NIEUWS 13 CORONA WERK De Nederlandse economie moet drastisch worden hervormd, vinden werkgevers. De coronacrisis bewijst dat de economie flexibeler moet worden, zegt voorman Raymond Puts. Op termijn zorgt dit voor meer vaste banen, zegt hij. BLADCADEAU, HET LEUKSTE OM TE GEVEN! bladcadeau www.bladcadeaukopen.nl Het loon moet na drukkelijker gaan 'mee-ademen' met de conjunctuur, werktijden dienen (veel) flexibeler te worden en functies zouden niet meer voor het leven moeten vast liggen. Deze vergaande voorstellen gaat werkgeversvereniging AWVN maandag voorleggen aan haar leden: de bazen en directies van de meeste Nederlandse onder nemingen. Staat Philips-topman Frans van Houten straks ook beademingsap paraten in te pakken als de zorg- multinational een grote order krijgt? Als hij de ideeën van werk geversvereniging AWVN (Alge mene Werkgeversvereniging Ne derland) volgt wel. Alles moet flexibel worden, zegt AWVN-di- recteur Raymond Puts. De coronacrisis heeft volgens hem pijnlijk duidelijk gemaakt dat veel bedrijven zich helemaal niet snel kunnen aanpassen aan veran derende omstandigheden. Daar door gaan kansen verloren of ver kommeren bedrijven. Om bedrij ven flexibeler te maken moeten de arbeidsvoorwaarden óók flexibel worden, concludeert hij. Want dat is een belangrijke hinderpaal, zo ervoeren ze de afgelopen tijd. ,,Het moet op tal van terreinen an- ders. Ten eerste de lonen, die moe ten gaan mee-ademen met de eco nomie. Meer loon als het goed gaat en minder als het slecht gaat. Daarnaast moeten de werktijden flexibeler worden. Dus meer uren werken als het druk is en minder uren als het rustig is. En de func tieomschrijving moet ruimer wor den. Zodoende kunnen mensen op meer plekken worden ingezet als dat nodig is.'' ,,Het gaat niet alleen om corona. Ook bij de vorige crises bleek dat bedrijven niet flexibel op de om standigheden kunnen inspringen. En de trend is dat de pieken en da len elkaar sneller opvolgen. Er ko men dus andere crises na deze. Daar moeten we klaar voor zijn.'' ,,De lonen gaan ook omhoog als het goed gaat met een bedrijf. Je kunt afspreken bij bepaalde ni veaus de lonen te verlagen of juist te verhogen. Waar het om gaat is dat bedrijven in een crisis kosten kunnen besparen. Nu kan er op ar beidskosten alleen worden be spaard door mensen te ontslaan. Om toch snel te kunnen inspelen op veranderingen hebben werkge vers nu een flexibele schil van uit zendkrachten en zzp'ers. Die wor- den als eersten ontslagen wanneer er crisis is. Daarna vallen er ontsla gen onder het vaste personeel. De vraag is wat beter is, dat iedereen een beetje inlevert of sommige mensen heel veel en anderen niets?'' ,,We hebben ook in vorige crises gezien dat bedrijven moeilijk kun nen inspelen op een toenemende of afnemende vraag. Nu wordt dat opgevangen door flexibel perso neel in te huren of te ontslaan. Wij pleiten voor een urenbank, een bepaald aantal uren dat iemand per jaar werkt. Als het rustig is neem je minder uren op en als het druk is meer. Maar extra uren ma ken is nu vaak niet mogelijk van wege de maximale werkweek. De vraag is of je meer mensen in een vaste baan kunt krijgen als je flexi beler werkt. Wij denken dat dat kan.'' ,,Ja, door de groep vaste werkne mers flexibeler in te kunnen zet ten kunnen werkgevers meer mensen een vaste baan geven. Meer flexibiliteit leidt tot minder flexwerkers.'' Flexibel werken kan juist de balans tussen werk en privé versterken ,,We willen mensen de mogelijk heid geven zelf mee het rooster te bepalen. Dat zorgt ervoor dat ze zelf de balans tussen werk en privé kunnen bewaken. We zien het nu bij het thuiswerken. Mensen gaan op heel andere tijden werken. Een groot deel van de ouders kan nu bijvoorbeeld wel op woensdag middag de kinderen naar voetbal rijden. Flexibel werken kan juist de balans tussen werk en privé versterken.'' ,,Dat is de derde ingang naar meer flexibiliteit. PostNL doet in drukke tijden al een beroep op het kan toorpersoneel om post te sorteren en pakketjes rond te brengen. Daar moet je makkelijk in kunnen scha kelen. Uiteraard moet je wel naar competenties en ervaring kijken. Kantoorpersoneel kun je mis schien niet snel op de heftruck zetten. Maar een heftruckchauf feur kan bijvoorbeeld wel insprin gen als orderpicker. We willen mensen breed inzetbaar maken. Dat maakt ze extra interessant voor werkgevers.'' vtwonen zaterdag 3 oktober 2020 willen meer E Raymond Puts wil dat werkne mers flexibeler worden. FOTO STUDIO MASHA Peet Vogels Den Haag Waar denken jullie aan? Alles vanwege de coronapande- mie? Dat is toch een eenmalige gebeurtenis? En dat doen de werkgevers door de rekening bij de werknemers neer te leggen door hun loon te verlagen. Waarom moeten mensen lan gere werkweken maken als de baas daarom vraagt? Dus meer flexibiliteit zorgt juist voor meer vaste banen - Raymond Puts, directeur AWNvN Denkt u dat er animo is bij werk nemers om lange dagen te ma ken als dat de baas uitkomt? Waarom willen de werkgevers af van de huidige functieomschrij vingen? dé tijdschriftenbon Collega's bedanken, zwager feliciteren of zus verrassen? Met Bladcadeau geef je iemand tijd voor zichzelf met zijn favoriete tijdschrift. Het abonnement stopt automatisch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13