'Pubers zijn gebaat bij duidelijkheid' II II II Lunchroom en wasserij sluiten, dagbesteding stopt II ZEELAND 3 OF ALS ADVIES? Op alle Zeeuws-Vlaamse middelbare scholen geldt vanaf maandag een mond kapjesplicht voor leerlingen en docenten. De andere Zeeuwse scholen houden het bij een dringend advies. De scholen nemen de maatregelen naar aanleiding van het advies van minister Arie Slob om mondkapjes te dragen in de gangen, de per- soneelskamer en de aula van de scholen. In de klaslokalen mogen de mondkapjes af. Op het Lodewijk College in Terneuzen geldt sinds de zo mervakantie al een mond kapjesplicht. Het Reynaert- college in Hulst en het Zwin College in Oostburg, die on der hetzelfde bestuur vallen, volgen nu. De Zeeuws- Vlaamse scholen kiezen be wust voor een plicht, in plaats van een dringend ad vies. ,,We proberen zo duide lijk en zo helder mogelijk te zijn. We denken dat pubers daarbij gebaat zijn. Anders krijg je steeds weer discus sie", zegt Piet de Witte, be stuurder van de Zeeuws- Vlaamse middelbare scholen. ,,En als maar de helft van de leerlingen met een mond kapje rondloopt, dan kun je het net zo goed niet doen." De ervaringen op het Lode wijk College zijn positief. ,,Je moet leerlingen even scherp krijgen, maar we hebben nauwelijks moeten straffen." De andere Zeeuwse mid- delbare scholen laten de ver antwoordelijkheid bij leerlin gen en medewerkers. ,,Als je de mondkapjes gaat verplich ten, dan moet je ook handha ven en sanctioneren", licht bestuurder Guus Hagt van de Mondia Scholengroep toe (SSG Nehalennia in Middel burg en het Scheldemond College in Vlissingen). ,,Er zijn altijd ouders die zeggen: dat gaan we niet doen. We willen het niet op de spits drijven. We roepen leerlin gen en medewerkers op om de mondkapjes te dragen uit zorg voor elkaar. Met leerlin gen die weigeren, gaan we in gesprek. Maar we willen voorkomen dat we in gevech ten terecht komen, want dan heb je alleen maar verliezers." Tijdens de praktijklessen wordt het mondkapje wel verplicht. Hagt: ,,Daar hoort het mondkapje bij de werk kleding, net als een schort en werkschoenen. Vanwege de veiligheid kunnen docenten niet altijd anderhalve meter afstand houden tot leerlin gen." De Pontes Scholengroep (het Goese Lyceum in Goes en het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee) houdt het ook bij een dringend advies aan leerlingen, althans: voorlopig. Bestuurder Klaas Terlage: ,,Maar als te veel leerlingen zich er niet aan houden, dan zullen we in gesprek moeten met de medezeggenschaps raad om alsnog een verplich ting in te voeren. Maar ik hoop dat dat niet nodig is." Een mondkap je dragen went, in het begin voelde het benauwd Er zijn ook voordelen: je ziet het niet als je rood wordt of een beugel hebt Een stoffen kapje zit beterdan zo'n wegwerp- kapje, maar is wel weer warmer Beide dagbestedingen lijden al ja ren verlies, verklaart directeur Ro land Stavorinus van 's Heeren Loo de 'pijnlijke besluiten'. Bij De Zeep bel blijkt bovendien dat het werk niet bij de cliënten past. ,,Het werk wordt vooral gedaan door ons vaste personeel, de cliënten doen amper mee. Ze kunnen de dagactiviteit niet dragen." Te weinig cliënten Bij Dustoch! werken in wisselende diensten dertien gehandicapten, bij De Zeepbel zijn dat er twaalf. Voor hen wordt andere dagbesteding ge zocht. Daarna worden de lunch room en de wassalon gesloten. Op elke locatie werken ook vijf vaste medewerkers van 's Heeren Loo. Zij komen niet op straat te staan. Dustoch! zit in het centrum van Middelburg in de Korte Geere. Door de wisselende diensten, zijn er per dag ongeveer zes van de dertien ge handicapten actief. ,,We hebben te weinig cliënten die hier willen wer ken en dus komt er te weinig geld binnen om de begeleiding te beta len", verklaart Stavorinus. Meer cliënten werven is volgens 's Heeren Loo geen oplossing. Om Het besluit om te stoppen is heel pijnlijk, maar de cliënten komen niet op straat te staan financieel rond te komen zouden er dagelijks de hele dag zestien cliën ten moeten werken, maar zoveel ruimte is er niet in Dustoch!. Stavorinus: ,,Het besluit om te stoppen is heel pijnlijk, maar de cliënten komen niet op straat te staan. We zoeken andere dagbeste ding voor hen. Bijvoorbeeld bij grand café Het Getij in Middelburg en bij lunchroom Mosselbanken in Vlissingen (in het ziekenhuis - red.). Bovendien heeft stichting Philadelphia ook dagbestedings projecten, dus misschien kunnen cliënten daar terecht." Petitie Op internet is een petitie opgezet om de sluiting van de lunchroom tegen te houden. Doel is tiendui zend handtekeningen te verzame len om 's Heeren Loo op andere ge dachten te brengen. Dustoch! is in 1994 geopend door Arduin. 's Heeren Loo heeft Arduin anderhalf jaar geleden overgeno men vanwege een dreigend faillis sement. ,,Sindsdien zijn we bezig met een reddingsoperatie. Maar wij zijn geen vastgoedorganisatie en ook geen winkelbedrijf", bena drukt Stavorinus. ,,We moeten er vooral voor zorgen dat de dienst verlening kan doorgaan." Wasserij De Zeepbel zit ook in het centrum van Middelburg, in de Lange Noordstraat. Door de corona crisis werkten daar de afgelopen maanden al geen cliënten meer; vast personeel deed het werk. Een aantal van de cliënten was al aan de slag op andere dagbestedingen. Nu wordt gekeken of zij daar kunnen en willen blijven. Ik ben mijn mondkapje wel al eens vergeten, dan kunjeereen halen bij de receptie zaterdag 3 oktober 2020 er zijn ook voordelen Cornelleke Blok Vlissingen - Jerry Lin (16) - Sylke de Waele (16) - Stijn Capello (15) Lunchroom Dustoch! en wassa lon De Zeepbel, waar gehandi capten werken als dagbeste ding, gaan definitief dicht. Dat heeft 's Heeren Loo besloten omdat er al jaren verliezen wor den geleden op deze projecten in Middelburg. Op internet is een petitie opgezet in een poging de lunchroom te redden. Maurits Sep Middelburg - Roland Stavorinus, directeur 's Heeren Loo - Prosper Hamelink (15) op scholen de norm Kijk op de site bij /video Mondkapjes worden ook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31