10 NIEUWS ZAAK-NICKY VERSTAPPEN DILEMMA Voor veel mensen is het helder: Jos Brech is de dader in de zaak- Nicky Verstappen. Maar de rechter staat voor een taai dilemma, met veel stof tot twijfel. ,,Het helpt dat er een hoger beroep volgt.'' zaterdag 3 oktober 2020 Niels Klaassen Maastricht a er maar aan staan. Een oordeel vellen in de zaak- Nicky Verstappen. Met dna-bewijs dat sterk is, maar niet het hele ver haal vertelt, een verdachte die ont kent en onduidelijkheid over de doodsoorzaak. Dus werd er in de gangen rond de Maastrichtse rechts zaal afgelopen week meer dan eens verzucht: ,,Ik zou niet graag met die man ruilen.'' Je zou maar de rechter zijn die Brech vrijspreekt. En toch is dat meer dan een theoretische optie. ,,Bij twijfel niet inhalen", is het de vies voor oud-rechter Frank Wieland (bekend van de zaak-Holleeder). ,,Dan begin je niet aan een veroorde ling." Advocaat Gerard Spong om schrijft het chiquer: 'in dubio pro reo', citeert hij het adagium met de strek king dat een verdachte het voordeel van de twijfel moet krijgen. Als de drie rechters te veel dubben over de schuld van een verdachte, dan moet hij vrijuit gaan, domweg omdat je het risico niet mag lopen dat onschuldi- gen lang in de cel verdwijnen. Spong: ,,Dus dat zullen we advocaat Roethof in de zaak-Nicky Verstappen nog wel vaak horen zeggen." Dat zal de komende week blijken, als de inhoudelijke behandeling ver dergaat en het OM in Maastricht de vermoedelijk forse strafeis formu leert tegen Jos Brech (58). De Lim burger wordt verdacht van ontvoe ring, misbruik en het doden van de jongen in augustus 1998. Nicky Ver stappen verdween op 11-jarige leef tijd van een zomerkamp op de Brunssummerheide, een dag later werd hij dood gevonden. Voor velen lijkt Brechs schuld al vast te staan; de rechters zullen het moeilijker heb ben met een oordeel. Er is dna gevon den, maar verder ontbreekt het gro tendeels aan bewijs, het misbruik is niet onomstotelijk vastgesteld. Hoe gaat dat straks in de raadka mer, waar de drie rechters achter ge sloten deuren vergaderen over het vonnis? Kan Brech wegkomen met zijn curieuze verhaal over zijn vondst van Nicky? Afgelopen week verraste hij iedereen met het verhaal dat hij de jongen in 1998 wel heeft gezien, maar pas nadat hij overleden was. Brech had Nicky per toeval aange troffen in het sparrenbosje tijdens een plaspauze, zei hij in een video verklaring. Toen bleek dat Nicky dood was, had Brech hem 'netter neergelegd' en 'gefatsoeneerd' om vervolgens 'in paniek' te vertrekken. Veeg teken Op verdere detailvragen bleef de ver dachte echter stil. En zo ziet het er toch slecht uit voor Brech, denkt oud-rechter Wieland. Hij kent het dossier niet van a tot z, maar het feit dat de verdachte zo laat met een ver klaring komt die 'precies past' in het dossier is alvast een veeg teken. ,,En als een van de rechters tijdens de on dervraging dan zegt 'dit schreeuwt om een verklaring' zoals vorige week gebeurde, dan is dat niet mis te ver staan. De verdachte gaf geen ant woord op de vraag hoe het kon dat twintig van zijn dna-sporen op en in de onderbroek gevonden zijn. Die komen er niet als je een arm recht legt en hier en daar blaadjes weg haalt", zegt Wieland. ,,Maar de druk is groot hoor. Vergis je niet. De fami lie is er kapot van, de verdachte zit al twee jaar vast. Dan slaap je wel even wat minder, ja." In de raadkamer moet de recht bank na de strafeis bepalen of er ge noeg 'wettig en overtuigend bewijs' is om de verdachte te veroordelen. Wieland: ,,Ik ging altijd eerst gewoon een paar keer rond: