Zelfstandig schipper kijkt toch ook maar uit naar vaste baan II ECONOMIE 15 CRISIS maken. En werknemers zeggen ook nog: zzp'ers pikken ons werk in. Of dat zo is, weet ik niet. Want er zijn ook heel veel beroepen van zzp'ers die er voorheen niet waren. Nieuwe beroepen, meestal in de dienstverlening, zoals coa ches, weddingplanners, noem maar op.'' ,,Nee, absoluut niet. Het is een kleine groep die wil stoppen of verder gaat als werknemer: 6 pro cent maar. Dat is een teken dat de zzp'er echt als ondernemer verder wil. Het Centraal Bureau voor de Statistiek zegt dat er 1,1 miljoen zzp'ers zijn, maar bij die definitie wordt iedereen meegenomen, ook de hoogleraar die weleens een lezing geeft en bij de Kamer van Koophandel is ingeschreven. Het imago van zzp'ers is slecht. Profiteurs, armoedzaaiers. Maar dat hebben ze niet verdiend Wij komen tot 700.000 zzp'ers, en daarvan overwegen dus maar 42.000 mensen te stoppen. De motieven om ondernemer te worden en te blijven zijn nog het zelfde. Zelfstandigheid, zelf je werk indelen, is voor de meeste zzp'ers de belangrijkste overwe ging. Regie over de eigen tijd is ook een belangrijke factor. Kijk maar naar mensen met zorg taken, die gedijen niet bij vaste werktijden. En regie over je eigen geld is ook belangrijk. Als je meer kunt verdienen? Dat wil toch iedereen? Het gros van de zzp'ers werkt echt zelfstandig. Die nemen een klus aan en bepalen zelf hoe ze die uitvoeren. Met uitzondering van bijvoorbeeld de bezorgdiensten. Die hebben een verdienmodel gevonden met alleen zzp'ers, maar dat zijn eigenlijk losse werkkrach ten die afhankelijk zijn van die bedrijven. Ze worden uitgekne pen, dat kan niet. Dat is een heel verschil met echte zzp'ers die gewoon als ondernemer hun ding doen.'' ,,Dan gaat het om mensen die in sectoren werken waar het heel ,,Ik vaar veel op hospitali- tyboten. Trouwerijen, uit vaarten, feesten en par tijen. Dat viel in één keer allemaal weg, precies in het seizoen waarvan ik het moet hebben. Echt balen. Het is nog steeds slecht. Zaterdag heb ik nog één vaartje, maar daarna is alles afgezegd. Alleen mijn werk op de afvalboot bleef nog een beetje draaien. De vracht- klussen nemen weer ietsje toe.'' Na tien jaar loondienst als schipper op Amster damse rondvaartboten werd Kalb in 2016 zzp'er. ,,Mijn werk werd steeds meer letterlijk een rondje om de kerk. Ik wilde wat anders. Meer variatie en meer vrijheid. Ik deed het niet voor het geld, want onderaan de streep scheelt het niet veel of je als zelfstandige of als werknemer werkt, want ik betaal me blauw aan een arbeidsongeschikt heidsverzekering. En als je een gezin hebt, dan móet je die wel afslui ten. ,,Ik had veel werk toen ik begon, moest zelfs gere geld 'nee' verkopen. Het beviel me heel erg goed om te varen op andere boten voor andere opdrachtgevers. Als ik had gewild, had ik zeven da gen per week van 's och tends vroeg tot 's avonds laat kunnen varen. Nu is er niks.'' Hij kwam in aanmer king voor de eerste ronde overheidssteun voor zzp'ers van drie maanden, maar bij de tweede rege ling werd ook het inko men van zijn vrouw mee genomen. ,,Zij kon geluk kig van twee naar vier da gen werk om zo het ge zinsinkomen op peil te houden. Daarmee hadden we geluk. Collega's die in hetzelfde schuitje zitten en alleen zijn hebben het moeilijker, zij kunnen hun pensioenpotje op eten voordat ze in aan merking komen voor inkomensregelingen.'' Spijt ,,Ik zit niet bij de pakken neer. En spijt van het zzp- schap is een groot woord, maar als ik van tevoren had geweten dat er zo'n crisis zou komen, dan had ik liever in vaste dienst gewerkt. Maar het sys teem van zzp'er zijn vind ik nog steeds onwijs tof. Je zit nergens aan vast. Je kunt overal werken. Je roest niet vast in een bedrijf. Voor mij persoon lijk perfect.'' Hij merkt dat hij de laatste weken steeds vaker naar vacatures zoekt. De tweede golf is er en terug naar normaal zal mogelijk pas diep in 2021 mogelijk zijn. ,,Weer in loondienst? Ik schuif de beslissing voor me uit. Wanneer is dit voorbij? Ik weet het niet. Het liefst wil ik weer terug naar de situatie hoe die was, maar ik sluit een baan in loondienst niet meer uit. Er is genoeg werk. Ik kan altijd naar Rotterdam om in loon dienst op een tankschip te varen.'' moeilijk gaat, kunst en cultuur bijvoorbeeld. Zij oriënteren zich nu op een andere baan of andere activiteiten, de zorg bijvoorbeeld, om een faillissement te voorko men. Daar is de nieuwe overbrug gingsregeling voor zzp'ers voor bedoeld: zorgen dat mensen niet in de bijstand terechtkomen, maar op de een of andere manier weer opkrabbelen en in hun eigen in komsten voorzien. Ze moeten ook hulp krijgen om straks weer een buffer op te kunnen bouwen voor slechte tijden. Kunst en cultuur, de evene mentenbranche en de horeca is min of meer seizoenswerk. De zo mer is voorbij. De zzp'ers in deze branches kunnen op dit moment niet verder. Deze mensen kijken misschien naar een baan, maar dat wil niet zeggen dat ze niet weer als ondernemer beginnen als ze kansen zien. Mijn eigen vader was zelfstandig visser op het IJs- selmeer. Dat ging 's zomers goed. In de winter werkte hij op de suikerfabriek In Emmeloord. Een deel van het jaar was hij dus ondernemer en de rest van het jaar werknemer. Dit soort oplos singen zie je nu weer komen, soms ondernemer dan weer werkne mer.'' zaterdag 3 oktober 2020 GO het zwaar maar stopt niet Is de coronacrisis het einde van de zzp'er? M Ben Kalb: ,,Het systeem van zzp'er zijn vind ik nog steeds onwijs tof.'' FOTO MARLIES WESSELS Wat gaan de mensen doen die stoppen? Utrechter Ben Kalb (36) is als zzp'er werkzaam als schipper. Door de coronacrisis zag hij zijn omzet met 45 procent dalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15