De tank van Westkapelle gered IN DE REGIO 6 2605 plekken erbij in Veere MIJN DORP, MIJN STAD Aanvankelijk leek het erop dat CDA meeging met de oppositie, omdat ook de christen-democraten twijfe len of het wel lukt vanaf volgend voorjaar al zover te zijn. Maar na de toezegging van CDA-wethouder Pieter Wisse dat er uitstel komt als hij tegen knelpunten aanloopt, ging de fractie mee met de andere coali tiepartijen en steunde het plan. Dat wil een oud wethouder tegenover een rechter bevestigen Zoutelande, Domburg en Veere zijn de eerste kernen waar gratis plekken verdwijnen. Dat heeft vooral voor Zoutelande grote gevol gen, omdat daar op dit moment niet moet worden betaald. Dorpsraad en ondernemers zijn mordicus tegen en de voetballers van De Meeuwen vrezen het ergste. Maar hun betogen mochten niet baten. Ook hun ver zoek voor één jaar uitstel om te ko- men tot een breed gedragen plan, had geen effect. Er komen daar wel geteld 1156 betaalde parkeerplaatsen, verdeeld over tien locaties. Wisse beloofde dat er maatwerk wordt ge leverd zodat inwoners en sporters die spelen op de velden van De Meeuwen, niet financieel worden getroffen. En hij herhaalde dat het wordt ingevoerd zodat dagtoeristen ook gaan meebetalen aan toeristi sche voorzieningen. ,,En de leefbaar heid is ermee gediend." Rechter In Veere en Domburg moeten be zoekers al op een aantal plaatsen be taald parkeren. Dat wordt uitgebreid zodat er in Veere 95 gratis parkeer vakken verdwijnen en in Domburg 708. Voorzitter Jan Paul Loeff liet doorschemeren dat de Veerse stads raad zich daar niet zomaar bij neer legt. Hij wees erop dat een vorig col lege de toezegging deed dat het ter rein aan de Veerseweg (95 auto's) gratis blijft. ,,Dat wil een oud-wet houder tegenover een rechter beves tigen." Wisse in reactie: „Beleid kan veranderen." Na Zoutelande, Domburg en Veere zijn Oostkapelle (134 betaald parkeervakken), Vrouwenpolder (53), Westkapelle (103) en Dishoek (195) aan de beurt. Wisse hoopt eind 2021 al te profi teren van de uitbreiding. Hij ver wacht dan 1,2 miljoen euro extra te ontvangen. Dat loopt op tot 2,2 mil joen in 2024 zodat hij als de financi ële man van Veere dan dubbel zo veel vangt als dit jaar. Zijn ambtena ren en hij gaan deze maand in over leg met alle partijen in Zoutelande, Domburg en Veere zodat er maat werk geleverd kan worden. De gehele Veerse raad had daar voor al laten weten dat een red dingsactie echt nodig is, omdat het voertuig er heel slecht aan toe is. Het is flink aan het roesten en er zijn al onderdelen verdwenen. Stijn van Kervinck (eigen lijst) benadrukte dat de tank een grote cultuurhistorische waarde heeft en niet verloren mag gaan. Wisse weet sinds kort dat de gemeente verantwoordelijk is voor de tank. ,,We hebben hem in bruikleen gekregen met de ver- plichting er goed voor te zorgen. Dat is niet goed gebeurd. We gaan daar verandering in brengen." Volgens de wethouder wordt in samenspraak met het museum Het Polderhuis in Westkapelle en Die tank maakt onlosmakelijk deel uit van het oorlogsmonument het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp een plan gemaakt hoe dat restaureren moet gebeu ren. Twee maanden geleden stelde de Stichting Cultuurbehoud Westkapelle onomwonden dat de gemeente in gebreke bleef als het gaat om onderhoud aan de tank. Daardoor is de stichting bang dat het niet lang meer duurt voor die tank te gevaarlijk is om te laten staan. Dat zou volgens secretaris Jan Kaland van de stichting een groot verlies betekenen. ,,Die tank maakt onlosmakelijk deel uit van het oorlogsmonument van West- kapelle. Is van zeer groot histo risch belang", zei hij