Roger wordt de redder van 'Moot e Sergino Dest bij Bar$a: 'Dani Steven Kruijswijk staat anderhalve maand na fl 18 Zijn Tour de France viel in duigen. Nu is Steven Kruijswijk terug in de Giro. De wedstrijd waarin hij uitgroeide tot een van de beste ronderenners ter wereld. Kruijswijk wil graag opnieuw de roze trui. COLUMN SJOERD MOSSOU lieten Mohamed Ihattaren poseren met Ronald Koeman en een Oranje-shirtje, en daarna zongen we vrolijk van hiep, hiep, hoera. We maakten van Mo Ihattaren een knuffel Marokkaan, want na jaren van teleurstelling koos er weer een Marokkaans-Nederlandse speler voor Oranje. Hoogstpersoonlijk verloste 'Mootje' uit Utrecht ons van het Grote Hakim Ziyech-trauma. We riepen steeds opnieuw hoe fantastisch hij was, want dit was geen toptalent, oh nee, dit was een supertalent van de buitencategorie! Hij was pas zeventien, maar dat hinderde niet, want over deze voetballer kon geen twijfel bestaan. Wie niet inzag dat deze jongen een gevierd Oranje-interna tional zou worden, of wie zelfs maar enige voor zichtigheid durfde te betrachten, kon maar beter zijn mond gaan spoelen. Geen twijfel mogelijk: Ihattaren ging het he-le- maal maken. Als de hoop rondom Mohamed Ihattaren een bal lonnetje was, dan liepen we allemaal als malloten mee te blazen, en niemand die op het idee kwam om eerst eens rustig een knoopje te leggen. Als er al nuance was, dan verzoop die tussen het enthousiaste geroeptoeter. Juist dat maakt de reali teit van nu zo ingewikkeld. Gisteren maakte Frank de Boer zijn Oranje-selectie bekend. Ihattaren zit er weer bij, ondanks een dramatische periode bij PSV. Er is op basis van het laatste halfjaar niet één sportief argument te bedenken om Ihattaren te se lecteren, maar de KNVB heeft geen keuze. De bond heeft zo driftig meegeblazen aan de ballon van hoop, dat er domweg geen weg meer terug is. Rondom deze 18-jarige voetballer is een fascine rend soort gevoeligheid ontstaan. Deze week had AD Sportwereld een cover bij een verhaal over Ihat taren. De voetballer van PSV stond afgebeeld op de rug, voor een verkeersbord met twee denkbare af slagen: werd het de route van Ismaïl Aissati (rechtsaf) of die van Ibrahim Afellay (linksaf)? De afbeelding leidde tot hevige kritiek in sociale mediakringen. Ihattaren is pas achttien, klonk het. Hij is kortgeleden zijn vader verloren bovendien. En los van dat intense verdriet: waarom werd hij hier op een berg geveegd met twee andere Marok kaans-Nederlandse voetballers van PSV? Was dat puur omdat hij ook Marokkaans is? Schande! Het tekent in alles de dynamiek rond Ihattaren, die feilloos past in deze tijd. Alles verzandt in extremen. Alles moet beoordeeld en veroordeeld. Alles ligt onder een hypergevoelig vergrootglas. Daar komt bij dat haast iedereen in Nederland een beetje schuldig is. Wie hard is voor Ihattaren, moet ook hard zijn voor zichzelf. We hebben hem zelf op het paard getild nota bene. We hebben hem kontkruiperig 'Mo' en 'Mootje' genoemd. De KNVB, PSV, de beste stuurlui aan wal: ze hingen allemaal loodzware gewichten aan zijn schouders. Vijftig kilo verwachtingen. Dertig kilo paspoort- politiek. Zeventien kilo hoop. Het kon niet op, want dit megatalent kon het allemaal heus wel dragen, geen twijfel mogelijk. Het duurt nog even totdat we het ons realise ren waarschijnlijk, maar het beste wat Ihattaren kon overkomen, was nou juist een onbevlekte bui tenstaander. Een heldere blik. Een Duitser die gewoon broodnuchter beoor deelt wat hij ziet, en die alle ballast, emotie en op winding lekker laat voor wat het is. Als iemand straks de carrière van Ihattaren gered heeft, dan is het Roger Schmidt. Captain AZ nieuw bij Oranje Alvarez ontloopt schorsing Ajacied Edson Alva rez wordt toch niet voor drie duels ge schorst naar aanleiding van zijn rode kaart van za terdag tegen Vitesse. De tuchtcommis- sie betaald voetbal heeft hem vrijge sproken. Vlak voor rust stond Alvarez al dan niet per ongeluk op het onder been van Loïs Openda. Het is een ouverture zoals alleen kan in de Giro