Museum Eerste editie van publieksverkiezing Streekproducent van het Jaar begint Directeur Rinus Meesen van Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen geridderd GroenLinks: Boeren vervuilen Veerse Meer Week van de Veiligheid van start ZEELAND 11 De waterkwaliteit van het Veerse Meer is het hele jaar door slecht, niet alleen in de zomer. Dat stelt GroenLinks-fractievoorzitter Gerwi Temmink in vragen aan het provinciebestuur. De oorzaak ligt volgens hem bij de boeren. Tijdens de hete zomer stierven plotseling veel vissen in het Veerse Meer. De provincie waar schuwde dat de kwaliteit van het zwemwater niet overal goed was. Tot 24 augustus. Toen kwam het persbericht: Waterkwaliteit Veerse Meer weer overal in orde. Temmink bestrijdt dat. Vol gens hem is een groot deel van het water zuurstofloos en komt dat door overbemesting in de landbouw. De vissterfte in de zo mer bracht in zijn ogen een lan ger bestaand probleem aan het licht. Hij wil van de provincie we ten in hoeverre er sprake is van stikstofbelasting door het lozen van polderwater en vraagt om maatregelen. Wat hem betreft komt het Veerse Meer op de lijst van stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden, net als de Mante ling van Walcheren en de Ooster- schelde. Uit voorzorg zouden ook bouwplannen rond het Veerse Meer moeten worden stilgelegd. CORDEJONGE Luc Oggel Vlissingen Van 5 tot en met 14 oktober kan iedereen een online stem uitbren gen op de leukste, duurzaamste, vriendelijkste of gewoonweg fa voriete Zeeuwse streekproducent. Vissers, kwekers, boeren, tuin ders, maar ook slagers, bakkers en bierbrouwers, wijnmakers, de zoutzieder en alle anderen met een Zeker Zeeuws gecertificeerd streekproduct dingen mee voor de titel. Lokaal Stichting Zeker Zeeuws Streek product, beheerder van het onaf hankelijk erkende Zeeuwse streekkeurmerk, vindt blijvende waardering voor de streekprodu- cent in eigen dorp of streek be langrijk. ,,We kopen een lokaal product van het land of uit de zee en genieten daarvan. Laten we daarbij denken aan de 'makers' van deze streekproducten. Zij zor gen voor een kenmerkend Zeeuws landschap; van grazende koeien in de wei, akkers vol groenten, tractoren op het land, tot vissersschepen in onze ha- Zeeland heeft een zee, maar ook een land, vol kwalitatieve streekproducten vens. Een landschap waarin we graag wonen, wandelen, fietsen en verblijven", zegt Caroline Me lissant, coördinator van het Zeker Zeeuws keurmerk. De stichting hoopt ook de con sument te verleiden voor het eten van meer Zeeuwse producten. Melissant: „Zeeland heeft een zee, maar ook een land, vol kwalita tieve streekproducten. Bekend en nog minder bekend. Ik durf te zeggen dat we de bezoekers op onze website, die een stem willen uitbrengen, verrassen met een online ontdekkingsreis langs ruim 140 streekproducenten." Stemmen kan op de website keurmerkzekerzeeuws.nl. De uit slag wordt vrijdag 16 oktober 2020 bekendgemaakt. Burgemeester Jan Lonink moest vanwege corona de eer overlaten aan Ralph Meesen. Hij speldde zijn vader Rinus Meesen gisteravond in het Scheldetheater in Terneu- zen de koninklijke onderscheiding op. Rinus Meesen, sinds 2004 direc teur van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Het Festival dat een internationale naam heeft op gebouwd is het grootste klassieke festival in Zeeland. Meesen is voor een groot deel verantwoordelijk voor de organisatie. Door corona zijn tijdens de Zeeuwse Week van de Veilig heid, van 5 tot en 11 oktober, geen activiteiten op locatie. De Veilig heidsregio Zeeland (VRZ), ge meenten, brandweer en politie besteden uitsluitend online en via de media aandacht aan vijf thema's die onder de Zeeuwse bevolking spelen. Wat kun j e zelf doen om brand in huis te voorkomen? Jongeren en wapens: Grijp jij in? Wat doen we tijdens en na de corona- pandemie? In samenwerking met University College Roos evelt houdt de VRZ een open baar college over de pandemie. Cybercrime: Ben jij wel eens di gitaal opgelicht? Hieraan be steedt de politie dagelijks aan dacht. En ten slotte, wat te doen als er iets mis gaat bij het vervoer van gevaarlijke stoffen? Experts van Yara en de VRZ gaan hier over op JenZ TV in gesprek met burgemeester en VRZ-voorzit- ter Jan Lonink. Bij Omroep Zee land is elke werkdag op radio en tv een uitzending over een van de thema's. Het volledige overzicht van de activiteiten die gehouden wor den tijdens deze week is te vin den op de website zeelandvei- lig.nl. zaterdag 3 oktober 2020 Ernst Jan Rozendaal Middelburg GO Stichting Zeker Zeeuws Streek product houdt deze maand de eerste editie van de publieksver kiezing 'Streekproducent van het Jaar 2020'. - Caroline Melissant, coördinator Zeker Zeeuws Streekproduct Guido van der Heijden Terneuzen 1^ Rinus Meesen. ARCHIEFOTO DIRK-JAN GJELTEMA Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39