'Met een deel van de kinderen die met jeugdzorg te maken hebben, gaat het door covid juist beter' men. Die moest na de basisschool een spe ciaal traject volgen; daarna zou hij naar het gymnasium kunnen. De moeder zat met twintig mensen aan tafel om te besluiten naar welke school het kind zou gaan, en niemand van hen had het kind ooit gezien!'' ,,Dat jeugdzorg op een manier is georgani seerd die niet in het belang is van kinderen. Het geldt niet alleen voor hen. Ik sprak een meisje met anorexia dat zeven behandelaars had: een kinderarts, een internist, een beel dend therapeut, een creatief therapeut, een kinderpsychiater, een orthopedagoog en een systeemtherapeut. Zelf wilde ze er twéé. Dat is wat we in Nederland doen: als we er niet uit komen, schalen we op en bemoeien nog meer lagen zich ermee.'' ,,Juist kwetsbare kinderen zagen voordelen. Degenen die al langer moesten thuiszitten voelden zich prettiger, omdat ze niet meer de enigen waren. Kinderen die werden gepest, waren even van de pestkoppen af. Maar vooral: kinderen kregen meer aan dacht van hun ouders. Dat vinden ze belangrijker dan wat dan ook. Maar bij jongeren die thuis veel spanning ervaren, was er meer ruzie. En er zijn kinderen van de radar verdwenen. We vermoeden dat een deel van hen is vertrokken naar de plek waar hun ouders als arbeidsmigrant vandaan kwamen.'' ,,Ik heb het gemerkt met de zwartepieten- discussie, in 2016. Ik was kort in functie en sprak met kinderen die zeiden vanwege sinterklaas al vanaf oktober buikpijn te hebben. Die kinderen gingen - ik vond dat ontroerend - zelf op zoek naar een oplos sing. Vanuit die gedachte hebben wij als Kinderombudsman een standpunt geschreven: kijk lokaal, ga in gesprek met ouders en school. Dat heeft me een impact gehad; bedreigingen naar mij en mijn kinderen. Ik durfde de supermarkt niet meer in, heel heftig. Wat dat 'Kinderombudsman' betreft: dat is het instituut, persoonlijk word ik ook wel ombudsvrouw genoemd. Kinderen hebben daar geen problemen mee, volwassenen soms wel.'' ,,Hij was een echte bohemien. Hij werkte zich op van onderwijzer tot hoogleraar psychologie en werd later kunstenaar. Op vrijdagavonden kwamen bij ons thuis regelmatig wetenschappers bij elkaar die ook kunst maakten. Mijn zus, broer en ik zijn opgevoed met het beeld van die briljante vader die alles kon, en waarbij wij middelmatig afstaken. Toen hij was overleden, ruimden we zijn huis op en kwam ik intelligentietests tegen die hij bij ons had afgenomen. Toen bleek dat ik een veel hoger IQhad dan ik dacht. Ik had tot dat moment altijd gedacht: ik ben misschien niet zo slim, maar weet goed gebruik te maken van m'n sterke kanten.'' ,,Eigenlijk heel raar. Tijdens mijn middel- bareschoolperiode leerde ik graag voor de vakken waarvan ik wist dat ik er goed in was, maar ik kocht expres mijn statistiek- boek voor wiskunde niet. Ik dacht dat ik statistiek niet zou kunnen en als ik wél leerde en een onvoldoende haalde, dan was ik pas echt dom. Ik heb bij mezelf een soort faalangst gekweekt.'' Ze zoekt even naar een voorbeeld. ,,Vijf jaar voordat ik als kinderombudsvrouw begon, was die baan ook beschikbaar. Ate was toen erg ziek, dus ik kon m'n interesse niet kenbaar maken. Toen de functie op nieuw langskwam, hoorde ik dat ik op het lijstje stond. Ik heb toen zelf laten weten dat ik ervoor in was, maar heb me bewust niet specifiek voorbereid op het gesprek. Zo dacht ik: als ik het niet word om wie ik ben, dan ben ik niet geschikt. Ik ga me niet anders voordoen dan ik ben. Dus ik heb wél meer zelfinzicht.'' ,,We kregen wat toen hij 23 was, ik 20. We zijn 32 jaar bij elkaar geweest. Ate bracht mij ongelooflijk veel, maar was niet ongecom pliceerd. Hij was beeldend kunstenaar, in veel opzichten begaafder dan ik. Hij paste minder goed in de samenleving, is een tijdje lang echt ontspoord. Ik kwam uit een warm nest, was socialer en sensitiever. Ate zei bij alles wat ik bereikte, zoals toen ik hoogleraar werd: dat had ik moeten doen.'' ,,Niet echt. Ik heb om die reden de kunst die ik vroeger maakte, altijd maar in een la laten liggen. Omdat ik al kostwinner was en Ates ego wilde ontzien. Toen onze zoon Wybe na het overlijden van zijn vader naar mijn tekeningen vroeg, heb ik die la weer opengetrokken. Ze bleken best goed.'' ,,Ik doe het weer veel meer, maar niet voor de ogen van anderen. Zelfportretjes. Omdat ik in mijn werk merk dat ik zo veel verschil- Wat zegt dat? Covid maakt ons dus ook wijzer. Zijn er meer verrassingen? Hoe is het om een publiek figuur te worden: van hoogleraar tot Nationale Kinderombudsman? U bent sociaal wetenschapper, maar deed ook de kunstacademie, net als uw vader. Wat was zijn invloed? Hoe ging u daarmee om? Ergens moet dat goed zijn gekomen. Bent u veranderd? U kon dus pas kinderombudsvrouw worden toen uw man was overleden. Wat bracht hij u? Dat vond u vast niet fijn? Heeft u het tekenen weer opgepakt? ZATERDAG 3 OKTOBER 2020 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 109