d'Italia. Als Steven Kruijswijk (33) vandaag om drie minuten over vier van het startpo dium rolt voor de tijdrit, gaat de weg direct een kilometer steil om hoog naar de Cattedrale di Mon- reale. Op de Via Florio ligt nog as falt, maar even verderop op de Via Cappuccini zijn het steentjes. En dit zou de Giro niet zijn als die steentjes niet schots en scheef lig gen. Vlak voor de top linksaf. Snel daarna - afgezien van twee scherpe bochten - in volle vaart 14 kilome ter naar beneden richting de finish bij de haven van Palermo. Die eerste vijftien kilometer op Sicilië is de Giro in optima forma. Normaliter een tijdrit op het lijf ge schreven van Kruijswijk, maar dat is gerekend buiten zijn ingetapete linkerschouder. De val in etappe 4 van het Critérium du Dauphiné kostte hem de Tour de France, maar laat zich ook vandaag nog voelen in de tijdrit. Uit onderzoek afgelopen week bleek dat de barst in zijn schouder is hersteld, maar tijdrij den gaat allesbehalve pijnloos. Nou zijn pijn, Giro en Kruijswijk een drie-eenheid in het wielren nen. ,,Ik heb veel herinneringen aan de Giro. Mooie en slechte'', zegt Kruijswijk daags voor de start. De kopman van Jumbo-Visma is terug in de wedstrijd waarin hij uit groeide tot een ronderenner van wereldklasse. Hij reed de Giro ze ven keer, maar natuurlijk werd hem vooral gevraagd naar die fatale val op de Colle dell'Agnello in 2016, toen Kruijswijk in de roze trui de eindzege verspeelde. De val waar mee hij een plek verwierf in de in ternationale wielercanon. Geleerd ,,Ik heb veel van die Giro geleerd. Hoe het is om de leiderstrui kan dragen, hoe die te verdedigen en hoe het is om voor de overwinning te rijden. Ik heb de laatste jaren In een verlaten Camp Nou, slechts voor het oog van camera's van de club zelf, voerde Sergino Dest en kele trucjes met de bal uit. Dribbels, schijnbewegingen, hooghouden. Geen applaus van de tribunes, geen nieuwsgierig volk om te ontdekken wie nou die eerste aankoop uit het tijdperk-Koeman is - dat zullen ze in een door het coronavirus nog al tijd zwaar getroffen Spanje ook de komende weken alleen via de tele visie kunnen volgen. Zelf, zei de negentienjarige uit Almere, was hij onder de indruk. Van het stadion, van de grootste kleedkamer die hij ooit heeft ge zien. ,,Maar ik kan vooral niet wach ten om vanmiddag samen met mijn nieuwe ploeggenoten op het trai ningsveld te staan en te beginnen van hen te leren. En als de coach wil, ben ik klaar om zondag te spe len", zei Dest op de online-perscon- ferentie na de presentatie. ,,Het zal fantastisch zijn met Messi, de beste speler van de wereld, te kunnen spelen, en het zal bijzonder zijn hem vanmiddag te zien. Maar ik zal voor iedereen in het team hardlo pen, hoor." Interesse Technisch directeur Ramón Planes introduceerde de oud-Ajacied als 'een aankoop voor de toekomst', al zal coach Ronald Koeman hem zo snel mogelijk aan het werk willen zien, als concurrent van de huidige rechtsback van zijn ploeg, Sergi Ro berto, die eigenlijk een middenvel der is. ,,We zijn Sergino heel erg dank baar dat hij voor Barcelona heeft ge kozen, want er was veel interesse. Hij komt uit de Ajax-school, en we zijn ervan overtuigd dat hij zich Etappe 1 Vandaag Etappe 2 Morgen zaterdag 3 oktober 2020 GO @sjoerdmossou We bliezen als gekken de loftrompet. We SELECTIE Bondscoach Frank de Boer heeft Teun Koop- meiners (aan voerder van AZ) voor het eerst opge roepen voor het Neder lands elftal. Oranje oefent woensdag in Amsterdam tegen Mexico en wacht daarna in de Nations League uitdu- els met Bos nië (10 okto ber) en Italië (14 oktober). VOETBAL De man die altijd de knop omzet Daan Hakkenberg Monreale o a 0) Sergino Dest traint vanmiddag in Barcelona voor het eerst met Leo Messi en de andere sterren van FC Barcelona. Hij hoopt zon dag al te kunnen spelen in een ploeg die het seizoen onver wacht goed is begonnen met twee soepel zeges in de compe titie. Edwin Winkels Barcelona Monreale 149 km Palermo 20 km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18