Hansweert wil graag dieren terug op kinderboerderij Camping in Goes wordt kleiner 7 EENZAAMHEID LOKET EN DORPSTEAMS BIEDEN HELPENDE HAND Bijna de helft van alle inwoners van Kapelle voelt zich wel eens eenzaam. ,,Dat vind ik heel erg hoog", zegt Annebeth Evertz. Volgens de wethouder is het daarom de hoogste tijd om de eenzaamheid eens goed aan te pakken. Vergeleken met de lan delijke cijfers doet Ka pelle het dan nog niet eens zo slecht, laat Charlotte Hanzon tijdens een presentatie in het ge meentehuis zien. Hanzon is advi seur vanuit het Ministerie van VWS voor het landelijk actiepro gramma Één tegen eenzaamheid, waar Kapelle zich bij heeft aange sloten. ,,Van de ouderen tussen 65 en 75 jaar voelt landelijk 43,9 pro cent zich wel eens eenzaam. Bij de groep van 75 tot 85 is dat al 52,5 procent en bij de ouderen vanaf 85 zelfs 85 procent." Dat vraagt om actie, vond wet houder Evertz. „Daarom hebben we ons aangesloten bij het lande lijke programma. Deze bijeen komst is het begin. We zijn op zoek naar zoveel mogelijk partners om de krachten te bundelen. Dat kunnen de supermarkten zijn, maar ook de fysiotherapeut of de kapper." Ttwr Evertz geeft een voorbeeld van wat de partners kunnen doen. ,,Bij de Jumbo-supermarkt in Kapelle is onlangs een kletskassa geopend. Mensen die behoefte hebben aan een praatje kunnen aan die kassa afrekenen. Daar zit een sociaal in gestelde kassière die de tijd neemt voor een babbel met de klant. An dere klanten die meer haast heb ben kunnen dan de snelkassa ne men. Dat is toch een prachtig ini tiatief?" Tijdens de bijeenkomst wordt al snel duidelijk dat er behoefte is aan duidelijkheid. Waar kan de kapper die eenzaamheid bespeurt bij een klant hem naar verwijzen? ,,We willen toewerken naar één loket", aldus Evertz. „Laagdrempe lig. Waar snel gehandeld kan wor den. Daarvoor zullen ook trainin gen moeten worden gegeven. Dat gaan we samen met Cederhof doen." Krachten bundelen De eerste stap is volgens Evertz dat er wordt gewerkt aan dorpsteams. ,,Daar komt bijvoorbeeld iemand in van Bemoeizorg van de GGD en een maatschappelijk werker. We zijn ook nog bezig met WIZ, om daar een medewerker van deel te laten nemen. Het doel is om de krachten te bundelen." We hebben met z'n allen de verantwoor delijkheid om voor elkaar te zorgen Overigens is eenzaamheid niet alleen maar iets wat voorkomt bij ouderen. ,,De volwassen wor dende jongeren zijn ook een be langrijke groep", vertelt Hanzon. ,,In de leeftijdscategorie 15 tot 24 jaar komt het veel voor. Maar denk ook eens aan gescheiden mensen, mensen met een lichamelijke of geestelijke beperking, mantelzor- gers, dak- en thuislozen en men sen die net hun naaste zijn verlo ren." Handtekening Landelijk hebben al meer dan 100 grote partijen als de NS Prorail, het Rijksmuseum, AH en Jumbo zich aangesloten bij het actieplan tegen eenzaamheid. In Kapelle is gistermiddag een begin gemaakt met het creëren van een netwerk. Onder meer Saar aan Huis (aan vullende mantelzorg), Optisport (sportcentrum Groene Woud en De Wemel), het ouderenpastoraat van de hervormde kerk, een verte genwoordiger van de vrijwilligers van Cederhof en de gemeente Ka- pelle hebben inmiddels hun hand tekening gezet. Samen gaan zij de strijd aan te gen eenzaamheid. Evertz: ,,Want we hebben met z'n allen de ver antwoordelijkheid om voor elkaar te zorgen. De gemeente kan het niet alleen." Met die opleidingen worden leer lingen geschoold voor de zogehe ten uniformberoepen. Ze kun nen bijvoorbeeld militair, hand haver of beveiliger worden. De opleidingen zijn met ingang van dit schooljaar verhuisd van de Scalda-vestiging in Middelburg naar de