1 rN ,,Ik luister vooral en eerst naar de visie van kinderen zelf. Letterlijk, door met ze te praten. Niet alleen over hun problemen, maar vooral over hun gewone leven. Kinderen geven altijd iets terug dat niet in andere onderzoeken naar boven komt. Zo sprak ik een paar weken geleden met jongens die in jeugddetentie zaten, geen lieverdjes. Ze vertelden dat het afpakken van televisie, als ze voor straf op cel moes ten zitten, alleen maar voor meer proble men zorgt. Van vier dagen naar een muur staren word je gek, angstig. Ik heb dat teruggegeven aan de directie, die het net als ik een eyeopener vond. En we hebben net een onderzoek afgerond naar 'passend onderwijs', waarbij kinderen met een extra ondersteuningsbehoefte meedoen in de klas. Uit die enquêtes en diepgaande gesprekken met die kinderen zelf bleek dat het onderwijs tekortschiet als de pro blemen te complex worden.'' „Misschien wel. Als er één groep is waar ik mee te doen heb, dan zijn dat kinderen die worden gepest. Ik heb daar zelf nooit last van gehad, maar een vriendinnetje vroeger was een echte pestkop. Waar ik me als kind schuldig over voelde, was dat ik niet op kwam voor de kinderen die door haar het leven zuur werd gemaakt. Ik was bang dat zij zich tegen mij zou richten. Een soort lafheid. Dat vriendinnetje was natuurlijk méér dan alleen een pester, dus dat maakte het ook ingewikkeld.'' ,,Die is anders dan ik had gedacht. Met een deel van de kinderen die met jeugdzorg te maken hadden, ging het beter dan vóór covid. Dat kwam doordat de jeugdzorg vanwege de lockdown minder kon doen, en er minder behandelaars om zo'n kind en het gezin heen stonden.'' ,,Soms. Om een bizar voorbeeld te geven van overorganisatie: ik sprak een moeder van een zoon met psychiatrische proble- 28 Heeft u als kind te maken gehad met onrecht? Zit er een drive van vroeger in wat u nu doet? Welke invloed heeft de lockdown eerder dit jaar gehad op kwetsbare kinderen? Is er te veel jeugdzorg? Een traan en een lach Kalverboer in 2016 op bezoek in het Groningse Beatrix Kinderziekenhuis en bij haar beëdiging als kinderombudsman in de Tweede Kamer, ook in 2016. Hieronder maakt ze van de nood een deugd als ze in 2018 in Weert op bezoek is bij kermis kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 108