui aan gaven en niet zel den stapte ik in het halfduister in zo'n verdomde geul of stootte ik mijn hoofd tegen een dwarsbalk vol roestige na gels. Maar we zijn er vanaf. Er staat nu een nieuwe, gepot- dekselde, multifunctionele ruimte met antracietkleurige Tuile du Nord pannen, zonnepanelen en een luchtwarmte- pomp. De vloer is gelukkig egaal. Het gebouw past in het Zeeuwse landschap, zegt men. Duurzaam ook, want volle dig houtskeletbouw. Dat was een vereiste voor de ge meente. Dat er een jaar van geneuzel aan regels, administra tie en vergunningsaanvragen aan is voorafgegaan, ben ik al lang vergeten. Met dat nieuwe gebouw heb ik plannen. De creativiteit moet er worden gevierd. Om te beginnen bevindt mijn nieuwe schrijfkamer er zich ook in en laat ik nu net vorige week de eerste pagina van mijn volgende roman hebben ge schreven. In dat gebouw zul len dus alle niet geschreven ficties die zich nog in mij schuilhouden worden ge concipieerd, vervolmaakt en geboren. Ten tweede is er een grote atelierruimte. Daar zal mijn vrouw schilderen, want drie grote ramen laten het licht uit het noorden binnen. Er zal ook een ro buuste metalen werkbank staan die ooit aan grootvader toebehoorde en een kera- miekoven. Daar zullen de jongste twee hun creatieve driften op kunnen botvie ren. Maar waar ik naar uit kijk, zijn de schrijfwork- shops die ik er wil geven. Mensen helpen om de ver halen uit hun leven vorm te geven, leesbaar te maken voor een groter publiek. En dat is iets waar steeds meer aandacht voor komt: mensen willen hun verhaal opschrij ven, al dan niet als therapeu tisch hulpmiddel voor zich zelf, dan wel om iets na te la ten voor hun kinderen en kleinkinderen. het leven een fictie is, een verhaal door onszelf verzon nen, zoals onze identiteit. En dat is niet negatief bedoeld. Het is een uiting van creativi teit, van constante veranderlijkheid. Bijna alles wat wij ken nen in deze wereld is ontsproten in het menselijke brein, was dus eerst een fictie voor het een feit werd. Eerst was er niets en dan was er iets. De bijbel is een fictie, Europa als economische en politieke entiteit is een fictie, de grote be drijven zijn ficties. Al deze dingen waren eerst ontastbare ideeën en verhalen in de hoofden van hun makers alvorens ze werden gerealiseerd. waarin de gevoelens van de auteur centraal staan en hoe die via woorden, zinnen, alinea's tot een zingevend geheel wor den gesmeed, van diepere betekenis voor eender wie de maker ervan van nabij heeft gekend. En dat is niet iets dat op een weekendje wordt gemaakt. Daar is tijd voor nodig en zelfs daar is in onze multifunctionele ruimte aan gedacht: van heinde en verre kunnen aspirant-schrijvers komen, want boven zijn er drie slaapkamers voor twee personen. Dus als dat verrekte coronavirus uit de weg is geruimd, hoop ik mij dienstbaar te kunnen maken voor mensen met serieuze en ambitieuze schrijfplannen die delen van hun leven aan het papier willen toevertrouwen. Nee, een feestdag wordt het zeker niet. Maar na alle tegenslagen door corona wil de horeca laten zien dat hij er nog is. En sterker uit de strijd is gekomen. ,,Laten we daarom vrijdag 9 oktober massaal het glas heffen", zegt Hans Everse, vicepresident van het Gastrono misch Gilde en Zeeland-ambassa deur. Die dag is het Nationale Ho- recadag, vorig jaar voor het eerst gehouden. Verschillende organi saties, verenigingen en onderne mers hebben de handen ineen ge slagen om de dag ook dit jaar door te kunnen laten gaan. ,,Juist nu het kabinet de corona maatregelen verder heeft aange scherpt, is het belangrijk dat we ons laten zien en horen", zegt Everse. ,,We zitten allemaal in het zelfde schuitje. De horeca heeft zware tijden meegemaakt. Dat heeft een hoop creativiteit opgele verd. Met thuisbezorgen en afha len. Maar er komen nog pittige tij den aan. Helemaal als de horeca straks na 22.00 uur dicht moet en mondkapjes verplicht worden. Als ondernemer moet je jezelf in aller lei bochten wringen. Ik maak het van dichtbij mee. Daarom is het belangrijk om even stil te staan bij het moment. Reden waarom ik ie dereen oproep te proosten en dat massaal op social media te delen. Het zou helemaal mooi zijn als gasten die dag meedoen. Zodat een gevoel van 'samen staan we sterk' ontstaat. Ad Koppejan is terug op het poli tieke toneel. Na een roerige tijd in de Tweede Kamer is hij nu voor zitter van CDA Zeeland. Als een voetbalcoach zorgt hij dat de juiste mensen op de juiste plek staan. En dat Zeeland wordt gehoord in po litiek Den Haag. Vorige week gaf hij in deze krant in een openhartig interview een inkijkje in zijn le ven. Hij blikte terug op zijn tijd als Kamerlid, waar hij knokte voor behoud van de Hedwigepolder. En hij vertelde hoe hij in korte tijd zijn moeder en broer verloor. Zijn verhaal raakte mensen uit alle hoeken van het land. De reac ties op Twitter, Facebook en Lin- kedln stroomden binnen. ,,Som- mige mensen had ik jaren niet ge sproken en namen plots weer con- tact op", zegt Koppejan. ,,Zoals oud-fractiemedewerker Sjaak de Pagter, ook een Zeeuw die inmid dels zes jaar in Houston werkt. Hij sloeg aan op mijn visie op de toe komst van Zeeland en schreef: 'Mochten we ooit terug naar Ne derland gaan, dan is Zeeland een prima plek. Je kunt altijd pendelen naar de Randstad.' Leuk om op die manier weer in contact te komen." Koppejan heeft met verbazing zitten kijken hoe vaak het verhaal op sociale media werd gedeeld. „Negatieve reacties heb ik nauwe lijks gehad. Behalve dan van twee kritische oud PZC-journalisten. Als de 'grumpy old men' uit de Muppets reageerden ze op het arti kel. Daar heb ik even om moeten glimlachen." Meer en meer lijkt men tot het inzicht te komen dat Maar het interessantst vind ik de persoonlijke verhalen ZATERDAG 3 OKTOBER 2020 GO Reuzepompoenen 9 Zo gezien Kabinet zaait verwarring 12 Saskia Noort Nog steeds baas in eigen buik 13 Verpleeghuizen Klaar voor de tweede golf 18 Wetenschap Een nieuwe lever uit de printer 19 Eureka! Darmcellen kweken, het kon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50