'Muziek vormde een leidraad om je af te vragen: wie ben ik?' ,,Toen ik een jaar of 16 was, midden jaren 80 dus, was muziek inderdaad als een menu waar je uit koos: wilde je een scooter boy zijn, of een punker, een hardrocker of een indie? Muziek vormde een leidraad om je af te vragen: wie ben ik?'' ,,In 1967 en '68 gebeurden veel dingen voor het eerst. Een plaat als Sgt. Pepper's bracht anderhalfjaar lang tal van middelmatige bands tot grotere hoogten. Een album werd niet alleen meer een leuke collectie singles, maar groeide uit tot een kunstvorm op zichzelf, een samenhangend geheel dat een verhaal vertelde, met een hoger niveau van songteksten. Ook ontstond wat we nu wereldmuziek noemen, omdat muzikanten voor het eerst instrumenten uit landen als India hoorden. Muziek droeg bij aan de revolutie die in die jaren in de lucht hing. Mensen geloofden dat het mogelijk was de maatschappij te hervormen. Dat we materi alisme van ons af konden schudden en een spiritueler leven konden leiden. Daarom vond ik die tijd interessanter om over te schrijven dan 1987.'' ,,De ideeën van de jaren 60 waren mis schien hopeloos idealistisch, en lang duurde de droom niet. Maar die glimp van een betere wereld voegde wél een nieuwe bestemming toe aan het navigatiesysteem van de samenleving, waardoor het mogelijk was af te stevenen op feminisme, en meer diversiteit in gender en seksualiteit. Die eruptie van idealisme is een deel geworden van het weefsel van onze maatschappij. Ik hoop dat mijn roman laat zien dat dromen van een utopia, streven naar een betere wereld, geen verkwisting is van tijd; het geeft richting aan onze samenleving.'' ,,Het verschil is misschien vooral dat we onszelf tegenwoordig niet meer zien als een enkelvoudige entiteit, maar als een individu met vele 'ikjes', en dat beeld wordt versterkt door de sociale media. Literatuur, muziek en andere kunstvormen kunnen ons helpen een goed functionerend parlement op te bouwen uit al die stemmen waaruit we als mens bestaan. Onze samenleving is zo confronterend geworden, zo gepolariseerd. Luisteren naar andermans mening staat voor velen gelijk aan zich overgeven, aan verlies. Maar literatuur drukt even op de pauzeknop; je houdt letterlijk even je mond dicht en luistert naar andere stemmen en standpunten, waardoor je misschien net iets anders over een bepaald onderwerp gaat denken. En dat is alles behalve verlies.'' van toen, ervaar je de gevoelens die het bij je opriep. Dat heb je niet op je 22ste.'' Voor jongeren is muziek vaak een deel van hun identiteit. Voor u ook? Toch schreef u niet over de muziek van uw jeugd, maar over de twee jaar voor u werd geboren. Waarom juist die periode? Sommige mensen hebben het gevoel dat we in een dystopische tijd leven. Wat kan dit verhaal dan betekenen? Is het tegenwoordig moeilijker te ontdekken wie je bent dan toen? Utopia Avenue verschijnt bij Meulenhoff (€25). ZATERDAG 3 OKTOBER 2020 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 113