L? BIPHARTS VERRUKKELIJKE 4 HERMAN BRUSSELMANS Ronald Giphart vindt Herman Brusselmans, die deze week 63 wordt, hopeloos onderschat. ,,Ik hou heel erg van zijn maffe invalshoeken.! Pm nho n Een boek vol randfiguren en mafkezen Cynisch en hard over zijn demonen BV'ers en het koningshuis spaart hij niet Een van de beste boeken in ons heelal p de middelbare 1 school was ik me door het werk van Multatuli, Ter Braak en E. du Perron aan het wor stelen toen mijn leraar Nederlands Prachtige ogen tipte, het in 1984 versche nen romandebuut van de Vlaamse jonge Oppergod Herman Brusselmans. Met de hoofdpersoon van deze roman, student Julius Cramp, vereenzelvigde ik mij dusdanig dat ik geregeld het idee had over mezelf te lezen. Julius leed net als ik aan weltschmerz: de wereld en hij waren geen vrienden van elkaar. In Prachtige ogen volgden we een dag uit Julius' leven. Hij besloot na zijn colleges niet terug te keren naar zijn dorp, maar in plaats daar van de boer op te gaan en kennis te maken met een scala aan wat later 'Brussel- mansiaanse personages' zou worden genoemd: randfiguren, onnavolgbare dorpsgekken, getourmen teerde dronkenlappen, absurdistische mafkezen. In Prachtige ogen gloren al de humor en stilistische brille die Brusselmans korte tijd later beroemd zouden maken. Begin jaren 90 publiceerde Brussel mans in korte tijd de drie lijvige romans: Ex-schrijver (1991), Ex- minnaar (1993) en Ex-drummer (1994), later gezamenlijk uitgebracht onder de titel Plotseling gebeurde er niets. p deze plek heb ik eerder kond J gedaan van mijn liefde voor De terugkeer van Bonanza, een roman uit 1995 die ook door Brusselmans zelf in zijn top 5 van favoriete Brusselmans boeken is gezet. Guggenheimen wast witter was de opvolger van Bonanza, en al even hilarisch, ont luisterend en Brusselmannesk. Nadat de rücksichtslose, smakeloze en tomeloze zakenman Guggenheimer de Vlaamse tv-wereld op stelten heeft gezet, richt hij zich in Guggenheimer wast witter op de reclamewereld, de retail en de prostitutie. In onnavolgbare uitweidingen beschimpt hij zonder pardon vele bij naam genoem de BV'ers (Bekende Vlamingen) en ook het Belgische koningshuis spaart hij niet. Zo laat hij weten 'het graag wel eens met Paola te willen doen'. Guggenheimer is in alles een onsympa thiek en karikaturaal personage, maar zo over de top dat we hartelijk om hem kunnen lachen. The asshole we love to hate. Guggenheimer wast witter lles is belachelijk, behalve het heelal en wat erin gebeurt.' Dit k is de eerste zin van Vertrouw mij, ik kom uit de veehandel (2020), het laatste boek van Herman Brusselmans, zijn tachtigste alweer. Geen hedendaagse schrijver met zo'n omvangrijk oeuvre. Het begint weer vertrouwenwekkend Brusselmanserig: een Vlaamse schrij ver genaamd Herman Brusselmans koopt een horloge, eet een broodje en bespreekt de wereld om hem heen. Naar aanleiding van een kranten artikel over een moord besluit hij een boek over deze zaak te schrijven. Daar naast werkt hij ook aan een roman over zichzelf en zijn nieuwe geliefde, Lena. Na verloop van tijd beginnen beide verhalen door elkaar heen te lopen. Ik moet bekennen dat ik Vertrouw mij, ik kom uit de veehandel nog niet heb gelezen, maar ik weet op voorhand dat het een van de beste boeken is die er dit jaar in het heelal zijn verschenen. Vertrouw mij, ik kom uit de veehandel Lezen Schrijver en veellezer Ronald Giphart leidt ons door zijn goedgevulde boekenkast. MDMA» RRJISUJ MA Prachtige ogen Het oeuvre van Brusselmans bestrijkt meerdere genres en tijdvlakken. In de Ex-trilogie heeft de hoofdpersoon, die dan al elf boeken heeft gepubliceerd, naam gemaakt als schrijver, maar wat heeft hem dat eigenlijk gebracht? Hij worstelt met zingeving en betekenis. In Ex-schrijver schrijft Brusselmans cynisch en hard over de angsten en demonen die hem plagen, over alcohol, literatuur, vrouwen, de dood, de wereld, de chaos overal. In Ex-Minnaar gaat het over het verlies van zijn moeder en zijn eerste grote liefde, gebeurtenissen die hem in een staat van destructieve rade loosheid brengen. In Ex-drummer probeert hij alle cynisme van zich af te gooien, maar slaagt daar natuurlijk niet echt in. Plotseling gebeurde er niets (de Ex-trilogie) HIKMAN MSSIMAHS GUGGENHEIMER WAST WITTER 34

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 114