IRENE VAN DEN BERG 14 CORONA ZELFSTANDIGEN 1^ Corona treft honderdduizenden zelfstandigen zonder personeel keihard. Opdrachten vallen weg en er is noodhulp van de overheid nodig om te overleven. Toch willen maar weinig zzp'ers weer voor een baas gaan werken. ^0 @ivandenberg Een negatief mensbeeld is dezer dagen helemaal bon ton in de politiek en media. Men sen zijn egoïstische slapjanussen die direct ontsporen als vadertje staat ze niet exact opdraagt wat ze moeten doen. En omdat mensen zich alle maal zo dom en onverantwoordelijk gedragen, komen er steeds meer regeltjes bij. Eigen schuld, dikke bult. Maar dat snappen die stomme men sen dan weer niet. Met 'mensen' bedoelen de pratende hoofden overi gens steevast 'andere mensen', want zelf houden ze zich natuurlijk wel altijd keurig aan de coronaregels. En als ze dat niet doen, dan hebben ze daar een heel goede reden voor. Dat Rutte, in die sfeer, nog steeds een beroep doet op ons gezond ver stand, siert hem. Ik geloof ook dat het merendeel van de mensen daarover beschikt. Ja, er zijn coronafeestjes, hossende hooligans en virusontken ners. Maar zij zijn niet de norm. Ver halen over excessen worden breed uitgemeten in de media, zodat pra tende hoofden zich daarover kunnen verbazen en er zelf mooi opstaan. Om me heen zie ik vooral mensen die echt wel willen helpen om het virus te bestrijden. Maar die daarnaast ook nog een leven hebben met kinderen, vrienden, een relatie en, als het mee zit, werk. Gezond verstand betekent zelf na denken. De meeste mensen snappen heel goed dat het nu niet handig is om tachtig man uit te nodigen om vervolgens stomdronken om elkaars nek te gaan hangen. Daarom zijn die feestjes ook zo schaars. En ik ben het met Rutte eens dat het beter is dat mensen zelf tot die conclusie komen dan dat de overheid nu een feestjes- politie optuigt die langs de huizen gaat. Maar biedt die oproep tot gezond verstand ook de ruimte om wél je col lega's op te zoeken als je helemaal spaak loopt in je eentje achter je com puter? Of toch de verjaardag van je 8o-jarige moeder te vieren, op 1,5 me ter afstand, omdat ze zich zo een zaam voelt en haar kinderen graag weer samen ziet? Gezond verstand betekent ook dat je goed voor jezelf en de mensen om je heen zorgt. En dat gaat verder dan alleen het bestrij den van corona. De meeste mensen raken niet be smet met Covid-19 omdat ze corona feestjes aflopen of klakkeloos influencers naapen. Het virus ver- Laten we stoppen met het wijzende vingertje als mensen in de fout gaan spreidt zich, omdat de mens een sociaal dier is. Leven op afstand van andere mensen, of het nu collega's, studiegenoten of familie en vrienden zijn, is mentaal belastend. Zeker in een tijd dat veel mensen zich zorgen maken over hun gezondheid en hun baan of bedrijf. Laten we daarom stoppen met het wijzende vingertje als mensen 'de fout' ingaan. Gezond verstand is het afwegen van verschillende belangen. Dat is vrij gemakkelijk bij een studenten feest versus het besmettingsrisico van zo'n bijeenkomst. Een lekker on derwerp dus voor talkshows. Maar hoe zit dat bij die collega die alleen thuis psychisch in de knoop raakt, heeft die pech gehad? En wat doen we met de vrijgezel die zijn week enden doorbrengt in de kantine van de plaatselijke voetbalclub? Ik hoop dat de overheid ziet dat er meer in het leven is dan Covid-19. En burgers de vrijheid laat om hun gezonde ver stand te gebruiken. ABN Amro URW Besi oe erg zijn de zzp'ers nu ge raakt door de co ronacrisis? ZZP Nederland (50.000 leden) onderzocht het samen met andere zzp-organisa- ties deze zomer. Ruim twee derde had minder inkomsten door de coronamaatregelen. 55 procent van de zzp'ers denkt zonder aanpas singen verder te kunnen. 27 pro cent zoekt naar manieren om de onderneming aan te passen. 12 procent zoekt andere activiteiten in een ander beroep en 6 procent wil zijn bedrijf beëindigen en gaan solliciteren op een vaste baan. Maar tot veel sympathie voor de malheur van de zelfstandigen leidt het niet. Voorzitter Maarten Post van ZZP Nederland snuift veront waardigd over de vooroordelen die in de coronacrisis over de zzp'ers de ronde deden toen ze massaal (56 procent) een beroep deden op de Tijdelijke overbruggingsrege ling zelfstandig ondernemers (Tozo). ,,Het imago van de zzp'er is slecht. Het zouden armoedzaaiers zonder financiële buffer zijn. Pro fiteurs! Het is altijd negatief. En dat hebben al die ondernemers niet verdiend.'' Hij wijst erop dat nog maar een derde van de zzp'ers een beroep deed op het tweede steunpakket. ,,De waarheid is anders. We hebben het onderzocht in een enquête met het ministerie van Sociale Zaken waar 6300 mensen aan meededen. 45 procent heeft géén gebruikgemaakt van Tozo1, een inkomensondersteuning, ter wijl die heel eenvoudig aan te vra gen was en terecht kon komen bij mensen die het niet nodig hadden. Er was geen vermogenstoets of inkomenstoets, of partnerinko- menstoets. Dat was een risico, maar het moest snel. We hebben een oproep gedaan: maak er alleen gebruik van als het nodig is. En dat advies hebben ze opgevolgd.'' ,,Er wordt gezegd dat zzp'ers niet meebetalen aan de sociale zeker heid, maar die sociale zekerheid betreft vaak werknemersverzeke ringen: ww, wia, pensioen. Het klopt dat zzp'ers daarvoor geen premie betalen, maar ze zullen er ook nooit gebruik van maken. Het steunpakket dat er nu is, is speci fiek voor deze groep. Dat is geen werknemersregeling. Niemand heeft er premies voor betaald. Dat is belastinggeld, ook zzp'ers beta len belasting. En ja, zzp'ers hebben zelfstandigenaftrek, maar die is bedoeld om de inkomensrisico's af te kunnen dekken.'' ,,Van de oude wereld, van de werk nemers en werkgevers. Het is heel lang geleden dat met name in de schildersbranche werd gezegd tegen het personeel: het wordt te duur, word maar zzp'er. Nu is schilderwerk bij uitstek iets wat je rechtstreeks voor de consument kunt doen. Zo werden die ontsla gen schilders een goedkopere con current van hun oude baas. En dat vonden die werkgevers niet prettig. Toen kwam er een ver plichte pensioenregeling voor die zzp'ers om ze zo duurder te zaterdag 3 oktober 2020 GO Mogen we alsjeblieft zelf nadenken? Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. Beleggers be loonden de bou wer voor de aangekondigde sanering. •m De grootbank noteerde een aantrekkelijke plus. Het winkelvast- goedconcern besloot de beursweek in de min. ■2J% De maker van semiconductors kregen de han den ook niet op elkaar aan het Damrak. a> E o Zzp'er heeft Ton Voermans Utrecht Hoe kan het dan dat toch de term profiteurs valt? Waar komt dat negatieve imago vandaan? WMMUiipn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14