I m behind your scenes 9 Start beoordeling vaccin Oxford wij doen als doktoren en onderzoekers snoeihard ons best voor betere kanker behandelingen. We boeken jaarlijks 1,5 procent gezondheidswinst. Daar zijn we hartstikke blij mee. Voor 30 procent gezondheidswinst moeten wij zo'n twintig jaar werken. We zou den in één klap twintig jaar verder zijn als we tabak uitbannen!'' ,,Het draait gewoon om geld. De ta baksindustrie voert een ijzersterke lobby en levert de staat 2,4 miljard euro tabaksaccijns op, ten opzichte van zo'n 500 miljoen tabaksgerelateerde zorg- kosten. Dat is een eenvoudig reken sommetje. Het economisch belang heeft de voorkeur boven het gezond heidsbelang.'' ,,Ik vind dat iedereen hierin een verant woordelijkheid heeft. Maatschappelijk vinden we vaak dat roken een eigen keuze is en je dan maar op de blaren moet zitten. Maar 80 procent van de rokers begint vóór zijn of haar 18de. Elke week beginnen er zo'n honderd kinderen in Nederland. Zij kennen altijd wel een 90-jarige oma die rookt. Dan is het niet raar dat kinderen die misstap maken. Nederland kan een voorbeeld nemen aan Australië: daar Economisch belang heeft de voorkeur boven het belang van gezondheid: de staat verdient 2,4 miljard per jaar aan tabak kost een pakje 24 euro en rookt 14 pro cent van de bevolking. Hier is dat dik 20 procent.'' ,,Ja, dat blijkt in Australië een uitste kend argument om niet te beginnen. Als bij 24 euro nóg 14 procent rookt, zou ik zeggen: the sky is the limit. Doe die prijs flink omhoog. Dan moeten we tegelijkertijd ook mensen helpen van hun verslaving af te komen. Tabaks lobbyisten zullen schermen met het ontstaan van een zwarte markt, maar dat vind ik kul. Dan kun je ook cocaïne in de supermarkt leggen, omdat er een zwarte markt is. Dat is ook niet goed voor je gezondheid, dus moet je dat niet vrijelijk verstrekken. Wij hebben met elkaar afgesproken dat we niet meer naar de lobby luisteren, tóch gebeurt het. Wij vinden het al moeilijk om een pakje 10 euro te laten kosten. Kijk ook naar het preventieakkoord gericht op een gezondere leefstijl. Hoe dat plan door de hindermacht van de tabaks lobby is uitgekleed, dat is bedroevend!'' ,,Naarmate we dichter bij het tekenen kwamen zijn heel belangrijke aspecten gesneuveld. De prijs van sigaretten gaat slechts met een euro omhoog en voor een volgende prijsverhoging moet eerst worden geëvalueerd. Zo duurt het jaren voordat we iets bereiken. En wat wil je evalueren? Hoe groot de zwarte markt is geworden? Ik vind het verwerpelijk dat onze staat 2,4 miljard accijns ver dient aan tabaksverkoop. Waar hebben we dat precies aan verdiend? Aan de ellende van onze bevolking.'' De Europese medicijnautori teiten zijn begonnen met hun beoordeling van het eerste Eu ropese coronavaccin, dat de universiteit van Oxford ont wikkelt in samenwerking met de Brits-Zweedse farmaceut AstraZeneca. Het klinisch on derzoek, met duizenden proef personen die het vaccin krijgen toegediend, loopt nog. Toch begint het Europees Genees- middelenbeoordelingscomité omwille van de snelheid nu al aan de beoordeling. Namens Nederland zit het Col- lege ter Beoordeling van Ge neesmiddelen (CBG) in het comité, dat moet bepalen of het vaccin veilig en werkzaam is. Normaal gesproken moeten ontwikkelaars van nieuwe vac cins al hun onderzoeksresul taten tegelijkertijd indienen. De onderzoekers achter het Oxford-vaccin hebben nu al de resultaten uit hun laborato riumonderzoek doorgegeven. ,,Dit levert tijdwinst op, zonder dat er delen van het onderzoek worden overgeslagen", aldus het CBG. Ik heb geen andere versie van wat er is gebeurd Man gearresteerd voor woningoverval Gordon De Amsterdamse politie heeft gisteren een 23-jarige man aan gehouden die mogelijk betrok ken is bij de gewelddadige be roving van Gordon in de nacht van zaterdag op zondag. De man is op straat gearresteerd. Tijdens de overval, waarbij de 52-jarige zanger naar eigen zeg gen in zijn appartement in Am sterdam-Zuid werd vastgebon den en bedreigd met een mes, maakten twee overvallers onder meer een Rolex-horloge en een bankpas buit. Veelzijdige systeemcamera met 24.3 megapixel APS-C CMOS-sensor. Maak foto's in hoge resolutie en film in Full HD Sony A6000 16-50mm Powerzoom Full frame systeemcamera met 24.2 megapixel CMOS-sensor en realtime eye-autofocus voor mens en dier Sony A7 Mark III 24-70mm F/4.0 OSS ZEISS vrijdag 2 oktober 2020 GO Vorig jaar stierven 10.000 mensen aan longkanker. Ruim 80 procent kreeg de ziekte door roken. Van alle sterfgevallen door een vorm van kanker is 30 procent te wijten aan tabak, zegt Medema. Als het zo simpel lijkt, waarom doen we dat dan niet? Wiens schuld is dat? Als het aan u ligt, gaat de prijs van een pakje naar 24 euro? Wat stuit u tegen de borst? BRUSSEL De Russische oppositieleider Aleksej Navalny denkt dat president Poetin achter zijn recente vergiftiging zit, vertelt hij in een interview met het Duitse blad Der Spiegel AMSTERDAM Adviesprijs Adviesprijs 'Prijs na €20 kassakorting lArtnr: 12194337 "Prijs na €419 kassakorting jArtnr: 12250504

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9