Wat kan er beter aan de boulevards? 7 VISSERS CERTIFICAAT VOOR RUIMEN AFVAL Accu's en oliedrums, slippers en zonnebrillen. De vissers van de ARM 46 brengen heel wat verschillende soorten afval aan wal in de Vlissingse binnenhaven. Vier woningen in twee schuren zaterdag 3 oktober 2020 René Hoonhorst Vlissingen Gelukkig vangen de mannen uit Erremu nog steeds meer vis dan afval, lacht schip per Henry Caljouw. Maar net als andere visserssche pen brengt zijn eurokotter een be hoorlijke hoop troep aan land. Ac cu's, oliedrums en filters zijn waarschijnlijk vooral afkomstig van beroepsvaartuigen: ze komen nogal eens mee boven als de net ten worden opgehaald op anker plaatsen bij de monding van de Westerschelde. De slippers en zonnebrillen zijn door badgasten verloren en worden voornamelijk vlak voor de kust 'gevangen', meldt Caljouw. Net als opvarenden van ruim twintig andere schepen neemt de ARM 46 opgevist afval mee naar de wal in Vlissingen. Vorig jaar na men ze samen meer rommel mee dan ooit: 82.760 kilo. Alleen in Harlingen werd (fors) meer bin nengebracht, mede door meer deelnemende schepen en de spul len uit containers die de MSC Zoë in januari 2019 'verloor' voor de kust van de Waddeneilanden. Die werden het hele jaar nog opgevist. Het afval wordt opgehaald in het kader van de actie Fishing for Lit ter, die de laatste jaren nieuw le ven is ingeblazen door Kimo, een internationale milieuorganisatie van kustgemeenten. Vlissingen zet zich al een poosje extra in voor afvalinzameling op zee en in de havens: Doe Mee Verlos de Zee is actief op het strand, studenten van onder meer de HZ University of Applied Sciences houden regelma tig schoonmaakacties in de bin nenhavens en Vlissingen hing in die havens als eerste gemeente een aantal seabins, prullenbakken die drijvend afval opvangen. Het inzamelen van afval kost geld. Dankzij bijdragen van bedrij ven als havenschap North Sea Port, Amels, Dow en Martens Cleaning slaagt de gemeente erin nieuwe acties van de grond te krij- Vogels gaan dood als ze te veel vissen met plastic in hun maag eten - Henry Caljouw, schipper gen. Structurele investeringen om de Noordzee schoon te houden, zijn er niet. Overheden en bedrij ven moeten het samen doen, dus liet de Vlissingse wethouder Els Verhage gisteren nog maar eens horen dat meer sponsors en meer bijdragen welkom zijn. Verhage was naar de haven ge- komen om een certificaat uit te reiken aan de gebroeders Caljouw (schipper Henry, stuurman Jordy en bemanningslid Wesley) van de ARM 46. Zij stonden symbool voor de vissermannen die plichts- bewust afval mee uit zee naar de wal nemen. De meeste troep die ze opvissen, belandt in de big bags van Fishing for Litter. Henry: ,,Chemisch afval deden we al lan ger in speciale groene zakken en tegenwoordig hebben we ook spe ciale afvalzakken voor pluis." Oneetbaar De gebroeders Caljouw zijn als dertigers vertrouwd met afvalin zameling. Dat vissers en 'mannen van de grote vaart' vroeger minder milieubewust waren en dat er in het buitenland nog veel te winnen is, hoor je hen niet zeggen. Maar dat afval niet in zee thuishoort, hoef je de Caljouws niet te vertel len. Niet alleen omdat ze eens sa men met een lading vis een blik verf aan boord hesen die de vis er niet alleen onappetijtelijk liet uit zien, maar ook oneetbaar maakte. De schipper: ,,Vogels gaan dood als ze te veel vissen met plastic in hun maag eten. Maar consumen ten zitten net zo min op die ver vuiling te wachten. Als mensen bij het opensnijden van een lekker visje op plastic stuiten, staan er snel foto's op sociale media. Dan zijn er weer heel wat reclamecam pagnes voor niets geweest." Wat kan er beter aan de boule vards van Vlissingen? Dat wil de gemeente Vlissingen weten van de inwoners. Wat willen zij zijn op de boulevards van Evertsen, Bankert, De Ruyter en de Groene aan de andere zijde van de sluis. Claudia Sondervan Vlissingen De Boulevardvisie is na zeven jaar aan vernieuwing toe en de boulevards zelf wellicht ook. Uit de bestaande visie is weliswaar de nieuwe bestemming voor de badcaissons gerealiseerd met Zandpaviljoen Pier 7, en het Bad- strand was tot deze bijzondere zomer beter bezet met activitei ten, maar grand hotel de bains Britannia doet nog altijd niet mee. De gemeente vraagt de inwo ners te reageren op zes doelen: het versterken van het karakter van het Vlissingse zeefront als Gemeente Vlissingen vraagt inwoners naar ideeën voor het zeefront geheel en van de eigen sferen van de afzonderlijke boulevards; ver sterking van de rol van de boule vards in recreatie en toerisme; het veranderen van de 'achter kant' van de boulevards naar stadsfront, een betere verbinding tussen stadshart en zee en een betere inrichting van de boule vards zelf. Verkeersstromen Gezocht wordt naar initiatieven en ideeën. Daarbij wordt aan dacht gegeven aan de verkeers stromen. Voor volgend jaar wil de gemeente de oprit Coosje Buskenstraat en de driesprong met de boulevards Bankert en De Ruyter aanpakken. Volgens om wonenden is dat voor cruisende hardrijders een kritiek punt. Het reactieformulier is te vin den op de site van de gemeente: vlissingen.nl/inwoner/nieuws. Daar is ook de Boulevardvisie uit 2013 te vinden. Reageren kan tot zondag 1 november. DOMBURG Om monumentale en beeldbepalende boerderijen bin nen de gemeente Veere te behou den, mogen in die schuren maxi maal vier appartementen komen. Het moet dan wel gaan om twee schuren. In elk daarvan mogen twee appartementen komen. Het dagelijks bestuur van de gemeente wil af van het het ombouwen van boerderijen tot vakantieapparte menten. optiek de pnge Schipper Henry Caljouw krijgt van wethouder Els Verhage een certificaat dat bewijst dat de ARM46 een gewaardeerd inzamelaar is van afval op zee. foto lex de meester WA ARM 46 haalt meer dan vis binnen Lange Vorststraat 40, Goes www.optiekdejonge.nl Tel. (0113)21 12 72 Mob. 06 83 87 51 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35