Reizigers willen van hun vouchers af Nog meer banen op de tocht bij KLM door corona ECONOMIE 17 Zelfs in Randstad krijgen kopers onder de 35 weer een voet tussen de deur De groep jonge huizenkopers is vooral aan een opmars bezig in de provincies Groningen (+75 procent), Overijssel (+49 procent) en Zeeland (+47 pro cent). Maar ook in de Randstad, tot voor kort vrijwel onbereikbaar voor starters, ziet De Hypotheker dat jonge huizenkopers weer een voet tussen de deur krijgen. In Utrecht (+32 procent) en Noord-Holland (+29 procent) steeg het aantal aankopen onder deze groep sterk, al dan niet geholpen door ouders die tot een ton belastingvrij mogen schenken. Jongeren hebben op de huizen markt minder concurrentie van door stromers en arbeidsmigranten (ex pats), zo verklaart De Hypotheker hun snelle opmars. Woningmarktexpert Paul de Vries van het Kadaster is wat voorzichtiger met die conclusie: ,,Ja, jongeren zijn actiever. Met name in het goedkope segment. Maar voor doorstromers geldt dat die ook actie ver zijn dan een jaar geleden. Ik ver moed eerder dat juist particuliere beleggers minder kopen momenteel. Die vissen vaak in dezelfde vijver als jongeren." Markt blijft krap Het is goed om te weten dat De Vries zich baseert op alle woningaankopen in Nederland. Hij deed de afgelopen maanden uitgebreid onderzoek naar de invloed van corona op de huizen markt. ,,Ook ik vermoed dat veel jonge mensen nu denken toe te kunnen slaan op de woningmarkt", aldus De Vries. ,,Maar ik kijk naar het marktaan- m.rf* II! lm deel en dat valt relatief mee. Over het algemeen geldt dat de coronacrisis tot nu toe niet of nauwelijks invloed heeft gehad op de woningmarkt. Die blijft ontzettend krap en daardoor blijven de prijzen stijgen. Er gaan meer hui zen in de verkoop, maar die worden over het algemeen snel verkocht." De laatste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn van augustus. Bestaande koopwoningen waren toen 8,2 procent duurder dan in dezelfde maand een jaar eerder, de grootste stijging in anderhalf jaar tijd. Tot en met augustus vonden er in 2020 5,4 procent meer transacties (aanko pen) plaats dan in dezelfde periode vorig jaar. Is er dan totaal geen sprake van afkoeling van de markt? Jawel, zegt datajournalist Jasper du Pont van Woningnieuws, onder deskundigen een veel gevolgd Twitteraccount. ,,Als jongeren aan de beurt komen, is dat meestal een teken dat andere groepen afhaken. In de vorige huizencrisis was dat een voorbode en ik herken dezelfde patronen in de data. In juni was het aandeel jonge huizenkopers 36,8 procent ten opzichte van 34,7 pro cent een jaar eerder. In augustus steeg dat al naar 39,2 procent. Dat is echt een forse trendbreuk. Het aantal verkopen aan 35-plussers is ook al aan het dalen ten opzichte van vorig jaar. Doorstro mers en beleggers hebben een keuze om te blijven zitten. Starters hebben een huis nodig, dus het is nu hun beurt om toe te slaan." Prijzen omlaag Du Pont wijst ook op de vele adver tenties in met name Amsterdam waaruit blijkt dat verkopers hun prij zen laten zakken. ,,Dat zijn geen harde data, maar ik zet ze dagelijks op Twit ter en ik kom ze in alle prijssegmenten tegen. Ook zijn er minder internatio- nale studenten naar Nederland geko men, dus ik vermoed dat het makke lijker is om een kamer te vinden in de studentensteden, waar ook het aan bod van appartementen is gestegen." Voor Paul de Vries van het Kadaster is er nog geen overtuigend bewijs voor een omslag op de huizenmarkt. ,,Ik moet zeggen dat het ook ingewikkeld is om de hele markt in beeld te bren gen. Er gebeurt zoveel tegelijk. Zo con stateer ik ook dat koopstarters meer buiten de stad zijn gaan kopen dan in de stad, waarschijnlijk door de hoge prijzen daar. Dat is dan ook weer zo'n totaal nieuwe ontwikkeling die we in kaart moeten brengen." Overdrachtsbelasting Voor de komende maanden geldt bovendien dat het beeld vertekent, omdat per 1 januari de overdrachts belasting voor starters van 2 naar 0 procent gaat en van beleggers van 2 naar 8 procent. Sommige starters wachten daarom misschien even tot ze van dat voordeel gebruik kunnen maken. En of beleggers nog de hoge huren kunnen blijven vragen die ze nu opstrijken, is ook nog onzeker, om dat de economie nog een klap kan krij