Henry Marielle Vers van de pers: een memoryspel met katten en bazen. We vroegen Midas Dekkers zijn licht te laten schijnen over hun relatie. Poezen zijn net mensen, betoogt hij. Het is alleen wel even zoeken voordat ze elkaar gevonden hebben. Veel poezen bestaan niet. Sint-bernardspoezen heb je evenmin als waakpoezen, speurpoezen of herderspoezen. Poezen waken niet, ze hoeden niet, ze zaaien niet en ze maaien niet. Ze hebben wel wat beters te doen: liefde krijgen. Daar zijn ze heel goed in. Aan een kat kun je al je overtollige liefde kwijt. Liefde geven is andere koek. Daar heb je geen kat voor nodig. Dan kun je net zo goed een hond of cavia nemen. Of een kind. Liefde geven is kinderspel, liefde ontvangen daar entegen is een kunst, die vooral door maïtresses en poezen wordt verstaan. Het gaat erom de liefde niet automa tisch te beantwoorden, de ander aan het lijntje te houden, de verwachting niet met vervulling te bederven. Poezen weten een bron van ver langen te blijven, met een hond ben je meteen tien jaar getrouwd. Al heeft hij slechts een en dezelfde taak, toch is de ene poes de andere niet. Integendeel. De ene poes ver schilt meer van de andere dan een buldog van een pekinees, een muis van een olifant, een mens van een merel. Je hebt vrolijke poezen en chagrijnige, moeders en moorde naars, kattenkoppen en klotekatten, nufjes en sloeries, duivels en godin nen. Net mensen dus, poezen. Dat treft. Daarom kunnen ze het zo goed met elkaar vinden. Kunst is alleen de juiste mens bij de juiste poes te vin den. Daar kun je dus een spel van maken, een kaartspel met mensen plaatjes en poezenplaatjes. Wie de juiste mensen aan de juiste poezen koppelt heeft gewonnen. Leuk bedacht hoor, maar in het echte leven valt dat nog niet mee. Bij poezen is het karakter nog moeilijker van de buitenkant af te lezen dan bij mensen. Een kat laat zich niet zo snel kennen. Wie een vogel ziet roept 'kijk, een keep!' of 'kijk, een kievit!' en zoekt dan in zijn vogelgids wat voor karak ter daar bij hoort - een vrolijke flui ter of een schuwe moerasbewoner. Maar na 'kijk, een kat!' weet je nog niks. Een kat is geen wat maar een wie: is het een Minet, een Moortje of een Archibald? Daar kom je pas achter door met hem samen te gaan wonen. Dan blijkt dat de liefde die je meende uit je poes te krijgen er eerst door jezelf in is geaaid, zoals een kind zijn ted dybeer al aaiend tot leven wekt. Jouw liefde weerkaatst in de vacht van je poes als 's nachts het licht van de maan in zijn ogen. En dan weet je nog niet of hij jou de ideale partner vindt. De band tussen mens en kat is een spel, dat klopt, maar dan eerder een schaak- dan een kaartspel. Mens begint, poes wint. -Midas Dekkers w 20 FOTO'S GERRARD GETHINGS 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 100