8 NIEUWS mtiê 3gi, RENÉ MEDEMA KANKERSPECIALIST Ziekenhuisbaas René Medema van het Amsterdamse Antoni van Leeuwenhoek-ziekenhuis waagt zich aan een pikante vergelijking. Hij legt het Nederlandse antirookbeleid naast de coronaregels. „Tienduizend coronadoden, dat is dramatisch. Maar een streng antirookbeleid is beter te verdedigen dan een streng coronabeleid.'' Ipr Ï4 s« Op het eerste gezicht ziet het Antoni van Leeuwenhoek eruit als een gewoon ziekenhuis, maar op het prikbord in de hal wordt duidelijk dat er heftige ver halen schuilgaan achter de patiënten die er komen. 'Ik hoop dat je weer beter wordt mama', staat in kinderhand schrift op een gekleurde Post-it. Vaak kunnen mensen alleen nog terecht bij hét in kanker gespecialiseerde ziekenhuis van Nederland, als ze uit- behandeld zijn bij het ziekenhuis bij hen in de buurt. René Medema is voor zitter van de raad van bestuur en doet als hoogleraar medische oncologie fundamenteel kankeronderzoek. Hij betoogt vandaag: ,,Roken is een grotere bedreiging voor de volksgezondheid dan corona, we moeten nu allemaal in actie komen.'' ,,Wat ik aan de orde wil stellen is de absurditeit van het antirookbeleid van de regering. Tegen corona hebben wij allerlei drastische maatregelen geno men, zoals het sluiten van discotheken en minder mensen in winkels. Corona moet koste wat kost bestreden worden, maar dat er meer mensen aan kanker overlijden lijkt niet gezien te worden. Dat betekent niet dat ik de coronasterf gevallen wil bagatelliseren. Nederland heeft nu naar schatting tienduizend coronadoden. Dat is dramatisch. Daar wil ik niets aan afdoen. Dat is net zo heftig, ook voor zorgmedewerkers. Maar als je de coronaregels vergelijkt met maatregelen tegen roken, dan is een streng antirookbeleid beter te ver dedigen dan een streng coronabeleid.'' ,,Door roken sterven veel meer mensen dan aan corona. Vorig jaar kwamen er veertienduizend nieuwe longkanker patiënten bij en overleden tienduizend longkankerpatiënten. Ruim 80 procent daarvan is te wijten aan roken. Tabak veroorzaakt ook hoofdhalskanker, slokdarmkanker, alvleesklierkanker, darmkanker, blaaskanker, borstkanker, de longziekte COPD en hartproblemen. Roken kost Nederland jaarlijks naar schatting 19.300 mensenlevens, dat zijn er 9300 meer dan we nu aan corona- doden hebben te betreuren. Dat wij niet in staat zijn sigaretten de super markt uit te krijgen, vind ik absurd.'' ,,Het is niet zo dat ons punt zou zijn: laat die Covid maar rondwaaien en richt je vooral op kanker. Voor Covid neemt de overheid allerlei heel dras tische maatregelen en die vinden we goed. Alle twee zijn grote bedreigingen voor de volksgezondheid. Als je be denkt hoe eenvoudig je de sterfte aan tabak zou kunnen beheersen en we die maatregelen niet nemen, is het bizar om te zien hoe strikt maatregelen zijn om coronadoden tegen te gaan. De Nederlandse economie kan zonder tabak.'' ,,Ja, het is heel eenvoudig: sigaretten zijn een groot probleem. We moeten nu allemaal in actie komen. Jumbo en Albert Heijn hebben prachtige praatjes over duurzaamheid, maar als die siga retten blijven verkopen slaat dat hele maal nergens op. Als zij echt om de gezondheid van klanten geven, stoppen ze daar vandaag nog mee. Als je duur zaam en gezond pretendeert te zijn, kun je niet naast biologische producten stapeltjes sigaretten aanbieden. Een fipronil-ei halen wij direct uit de su permarkt, vanwege een heel kleine dosis schadelijk insecticide. Maar daar zit een veel kleiner gezondheidsrisico aan, dan aan tabak. Als consument kun je denken: het ligt in de supermarkt dus het zal wel goed zijn. Daarom is het ook zo fijn dat Lidl géén rookwaar meer verkoopt.'' ,,Anne Marie bijvoorbeeld, een vrouw met jonge kinderen. Dat is heel onver kwikkelijk. Zij kon zichzelf wel voor haar kop slaan. De laatste twee jaar van haar leven gebruikte ze om aan mensen uit te leggen hoe een industrie haar leven kapotmaakte. Sjoemelsigaretten lijken bij metingen gezonder dan ze zijn. Zelf heb ik nu ook een goede kennis met de diagnose longkanker. Hij is jonger dan ik. Dat hakt erin.'' ,,Als heel Nederland stopt zou dat in één klap 30 procent minder sterfte aan kanker opleveren. 30 procent! 30 pro cent van alle sterfgevallen aan kanker is te wijten aan tabak. Ter vergelijking: vrijdag 2 oktober 2020 GO 'Roken eist meer levens dan corona' Z» 'uf •X.S-W? 11 vT^^v* v-ttr-r.-ï*. ?l>»! >ss»ï- ei* Marcia Nieuwenhuis Amsterdam Waarom vergelijkt u het antirook beleid met coronamaatregelen? Waarom wilt u hardere antirook maatregelen? Is het niet appels met peren vergelijken? Een verslaving en een pandemie. Moeten alle sigaretten het land uit? Welke patiënten blijven u bij? Wat scheelt het als heel Nederland stopt met roken? René Medema, ziekenhuisbaas van het Antoni van Leeuwenhoek. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8