wat vinden we van deze zaak? Soms speel je dan ad vocaat van de duivel tegenover een collega, je pelt het af. Langzaam maar zeker ontstaat dan het beeld en zo kom je tot een beslissing." En dat is lang niet altijd zwart-wit. Het laat en leugenachtig verklaren speelt mogelijk een rol bij het oor deel, zwijgen op cruciale punten kan zeker meewegen, maar uiteindelijk gaat het om het complete plaatje. Het hele verhaal, alle zogenoemde feiten en omstandigheden. Wieland: ,,Ik herinner me een zaak, een simpel in- braakje op een industrieterrein. Maar toch: de verdachte werd gevonden met een rugzak met inbrekerstuig in de buurt, op een plattegrond van dat industrieterrein zaten z'n vingeraf drukken. En hij bleef zwijgen! Ja, dan houdt het voor mij op, die kreeg dus de volle mep." Maar ook ongeloofwaardige verha len künnen kloppen, en daar zal de rechtbank altijd rekening mee hou den, hoe onwaarschijnlijk ook. Neem de zaak rond Spongs nichtje Vivica. Zij werd in 2012 dood onderaan de trap gevonden in haar woning. De verdachte was haar toenmalige part ner, er lag een bult bewijs tegen hem. Hij had leugenachtig verklaard, poetste sporen weg, er waren zoek opdrachten gevonden als 'how to kill without a trace'. Maar experts konden een val van de trap niet uitsluiten, een motief ontbrak eveneens. Dus werd Vivica's partner vrijgesproken, ook in hoger beroep. Bij serieuze twijfel past slechts vrijspraak. Spong: ,,Mijn broer, haar vader, is er nog al tijd door ontdaan. Dus ook dat komt voor, ondanks leugens." Al ziet Spong ook risico's voor Brech: ,,Allereerst is er die riskante proceshouding. Lang zwijgen, en dan uiteindelijk met een verklaring ko men. En de rechter heeft al gewaar- De rechtbank in Maastricht, waar de zaak tegen Jos Brech dient. foto's anp, erik smits Als er twijfel is, dan veroordeel je niet. Helder - Frank Wieland, oud-rechter schuwd dat dit tegen hem gebruikt kan gaan worden, omdat ze zei dat het 'schreeuwde om een verklaring'. Kijk: dat er twijfels zijn over de doodsoorzaak is op zichzelf lastig, maar niet onoverkomelijk om tot een veroordeling te komen. Er zijn men sen veroordeeld voor moord terwijl er nooit een lijk gevonden is. Dan moet de motivering alleen uitvoeri ger opgeschreven worden. Het dna- bewijs in deze zaak is klemmend. Al zal Roethof erop wijzen dat er in 1998 heel anders omgesprongen werd met bemonstering en dna-bewijs en dat slordigheid op de loer lag." Ongeloofwaardig Oud-rechter Wieland: ,,Maar als er geen uitleg komt over dna aan en in de onderbroek, als er vraagtekens zijn bij iemands verklaring, dan ligt een veroordeling in de rede. Deze ver dachte riep geen hulp terwijl hij een dood jongetje vond? Hij zegt dat hij iets zag liggen van zo'n grote afstand? Dan kan de rechter zeggen: we vin den deze hele constructie zo onge loofwaardig dat we ervan uitgaan dat er sprake is van doodslag. Het geeft deze rechtbank wel ruimte dat dit de eerste aanleg is, er volgt waarschijn lijk een hoger beroep, het Hof kan het dan definitief beslissen." Het dilemma blijft groot, zegt Wieland: ,,Als er twijfel is, dan ver oordeel je niet. Helder. We hebben bij de Schiedammer parkmoord ge zien dat je de mist in kunt gaan. Al kun je ook weer niet bij iedere raad kamerzitting zeggen: denk aan Schiedam, daar zaten ze ook fout!" Spong: ,,Dit is zeker geen mak kie hoor, al met al blijft dit een moei lijke zaak, vooral omdat hoe dan ook de geest van Schiedam rondwaart." GO Brech is schuldig, denkt iedereen, maar rechter heeft meer nodig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10