II EUWS 11 In Hope in New Jersey ligt het Land of Make Believe, het land der fabelen. De realiteit is harder. Terry Urfer, de viceburgemeester, ziet parallellen met de Sovjet-Unie, die uiteenviel: ,,De kloof is te groot.'' Droomland Amerika is depressief geworden. Is er nog hoop in de VS? Correspondent Karlijn van Houwelingen reist in de aanloop naar de presidentsverkiezingen langs tien dorpen en steden met de naam 'Hope'. Vandaag deel 3: vermoeide ouders in Hope, New Jersey. Hope, zegt hij, zegt de oude garde liever 'All Lives Matter'. ,,Alle levens doen ertoe. Ook ongeboren levens. Maar dat mag je niet zeggen, want dan erken je zwarte levens niet." Urfer begint over de Sovjet Unie, die op een dag zomaar uit el kaar viel. ,,Ik denk dat dat hier zou kunnen gebeuren, want de kloof is gewoon te groot", zegt hij over het gapende gat tussen conservatief en progressief Amerika. „Conserva tieve, Republikeinse gebieden vor men 80, 90 procent van de opper vlakte van de VS, maar we worden bestuurd door de steden. De grote steden hebben alle stemmen en manipuleren." Demonstreren Stadsbewoners brengen hier overi gens ook geld in het laatje. Veel be zoekers van het Land of Make Be lieve komen uit New York, of voor stad Newark, waar Imani Andersen vandaan komt. Waar Hope overwe gend witte inwoners heeft, wonen in Newark vooral Amerikanen met een donkere huidskleur. Daar schilderden inwoners in overleg met de gemeente op het wegdek de woorden 'All Black Lives Matter en 'Schaf witte superioriteit af. Imani waardeert het, zegt ze, al is ze zelf niet gaan demonstreren. Te risicovol, vond ze - ze wilde haar zoontje geen corona-infectie bezorgen. Ze doet wat ze kan om de beweging te steunen, zegt Imani, als jonge moeder met een peuter en een essentieel beroep. Stemmen bijvoorbeeld, in de hoop dat een einde komt aan het presi dentschap van Trump. Maar ze trekt ook weinig enthousiast haar neus op als de naam Joe Biden valt. ,,Ik vond het goed wat hij met Ba- rack Obama deed, maar hij als pre sident? Hij is de minst erge uit twee kwaden." Hope is aan het veranderen, con stateert viceburgemeester Terry Urfer als hij ons rondleidt door de hoofdstraat. Urfer is een conserva tieve Republikein, iets wat tot voor kort gold voor veel inwoners van Hope. In 2016 stemde dit dis trict voor Donald Trump. Maar twee jaar later, bij de tussentijdse congresverkiezingen, kozen de be woners in meerderheid voor De mocratische kandidaten. Zoals in meer buitengebieden van grote steden, waar gematigde kiezers weinig op hebben met Trump. Bovendien komen New Yorkers die op zoek zijn naar rust en ruimte deze kant op, ziet Urfer. ,,We zien gays, zij houden van een eigenaar dig dorpje als dit. En veel meer jon geren. Zij zijn veel linkser." Hij noemt Black Lives Matter, de anti- racismebeweging die de afgelopen maanden het land beheerste. In Het ruikt naar poepluier aan de rand van het pi- ratenparadijs. Imani Andersen (23) staat haar bijna 2-jarige zoon Kendal te verschonen. Ze is voor een dag waterpret naar het dorp Hope in New Jersey gekomen vanuit Newark, een stad die tegen New York aanplakt. In Hope ligt het Land of Make Believe, het land der fabelen, met een vliegende draak, een popcornkraam en een picknickveld. Hier zijn gevoelens te koop, zegt eigenaar Chris Maier, wiens vader het pretpark begon in 1954. ,,J e komt hier om plezier te hebben, om je goed te voelen." Imani kan het wel