II Tom Dumoulin wil in bizar wielerjaar ook pieken in klassieker II Alvés is mijn grote voorbeeld' II 19 val in Dauphiné 'gewoon' aan de start in de Giro laten zien dat ik die teleurstelling achter mij heb gelaten en in staat ben om voor het podium te vechten zoals vorig jaar in de Tour. Door de jaren heen heb ik veel ervaring op gebouwd en dat neem ik mee. En natuurlijk zou ik dit jaar weer in de leiderstrui willen rijden.'' Kruijswijk drong eigenhandig de Giro-teleurstelling van 2016 naar de achtergrond met zijn derde plek in de Tour van 2019 achter winnaar Egan Bernal en Geraint Thomas. Zoals Kruijswijk al zo vaak tegen slagen wist te verwerken. Veer kracht kenmerkt het karakter van Kruijswijk, zegt Merijn Zeeman, zijn trainer en sportief directeur van Jumbo-Visma. „Steven blijft nooit hangen in teleurstelling, daar hoefik niet over in te zitten. Steven zet de knop om, zoekt een nieuw doel, maakt nieuwe plannen en gaat aan de slag met voeding, trai ning en alles wat erbij komt kijken. Hij is ongelooflijk onverstoorbaar." Zo ook de afgelopen weken, na dat Kruijswijk zwaargewond de Dauphiné had verlaten. Zeeman vertelt hoe hij voorafgaand aan de Tour met Primoz Roglic de etappe naar Col de la Loze aan het verken- Steven blijft nooit in de teleurstelling hangen, daar hoef ik niet over in te zitten nen was en in de auto werd gebeld door Kruijswijk. Met het verzoek of Zeeman maar snel de schema's aan wilde passen in het computersys teem voor de trainingen. ,,Of ik zijn Tour-trainingen weg wilde halen, want Steven had de knop omgezet. 'Ik ga naar de Giro.' Dus heb ik de auto geparkeerd en alles zo snel mogelijk verwijderd.'' Het is die veerkracht, gecombi neerd met zijn discipline, wat Kruijswijk maakt tot een van pijlers van Jumbo-Visma. Hij is een be langrijk onderdeel van het dna van de ploeg waar het huidige succes aan te danken is. Jongere renners trekken zich aan hem op en zien in Kruijswijk een voorbeeld vanwege zijn arbeidsethos en toewijding. Zeeman: ,,Met zijn gedrag, disci pline en constantheid, door iedere dag het goede te doen, is hij voorlo per geweest in het team. Wout van Aert heeft veel van Steven geleerd. Nu hebben ook de renners uit de Giro-ploeg, met wie hij op trai ningskamp was in Tignes, gezien hoe hij dat doet. Voor jongens als Tobias Foss, Chris Harper, maar ook Antwan Tolhoek is het goed om Steven bezig te zien om te beseffen wat nodig is om goed te worden. Steven bewaakt onze cultuur.'' Veel beter kon Tom Dumoulin de gevolgen van deze volgepropte wielerperiode niet beschrijven. Waarom hij afgelopen woensdag op het laatste moment tóch maar aan de start van de Waalse Pijl verscheen? Een wedstrijd die hem, met die steile aankomst op de Muur van Hoei, niet ligt. Met een voorzichtig lachje: ,,Het pro gramma is zo druk dat we ren ners tekortkwamen.'' De huidige wieleragenda is een logistieke operatie van jewelste voor alle ploegen. Renners rijden tegelijkertijd kriskras door Eu ropa. Ga maar na: de BinckBank Tour eindigt vandaag, terwijl de Ronde van Italië juist nu begint. En dan dus morgen met Luik Bastenaken-Luik één van de vijf klassieke wielermonumenten. De start van Dumoulin in het Belgische Luik is wél volgens planning. Een slopende wed strijd met meer dan vierduizend hoogtemeters die hem veel beter moet liggen dan één extreme krachtsexplosie zoals woensdag in Hoei. Dumoulin en Primoz Roglic zijn de kopmannen van Jumbo-Visma. In de nagalm van de Tour de France en het WK nog een keertje pieken, is de bedoe ling. Zoals dat morgen voor meer