Donyell Malen neemt nu hij is hersteld van zijn knieblessure 20 Donyell Malen (21) was al terug bij PSV. En komende week ook bij Oranje, want de spits is na zijn lange knieblessure voor het eerst weer geselecteerd. Hij kijkt nu terug en vooruit, met het bierviltje van Mino Raiola in zijn hoofd. ,,Ik heb de andere kant van de medaille gezien.'' ADO huurt Del Fabro van Juve Zirkzee bij Jong Oranje FIFA soepeler voor clubs AMS^ Vrecwn/bufr Dream big Sacrifice INTERVIEW Dream big. Sacrifice. Believe in it. Dit waren vorig jaar herfst de begin woorden van een interview met Donyell Malen, toen net doorgebro ken als eerste spits bij PSV. Mino Raiola schreef ze ooit op de achter kant van een bierviltje. Dat was tij dens een kennismakingsgesprek in de jeugd van Ajax. De woorden van zijn huidige zaakwaarnemer houdt Malen (21) sindsdien in zijn hoofd. Als een soort van leidraad. Droom groot. Maak opofferingen. En gelóóf in waar je mee bezig bent. Dus ook nu hij weer speelt en scoort bij PSV na de lange revalidatie van een operatie aan zijn linkerknie, onder een nieuwe coach. Malen: „Natuurlijk dacht ik vorig jaar december: daar gaat mijn seizoen en ook de droom van spelen op het EK. Ik was in Amerika, zou daar in Pitts burgh geopereerd gaan worden, en van corona had nog niemand ge hoord. Maar het klopt wel enigszins wat je zegt: de coronastop was voor bijna alle voetballers alleen maar ver velend, maar voor mij is het eigenlijk niet negatief geweest. Het EK heb ik niet hoeven missen. Ik kon rustig re valideren, in de luwte. Maandenlang was er heel weinig te doen voor ie dereen, maar als één van de weinigen was ik volop aan het sporten, en met een concreet doel: weer fit worden.'' Malen is bovendien vader gewor den. Voor het eerst. Van een zoon. ,,Op 24 juni, normaal zou dat ook middenin het EK zijn geweest. Dan was het ongetwijfeld hectisch ge weest met heen en weer reizen. Nu heb ik alles heel bewust mee kunnen maken.'' Wat voor vader hij is? ,,Ik doe ook af en toe de pampers, pro beer mijn vriendin te helpen. Ineens ben je verantwoordelijk voor zo'n klein wondertje, ja, klopt. Maar dat voelt alleen maar mooi.'' London Felipe Lou Malen is geen alledaagse naam. „London, op zijn Engels geschreven. Een voornaam die we al langere tijd in ons hoofd had den. Mijn vriendin en ik gingen al eerder met elkaar, maar in Londen gingen we voor het eerst samen wonen toen ik bij Arsenal speelde.'' Afgelopen augustus kwam zijn ren tree, in de oefenwedstrijd tegen Vitesse. Na acht maanden eruit. Malen zei die avond met een geluk zalige glimlach: 'Ik waardeer het nu nog meer dat ik kan voetballen.' Zo voelt het, zegt hij. ,,Want onbewust neem je het soms als iets vanzelf sprekends. Is menselijk, denk ik. Maar ik heb nu de andere kant van de medaille gezien. Ik heb boodschap pen moeten doen in een rolstoel. Tussen het oplopen van de blessure tegen Feyenoord en terugkeren tegen Vitesse zaten zoveel fases, ik heb ge probeerd om te genieten van kleine dingen die in elke fase steeds beter gingen.'' Arjen Robben vertelde wel eens dat hij in blessureperiodes bij Bayern München thuis een klein balletje had. Daar trapte hij elke dag wel even tegenaan, omdat hij het voetbal miste. Lachend zegt Malen: ,,Heb ik ook gedaan. Zodra het kon even kon een bal hooghouden. Je mist het spel, de kleedka mer, maar het maakte het wel iets