destijds. De bewuste Shermantank landde in november 1944 daad werkelijk bij Westkapelle tijdens Operatie Infatuate II, de Slag om de Westerschelde. Mede dankzij dat voertuig van de 79ste Pantser divisie slaagden de geallieerden erin de Duitse bezetters uit Westkapelle te verdrijven. Wetenschapsdag in ZB online vanwege corona Stadswandeling in teken van slavernijverleden Soulbeat online Zaterdag Zondag zaterdag 3 oktober 2020 Betaald parkeren uitgebreid De komende jaren worden langs de Veerse kust 2605 gratis par keerplaatsen veranderd in plek ken waarvoor moet worden be taald. De kleinst mogelijke meerderheid, CDA, DTV en PvdA/GL, steunde donderdag avond heel laat het plan van het dagelijks bestuur om betaald parkeren fors uit te breiden. Emile Calon Domburg - Jan Paul Loeff, stadsraad Veere De tank van Westkapelle wordt gered. Wethouder Pieter Wisse (CDA, cultuur) beloofde de ge meenteraad dat de Sherman wordt gerestaureerd. Emile Calon Westkapelle - Jan Kaland, Stichting Cultuurbehoud Westkapelle MIDDELBURG De jaarlijkse weten schapsdag van ZB in Middelburg wordt van daag online gehouden. Er zijn zes workshops. Deze worden gegeven door professoren van Mad Science. Kinderen van zeven tot twaalf jaar kunnen van uit huis deelnemen aan de workshops, die wor den gegeven tussen 09.30 en 16.30 uur. De deelname is gratis en inschrijven kan via de website dezb.nl. MIDDELBURG In het kader van de lan delijke en jaarlijks te rugkerende Black Achievement Month or ganiseren verschillende Walcherse partners vandaag en zaterdag 17 oktober een stadswan deling door de binnen stad met aandacht voor het slavernijverleden. De aanvang is om 11.00 uur bij het Slavernijmo- nument op de Balans. De kosten bedragen 6 euro per persoon, inclu sief een gemberbiertje, schaafijs en boyo. Vooraf aanmelden is Soulbeat. eigen foto verplicht via ssmz.org. VLISSINGEN De Zeeuwse band Soul- beat geeft vanavond een concert bij poppo dium De Piek in Vlissin- gen. Door invloeden van Foo Fighters, Jack Johnston en Golden Earring heeft Soulbeat een eigen weg gevon den. Binnenkort duikt het zestal de studio in om samen met Novastar en Marc Blom een eigen plaat op te nemen. Vanaf 20.00 uur treedt de band op. Het concert is dan direct live te vol gen via de Facebookpa- gina van De Piek. AAGTEKERKE Gale rie Bank, 13.00-17.00 uur: Laatste dag ex positie van Frida van Overbeeke MIDDELBURG Markt, 07.30-16.00 uur: Weekmarkt; Graan- beurs en Damplein, 08.00-16.00 uur: Rommelmarkt; ZB, 09.00-16.00 uur: Eer ste dag expositie 'Trots op Zeeland'; Ravensteijnweg 1a, 09.00-14.00 uur: Tweedehands kle- dingbeurs; Galerie- Gerritse, 13.00-17.00 uur: Tentoonstelling Jadranka Njegovan en Ellen Gerritse; Doopsgezinde Kerk, 14.00-17.00 uur: Ex positie Inge de Bel- der en Corine Kisling; Sjakie's Galerie, 19.00-23.00 uur: Chocolademuseum in griezelsfeer OOST-SOUBURG Ritthemsestraat 45, 10.00-15.00 uur: Boe kenmarkt Muziekver eniging Vlijt en Vol harding VLISSINGEN Wal- straatpromenade, 08.00-15.00 uur: Ver smarkt; Oude Markt 45, 10.30-12.00 en 14.00-15.30 uur: Stadswandeling MIDDELBURG Abij- plein, 10.30-12.30 uur: Fotowandeling Karin den Boer; Zeeuwse Concertzaal, 11.00 uur: Concert Femke Steketee en Evelien de Vries; Griffioenpad 1, 12.00-13.30 uur: Open dag tennisclub MLTC; Diverse loca ties, vanaf 13.00 uur: Kunst- en cultuur route Middelburg; Doopsgezinde Kerk, 13.30-15.30 uur: Filo sofisch Café kunst Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check of u nog kunt deelnemen. De tank op dijk bij Westkapelle verkeert in een heel slechte conditie. archieffoto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34