toprenners geldt. Met speciale aandacht voor Julian Alaphilippe in zijn splinternieuwe regen boogtrui als wereldkampioen. En dan is er natuurlijk nog Tadej Po- gacar. De Sloveense stuntman die de Tour won. Ook hij trekt nog vrolijk door. In de Waalse Pijl zakte hij er met een negende plaats een beetje doorheen. Voor morgen rekent de 22-jarige nieuwe wereldster op meer. ,,Het parkoers ligt me beter dan de Waalse Pijl.'' Het programma is deze periode zo druk, dat we renners tekortkwamen Dan een treffend voorbeeld als het gaat om het atypische deel nemersveld. Titelverdediger Ja kob Fuglsang is er niet bij. Nor maal één van de topfavorieten, maar de Deen heeft andere keu zes gemaakt. Zo werkt dat dus met die coronakalender. Fuglsang gaat vanaf vandaag pro beren de Giro d'Italia te winnen. En Alejandro Valverde? De man die LBL al vier keer won. Het zal wennen zijn, maar morgen rijdt de 40-jarige Spanjaard niet op de Stockeu. Valverde zich klaarma ken voor de Ronde van Spanje. Na morgen gaan ook Dumoulin en Roglic zich daarop richten. Over drie weken dus al. In het wielerjaar 2020 kan dat allemaal. daardoor snel hier zal aanpassen," aldus Planes. Zijn keuze, zei Sergino Dest, heeft hij 'met het hart' gemaakt. Ook al zag ook hij Bar^a 50 dagen geleden afgaan tegen Bayern Mün- chen en leek de ploeg een zwaar jaar tegemoet te gaan. „Barcelona is ook de grote geschiedenis waarom Dat Koeman coach is, is ook belangrijk voor me, het contact zal zo makkelijker zijn je hier wilt spelen. En met zeven doelpunten en twee overwinnin gen hebben ze dit seizoen duidelijk een verse start gemaakt." Bar^a won donderdagavond, ondanks een vrije vroege rode kaart, eenvoudig met 3-0 bij Celta de Vigo, na zondag al Villarreal met 4-0 te hebben versla gen. ,,Dat Koeman coach is, is ook belangrijk voor me, het contact met hem en de staf zal zo iets makkelij ker zijn." Heel veel weten de fans in Barce lona nog niet van de man, de eerste Noord-Amerikaan in de geschiede nis van de club, die voor 21 miljoen euro van Ajax overkomt na er pas één seizoen regelmatig in de basis te hebben gespeeld. Wat ze kunnen verwachten? ,,Mijn grote voorbeeld is Dani Alvés. Ik heb al veel video's van hem gezien op YouTube, hij een rechtsachter zoals ik die ook graag wil zijn. En hier zijn nog veel jongens die met hem hebben ge speeld en me kunnen helpen en le ren ook zo te gaan voetballen." Dat hij Dest niet als een grote ster binnenkomt, bleek uit het feit dat de meeste vragen van de Spaanse journalisten voor technisch direc teur Planes waren, omdat hij 'de enige van de club is met wie nu te praten is', ze een verslaggever. Vra gen die allemaal gingen over moge lijke nieuwe aankopen zoals Mem phis Depay, iets waar Planes niets over wilde zeggen. ,,De markt is nog nooit zo moeilijk geweest als nu," zei hij. zaterdag 3 oktober 2020 3 augustus 2020: Steven Kruijswijk ziet af op de Grand Colombier tijdens de Tour de l'Ain. foto cor vos - Merijn Zeeman Vijf maanden later dan normaal wordt morgen dan toch echt wielermonument Luik-Baste naken-Luik verreden. Door de extreme wielerkalender met een atypisch deelnemersveld. 'Luik' is ook het moment dat we renners als Tom Dumoulin en Primoz Roglic voor het laatst zien. Nou ja, tot de Vuelta begint. Daniël Dwarswaard Rotterdam/Luik Tom Dumoulin is klaar voor Luik-Bastenaken-Luik. FOTO BELGA - Tom Dumoulin - Sergino Dest (19) Sergino Dest bij zijn presentatie in Camp Nou: ,,Ik zal voor ieder een in het team hard lopen, hoor.'' foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19