makkelijker dat PSV door corona ook geen wedstrijden had.'' De operatie begin ja nuari was in Pitts burgh, tegenwoordig dé plek waar toppers uit allerlei takken van sport in dure knieën laten snijden. Zlatan Ibrahimovic, Calvin Stengs, Myron Boadu gingen hem voor. Net als top-ijshockyers, Ameri can Football-spelers en NBA-basketballers. ,,We zijn al twee weken eerder naar Amerika ge gaan. Samen met familie eerst naar Miami, een paar uur rijden van Orlando, waar ik al een keer was geweest met PSV. Ik hoefde toen nog niet op krukken te lopen. We heb ben die tijd benut om ook iets van het land te zien. De sportbeleving bijvoorbeeld, daar wilde ik graag iets van meekrijgen nu ik toch in Amerika moest zijn. We zijn bij de basketballers van Miami Heat ge weest. Ik volg ze nog steeds, ze spelen nu de kampioensplay-offs tegen de Los Angeles Lakers." Acht maanden revalideren was daarna zwaar. Sacrifice, zo als Raiola op het bierviltje schreef. Maar echte tegenslagen ble ven uit. Hij weet nu een stuk meer over zijn lichaam. Specifiek ook over hoe alles werkt in een knie. ,,Ik ben wel iemand die dat graag wil weten. Maar zonder dat je zelf een expert wordt, hoor. Het brengt me niks als ik nu bij elke beweging ga denken wat er mis kan gaan.'' Laatst merkte hij wel hoe het men taal werkt. Ploeggenoot Maxi Romero liep een zware knieblessure op in de Europa League-wedstrijd tegen NS Mura. Malen voelde als het ware zpn pijn. ,,Maxi stond letterlijk naast me in de spits, ik hoorde hem met een schreeuw naar de grond gaan. Dat greep me wel even aan. Ik had het daar over met mensen bij PSV. Je weet waar die jongen nu doorheen moet. Nee, ik werd er niet zaterdag 3 oktober 2020 PC VOETBAL ADO Den Haag haalt defensieve verster king uit Italië. De eredivisie club huurt verdediger Dario Del Fabro voor een jaar van Juventus. De 25-jarige Itali aan ondertekende in 2017 een zesjarig contract in Tu rijn, maar tot een debuut in de hoofdmacht van de 'Oude Dame' kwam het nog niet. Del Fabro werd de af gelopen jaren steeds uitge leend. ,,We zijn tevreden dat we nog een centrale verdediger kunnen presen teren in de laatste week van de transferwindow'', zegt Martin Jol, hoofd van het Technisch Hart. VOETBAL Joshua Zirkzee (foto), aanvaller van Bayern München, behoort voor het eerst tot de definitieve se lectie van Jong Oranje. Bondscoach Erwin van de Looi heeft 23 spelers op geroepen voor de duels met Jong Gibraltar (thuis, 8 oktober) en Jong Cyprus (uit, 13 oktober). Van de Looi heeft vier Ajacieden geselecteerd voor de twee interlands: Ryan Graven- berch, Noa Lang, doelman Kjell Scherpen en Perr Schuurs. AZ vaardigt met Dani de Wit, Myron Boadu en Calvin Stengs drie spe lers af. VOETBAL Clubs hoeven tot het einde van dit jaar hun internationals niet af te staan aan de nationale ploegen als daar een peri ode van quarantaine aan vastzit. Normaal gesproken zijn de clubs verplicht om hun spelers voor een inter landperiode vrij te geven, maar vanwege corona geldt een uitzondering. In eerste instantie gold die uitzondering alleen voor de afgelopen maand, maar de mondiale bond FIFA heeft dat nu doorgetrokken tot het einde van 2020. 'Coronastop was voor Uitslagen, doelpunten makers en stand in de ffSl eerste divisie? Bekijk de I f-p website van deze krant. Maarten Wijffels Eindhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20