gebruiken, na een maandenlange semilockdown. Ze geeft les aan 2- tot 5-jarigen en barstte in huilen uit toen ze hun voor het eerst virtueel iets moest bijbrengen terwijl ze zelf ook een dreumes in huis heeft. ,,Zo kan ik mijn werk niet goed doen, dacht ik." Het is nog altijd 'zo goed als onmogelijk', maar inmiddels is ze eraan gewend - ze werkt al sinds april thuis. Haar eigen zoon is nog te jong om echt van slag te raken door alle virusmaatregelen, maar de 3-jari- gen in haar klas stellen veel vra gen, merkt ze. ,,Dit gaat invloed op hen hebben, een mondkapje op moeten is heftig. Zelfs als volwas sene is het best eng om met een mondkapje op naar de winkel te moeten." Ze doet wat ze kan om haar peuters heelhuids door deze crisis te loodsen, zegt ze, want veel ouders zijn 'gestrest'. Amerikaanse gezinnen worste len. Kinderopvang is dankzij ge dwongen sluitingen nog moeilij ker te vinden dan voor de corona crisis. Werkgevers verwachten weer prestaties van hun personeel, terwijl veel scholen nog steeds geheel of gedeeltelijk virtueel les geven. Rijke, hoogopgeleide ou- ders kunnen vaak thuiswerken en huren privéleraren in, maar vaders en moeders met lagere inkomens en essentiële banen hebben vaak weinig keus. In een onderzoek van de The New York Times gaf een op de drie ouders aan kinderen alleen thuis te hebben gelaten. In het Land of Make Believe in Hope komen veel gezinnen die wel een uitlaatklep kunnen ge bruiken. Jessica Carrasquillo (34), vastgoedbeheerder uit de Bronx, heeft getobd, vertelt ze als ze zak jes friet voor haar kinderen heeft gehaald. Ze zou willen dat ze kon den opgroeien zoals zij, zonder zorgen over mondkapjes en onli- neschool. Ze is bang dat hun soci ale vaardigheden lijden onder de thuisblijforder. Heeft haar zoon van 6 straks wel kleuterschool- Joe Biden is de minst erge uit twee kwaden vriendjes om mee op te groeien? In het gezin van Edwin Duran (62) is iedereen al maanden thuis. Het nieuwe schooljaar is net be gonnen, maar de twee meiden van 5 en 11 gaan nog steeds maar twee dagen per week naar hun klaslo kaal. De rest van de week wordt Duran geacht ze thuisonderwijs te geven, naast zijn fulltimebaan. ,,Het is zwaar", zegt Duran, aan de picknicktafel waar hij zijn laatste vrije zomerdag doorbrengt. Duran ziet de toekomst somber in - tenzij november een nieuwe president brengt. ,,Als Trump her kozen wordt, zie ik slechte tijden voor me. Economisch kan het slechter gaan, en ik denk dat meer mensen ziek zouden worden. Ik hoop dat Biden wint." Het liefst, zegt Duran, zou hij vanuit de hectische, krappe voor stad van New York waar hij woont verhuizen naar een dorp als dit. Hope is een idyllisch dorp in het groen met tweeduizend inwoners. Het werd in de 18de eeuw gesticht door Duitse protestanten. Het hart van hun dorp staat nog altijd over eind. Hun korenmolen is nu een hotel, in de kerk zit een bank. zaterdag 3 oktober 2020 HOPE, USA 'De Verenigde Staten kunnen zomaar uit elkaar vallen' ®Kijk op de site bij /video voor beelden uit Hope, New Jersey Kinderen hebben de grootste lol in het (water)pretpark Land of Make Believe in Hope. Het dorp, ten westen van Newark, was lang Republikeins, maar draait nu naar de Democraten. FOTO'S SERGIO AVELLANEDA Viceburgemeester Terry Urfer. - Imani Andersen Pretparkeigenaar Chris Maier. AFL 3. Hope, New Jersey Kleuterjuf Imani Andersen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11