'Ik begon een beetje spijt te krijgen van mijn vrije opvoeding' LIEVE JONGENS Hubert Charlie de keuken binnen, die een kleine metamorfose bleek te hebben ondergaan. Hier was een bakfestijn gaande van ongekende omvang. Ik zag vier jongens en een staaf mixer, smeltende ijsblokjes, een ijspriem, een paar pakken melk, vieze maatbekers, een omgevallen suikerpot en heel, heel veel aan gebroken rollen oreokoekjes. ,,We maken oreoijs!'' zei zoon nummer twee stralend toen hij mijn verbouwereerde blik zag. ,,Wil je zo ook wat?'' Zijn drie vriendjes keken mij verwachtings vol aan. Ik vermoedde dat zij thuis geen oreoijs mochten maken in de pas opgeruimde keukens van hun respectievelijke moeders, maar dat was puur een gok. ,,Of wilt u liever een oreomilk- shake?'' voegde een van de jongens er beleefd aan toe. Hij hield een van mijn theekommen onder mijn neus, tot de rand gevuld met een smurrie die het midden hield tus sen oude koffiedrab en chocolade vla die te lang in de koelkast had gestaan. ,,Hebben jullie dan een recept voor oreoijs?'' vroeg ik streng, in een poging er een educatieve draai aan te geven. Nee, hadden ze niet, niet nodig hoor, ze hadden het gewoon gezien op YouTube. Je kunt er boeken over lezen hè, stapels zelfs, hoe dat moet met opgroeiende kinderen. Hoe hou je die gastjes op het rechte pad, hoe voorkom je dat ze met ogen dicht fietsen, waarom zijn ze altijd hun gymspullen kwijt, hoezo springen ze vanaf de schutting op de trampoline, waarom liggen al tijd overal vieze sokken en verge ten ze iedere woensdag de bijles? „Puberbrein!" roepen hun vader en ik sinds kort. Ze kunnen er niets aan doen, die stommiteiten, malle oprispingen, levensgevaar lijke experimenten; hun hersenen zijn nog niet klaar. Je hebt er maar mee te dealen tot ze 21 zijn. Iemand zei het laatst mooi in de krant, neuropsycholoog Jelle Jolles: 'Adolescenten zijn rupsen die vlinders aan het worden zijn, en je bent fout bezig als je ze in de lucht gooit en roept: vlieg!' Ik keek naar de rupsjes in mijn keuken, en besloot geen 'vlieg!' te roepen, en ook geen 'vlieg op!' Dit was een groeiproces, dit hoorde er allemaal bij. „Lekker?" vroeg ik aan Alosja, die een slok smurrie weg werkte. Hij trok een vies gezicht. ,,Gatverdamme, nee, smerig!'' A, V^Vke Abessijn Exotische korthaar Nietsvermoedend liep ik Ik begon een beetje spijt te krijgen van mijn vrije opvoeding. Sandra Donker woont met Jean en hun drie zoons Tip (13), Alosja (11) en Stas (8) in Monnickendam. De komende tien weken doet ze verslag over haar leven met de vier mannen. \- f s ZATERDAG 3 OKTOBER 2020 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 103