locatie van het CIOS in Goes, bij sport- en recreatiecen trum Omnium. Voor het verzorgen van de les sen is ook buitenruimte nodig. Die is gevonden op een deel van de door Omnium uitgebate stadscamping. Het gaat om een deel waar met name campers stonden. Even leefde het idee om op het parkeerterrein naast de camping alternatieve ruimte te maken voor deze campers, maar dat gaat niet door. Toekomstplan De gemeente is bezig met een toekomstplan voor Omnium, on der meer bedoeld om de voorzie ning financieel sterker te maken. Volgens wethouder Joost de Gof- fau richt de aandacht zich vooral op het kiezen van een nieuwe or ganisatiestructuur, maar wordt ook de camping zeker nog onder de loep genomen. ,,Zo zijn er par tijen die het exploiteren van een camping geen gemeentelijke taak vinden'', zegt hij. De gemeente is als enig aandeelhouder de eige naar van Omnium. Een noodzaak tot veranderin gen aangaande de stadscamping is er volgens hem niet. ,,Die cam ping kost geen geld, maar levert zelfs nog wat op.'' Er wordt ook nagedacht over de toekomst van het tropisch bos, een verliesge vend onderdeel van Omnium. Behalve dat veel mensen graag dieren terug zien komen, is er vol gens wethouder Kees Verburg veel enthousiasme over een grote speeltuin of kleinschalige cam ping. Of het allemaal haalbaar is, moet de komende tijd blijken. Daarvoor is de gemeente ook af hankelijk van initiatieven van an- deren. Ruimte is in elk geval geen probleem, zegt Verburg. ,,Als je het hele bosperceel zou gebrui ken, wordt het de grootste kinder boerderij van Nederland." Vol gens de wethouder zouden ook WÊÊ, M veel mensen al tevreden zijn als het huidige stalletje wordt opge knapt en weer verschillende die ren rondlopen. Speeltuintjes Op het terrein op het gedempte oude kanaal zou ook een grote speeltuin kunnen verrijzen. ,,Er zijn nu meerdere kleine speel- tuintjes, die deels moeten ver dwijnen door de aankomende dijkverzwaring. Een mogelijkheid is om hier alles te concentreren." Inwoners zouden een rol kunnen spelen, bijvoorbeeld met de op richting van een speeltuinvereni ging. Verburg staat ook niet negatief ten opzichte van verblijfsrecrea- tie, zoals kampeerplaatsen of trekkershutten. ,,Maar voor zoiets zou wel het bestemmingsplan moeten worden aangepast." Afgelopen dagen vulden zo'n dertig mensen een online formu lier in om hun ideeën te spuien. Op een bijeenkomst bij het stalle tje kwamen donderdagavond 20 tot 25 mensen af. ,,De sfeer was heel positief." De gemeente gaat nu alle ideeën verzamelen en vi sueel maken in een 'praatplaatje', zodat ook de andere inwoners van Hansweert hun zegje kunnen doen. optiek de |onge zaterdag 3 oktober 2020 BE Hulp voor eenzame Kapellenaren Willem Adriaansens Kapelle Ml- - - - Wethouder Annebeth Evertz, Cederhof-vrijwilliger Jan Vroegop en Josephine Koch van Optisport (van links naar rechts) onderteken het convenant tegen eenzaamheid. foto cynthia cats - Annebeth Evertz, wethouder Op de stadscamping bij Om nium in Goes kunnen in de toekomst minder mensen ge nieten van een vakantie. De camping wordt pakweg een derde kleiner, omdat mbo- school Scalda een stuk gaat gebruiken voor de veiligheids- en defensieopleidingen. Rob Paardekam Goes Wat moet er gebeuren met het leegstaande kinderboerderijtje en bijbehorend bos van 2,5 hec tare bij de entree van Hans- weert? Tientallen inwoners heb ben de afgelopen dagen hun ideeën gedeeld met de ge meente Reimerswaal. Joeri Wisse Hansweert -ï::ï Bebbe en Bobbe waren de laatste bewoners. Lange Vorststraat 40, Goes www.optiekdejonge.nl Tel. (0113)21 12 72 Mob. 06 83 87 51 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 132