gen van de tweede coronagolf. Voor de banken is nog steeds klip en klaar dat er ergens een omslagpunt gaat komen en de huizenprijzen wat gaan zakken. ING somt op: 'De hogere werkloosheid zorgt ervoor dat het kopen van een woning voor steeds minder huishoudens betaalbaar wordt. Tegelijkertijd maakt de econo mische recessie huishoudens terug houdender. Zo zullen meer huishou dens hun verhuiswens komende peri ode uitstellen.' Banken verwachtten echter een paar maanden geleden al voor dit kalenderjaar afkoeling op de markt. Paul de Vries moet het allemaal nog zien. ,,Misschien heeft het verlagen van de overdrachtsbelasting voor de leeftijdsgroep tot 35 jaar, overigens lang niet allemaal starters, zelfs wel een prijsopdrijvend effect." Dat mensen zich beginnen te roeren, is niet zo heel vreemd: de afspraak was dat pakketreizigers een half jaar na uitgifte van hun voucher een verzoek konden in dienen om alsnog hun geld terug te krijgen. Toch zullen de meeste reizigers nul op het rekest krij gen. ,,De afspraak is dat zij het verzoek na een half jaar kunnen neerleggen, maar de afspraak is ook dat reisondernemingen niet eerder dan 365 dagen minus 1 dag na uitgifte van de voucher het geld hoeven terug te betalen'', legt ANVR-woordvoerster Mirjam Dresmé uit. Hoewel de consument het recht aan zijn zijde heeft, is het probleem dat veel reisonderne mingen het geld niet hebben en dus hun klanten niet kunnen te rugbetalen. Dat was ook de re den dat de reisbedrijven halver wege maart, toen zij geconfron teerd werden met vele tiendui zenden annuleringen, de vou cherregeling - met instemming van de consumentenwaakhond Autoriteit Consument Markt - in het leven riepen. Het idee is dat reizigers met zo'n voucher een nieuwe reis kunnen boeken of anders uiterlijk binnen een jaar hun geld terugkrijgen. De brancheorganisatie begrijpt dat consumenten ongeduldig begin nen te worden, zeker nu reizen er voorlopig nog niet inzit. ,,In het begin hadden we nog de illusie dat we in de zomer op reis konden, of anders in het na jaar. Dat steeds meer landen op oranje staan, maakt het er niet makkelijker op. Mensen durven even meer niet te boeken en be ginnen zich af te vragen wat ze nog moeten met hun voucher'', zegt Dresmé. AMSTELVEEN KLM-topman Pieter Elbers heeft de vrees uitge sproken dat er een nieuwe ont slagronde nodig is bij de lucht vaartmaatschappij. Eerder dit jaar zijn al duizenden banen ge schrapt. Volgens Elbers heeft KLM veel last van de toename van het aantal coronabesmettingen en de vele nieuwe beperkingen en qua- rantainevereisten van overheden. Hoeveel banen op de tocht staan is nog niet duidelijk. Wel geeft de topman aan dat nog eens 10 procent minder vluchten bete kent dat KLM nog zo'n 1500 ar beidsplaatsen minder nodig heeft. De maatschappij kondigde in de zomer al aan ongeveer vijfduizend medewerkers te ontslaan om te bezuinigen. ,,We houden nu dus echter rekening met nog mindere productie, wat uiteindelijk directe invloed zal hebben op de hoeveel heid mensen die nodig is'', aldus Elbers. Ook Jan van den Brink, vak bondsbestuurder bij FNV Grond personeel, maakt zich zorgen over de situatie. ,,Zoals het nu gaat, ziet het er niet goed uit. Want hoe meer oranje vlekken op de we reldkaart, hoe minder er wordt ge vlogen'', geeft hij aan. Maar de FNV'er weet ook dat de omstan digheden in de coronacrisis soms snel kunnen veranderen. ,,Het gaat omhoog en omlaag.'' zaterdag 3 oktober 2020 GO Jonge kopers slaan toe op nog altijd krappe huizenmarkt Jonge huizenkopers (tot 35 jaar) grepen in het derde kwartaal een stuk vaker hun kans op de woning markt vergeleken met vorig jaar. Het aantal jonge kopers groeide met gemiddeld 21 procent, zo blijkt uit een overzicht van het aantal hypotheekaanvragen, opgesteld door De Hypotheker. Stefan ten Teije Amsterdam - ff £■- V'<g5 M? Huizen in aanbouw in Rotterdam. FOTO ROBIN UTRECHT Het aantal jonge huizenkopers (tot 35 jaar) groeide met 21 procent vergeleken met een jaar eerder. LEUSDEN Reizigers beginnen hun geduld met touroperators en reisbemiddelaars te verlie zen. Er groeiende groep reizigers wil zijn voucher liefst vandaag nog verzilveren. Dat geld is er helaas niet, zegt brancheorgani satie ANVR.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17