v II JOL Werkgevers willen dat hun personeel veel flexibeler wordt w Groot deel wordt verwerkt in het buitenland Vandaag bij deze krant Komt Trumps herverkiezing in gevaar? Walcheren - a ^•Voorman Raymond Puts denkt aan flexibele lonen, werkweek en functie De president van de VS is besmet met het coronavirus. Zijn afkeer van mondkapjes kan een probleem worden als anderen om hem heen besmet raken. P4 Ter vergelijking: in de week die eindigde op zondag 27 september werden bij de GGD's 210.000 tests afgenomen. Daarnaast testen ook bijvoorbeeld ziekenhuizen op co rona, maar dat gaat om een veel kleiner aantal. Ongeveer 160.000 tests kunnen in het buitenland worden ver werkt. Daarmee verdubbelt het aantal tests dat naar het buiten land gaat bijna ten opzichte van de afgelopen week, blijkt uit cijfers die deze krant bij het ministerie opvroeg. ,,We verwachten dat het tekort aan tests vanaf deze maand achter de rug is", meldt een woordvoerder van minister De Jonge. Het ministerie houdt nog wel een kleine slag om de arm. ,,Tot nu toe bleek de vraag naar tests tel kens sneller te stijgen dan het RIVM voorspelde, dus dat kan nu weer het geval zijn. Daarnaast zul len de teststraten van de GGD mee moeten in de opschaling. Dat le verde de afgelopen maanden soms ook problemen op." De hulp uit het buitenland is hard nodig, stelt de Inspectie voor Gezondheidszorg en Jeugd in een gisteren verschenen rapport. Niet alleen omdat de wachttijden bij de GGD nog steeds een groot pro bleem vormen, maar ook omdat de Nederlandse labs onder hoog spanning staan sinds alle mensen met klachten zich mogen laten testen. „Diverse laboratoria beves tigen dat de werkdruk sinds 1 juni structureel te hoog ligt. De duur- Je data moeten op orde zijn als je besluiten neemt waar levens van afhangen zame testcapaciteit wordt al enige maanden overschreden." De inspectie stelt tegelijk dat Nederlandse labs niet altijd de juiste prioriteiten stellen. Tests zonder directe medische aanlei ding, bijvoorbeeld op aanvraag van bedrijven, sportclubs of reisorga nisaties, verdringen soms de tests van mensen uit de teststraten. De inspectie heeft geen zicht op het aantal tests dat hierdoor vertraging oploopt, 'maar het is wenselijk dat dit aantal zo klein mogelijk blijft.' Volgens experts is het van cruci aal belang dat het tekort aan tests snel verdwijnt, zodat mensen niet onnodig lang in onzekerheid zit ten. Een efficiënt testbeleid zorgt er ook voor dat de verspreiding van het virus beter te volgen is. Hoog leraar crisismanagement Arjen Boin stelt dat dat direct invloed heeft op de kwaliteit van het over heidsbeleid. ,,Als je besluiten neemt waar le vens van afhangen en die het voortbestaan van bedrijven beïn vloeden, moeten je data gewoon op orde zijn. Dat dat bij de eerste golf niet lukte, snap ik. Maar na ze ven maanden gelden er geen excu ses meer." P8 Op alle middelbare scholen in Zeeuws- Vlaanderen wordt het mondkapje verplicht gesteld. Op het Lodewijk College in Terneuzen hebben ze daar al meer dan een maand ervaring mee. En het valt reuze mee. Sommige leerlingen, zoals Jerry Lin (foto), zien er zelfs voordelen aan. zeeland2 zaterdag 3 oktober 2020 Nieuwsmedia 1688 »P13 en ZEELAND 2 'Tekort tests deze maand opgelost' Het ministerie van Volksge zondheid verwacht dat het te kort aan coronatests binnen kort is verholpen. Komende week is voor bijna 400.000 Ne derlanders een test beschik baar, dit aantal is fors hoger dan tot nu toe. Sander van Mersbergen Den Haag —Arjen Boin, hoogleraar crisismanagement Grijs en soms regen pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging s 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1