Bruse geluksvogels krijgen tijdelijk gratis luxe hotel 7 €200 Kom jij ons team versterken? Ga aan de slag in Zierikzee, Bruinisse, Haamstede, Renesse MANIFESTATIE BEELDENDE KUNST Corona gooide dit jaar roet in het eten, maar voor 2021 zet De Kunstschouw alles op alles om het evenement door te laten gaan. De Kunstschouw 2021 komt er. Van 12 tot en met 20 juni wordt de 27ste editie ge houden. Kunstcom missieleden Ans Rijnders en Be- rita Valk, tevens bestuurslid, dur ven dat met groot vertrouwen te zeggen. Het thema 'Vrijheid' van de geannuleerde editie dit jaar blijft gehandhaafd. Dat heeft nu een nog diepere lading gekregen. Veel stond al op de rails voor De Kunstschouw 2020 toen wegens de coronacrisis besloten moest worden deze editie te schrappen. Zeker niet alle voorbereiding is voor niks geweest. De geselec teerde exposanten krijgen alsnog de kans hun werk komend jaar te presenteren bij deze grootste beeldende kunstmanifestatie in Zeeland. ,,We moeten wel met die kunstenaars in gesprek of ze nu wellicht met ander werk wil len komen. Vrijheid heeft door corona zo'n bijzondere lading ge kregen dat zij dit thema nu mis schien op een andere wijze willen verbeelden'', zegt Rijnders. Valk benadrukt het belang van voldoende locaties voor een vol waardige Kunstschouw. De route meandert gedurende tien dagen langs 36 plekken waar beeldende kunst te zien en te belevende valt. Die locaties zijn voorname lijk gesitueerd in de Westhoek maar ook enkele in Midden- Schouwen en variëren van gale ries en kerken tot boerenschuren, particuliere woningen en tuinen. Pijlers Kunst én natuurbeleving zijn de belangrijke pijlers voor De Kunstschouw. ,,We streven ook naar uitbreiding van het aantal locaties en naar meer variatie in het aanbod. Zo denken we aan 3D-installaties in de open lucht'', laat Valk weten. Zij wil op korte termijn met Rijnders en de ove rige leden van de kunstcommis sie het gesprek aangaan met de locatiehouders. „Uitgaande van coronavoorschriften die in 2021 We streven ook naar uitbreiding van het aantal locaties en naar meer variatie in het aanbod wellicht nog gelden, zullen we vanuit onze organisatie meer ad vies en begeleiding moeten bie den wat betreft veilige routes en dergelijke.'' Werd het bestuur van De Kunstschouw in maart dit jaar plotseling overvallen door de co ronacrisis, nu achten Valk en Rijnders de organisatie veel beter voorbereid op de te nemen voor zorgsmaatregelen. ,,We hebben daarbij wel behoefte aan meer vrijwilligers en doen daarvoor bij deze graag een oproep. Alle infor matie daarover is te vinden via onze website: kunstschouw.nl laten de dames weten. Jong talent Het scouten van jong talent geldt eveneens als belangrijke taak van de kunstcommissie. De leden struinen daarvoor de kunstaca demies in het land af. Dat heeft in het verleden al vaak verrassende presentaties opgeleverd. ,,We streven er ook voortdurend naar jonger publiek te trekken'', zegt Valk en Rijnders wijst op de sti mulans die moet uitgaan van de Kunstschouw Award, die jaarlijks wordt toegekend. Dat is een aan moedigingsprijs voor een jonge kunstenaar en die bestaat uit een bronzen beeld en een geldbedrag. Kunstbende Verder biedt De Kunstschouw plaats aan de winnaar van de Zeeuwse voorronde van de kunstwedstrijd Kunstbende in de categorie Expo. Ook worden leerlingen van Scholengemeen schap Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee gestimuleerd een kunstzinnige bijdrage te leveren en krijgt bij toerbeurt een basis school in de regio workshops van een beeldend kunstenaar aange boden. ,,We hebben er het volste ver trouwen in dat in 2021 allemaal weer te gaan doen'', laten Rijn- ders en Valk weten. Even wat huizen slopen en nieuw- bouwen is er niet meer bij tegen woordig: daar gaan steeds meer wetten en regels aan vooraf. Eén daarvan is het flora- en fauna-on derzoek, dat gebouwen controleert op de aanwezigheid van be schermde dier- en plantensoorten. Na die check bleken de dertig Bruse sloopwoningen geliefd bij huis mussen, vleermuizen en gierzwa luwen. Om de dieren in alle rust hun koffers te laten pakken, heeft Zeeuwland kasten opgehangen. Meer opvang Maar huismussen zijn er in de Del tastraat en de Van Hertsbekestraat zó veel, dat er meer opvangruimte nodig is. En zo komt het dat de wo ningcorporatie haar eerste huis- mustillen heeft aangeschaft, voor de geluksvogels in de tweede fase van het sloopproject. ,,Die komen straks lekker bij elkaar in een soort hotel", legt Hans van der Zwet, pro jectleider nieuwbouw bij Zeeuw- land, uit. ,,De til biedt plaats aan achttien paartjes." Zodra de woningen worden ge sloopt - de eerste fase start begin volgend jaar - gaan de kasten weg. Ook de huismustillen blijven niet. Er hangt namelijk een behoorlijk Die komen straks lekker bij elkaar in een soort hotel. De til biedt plaats aan achttien paartjes prijskaartje aan: de kasten alleen al kosten bijna drieduizend euro per stuk. ,,En dan moet er nog funde ring bij, en dan moeten ze nog wor den geplaatst", somt Van der Zwet op. ,,Het is allemaal niet niks, maar het moet. En op het gebied van duurzaamheid is dit natuurlijk wel iets om trots op te zijn." r start premie Een bijbaan met veel vrije tijd* Maandag t/m vrijdag voor 07.00 uur bezorgen, zaterdag voor 08.00 uur Vergoeding afhankelijk van de wijkgrootte Startpremie 200,- na drie maanden Gratis de krant lezen Elke week winacties *minimumleeftijd 15 jaar Interesse of aanmelden? krantenbezorgen.nl vrijdag 2 oktober 2020 De Kunstschouw schuift jaartje door Ali Pankow Burgh-Haamstede - Berita Valk, Kunstschouw Het zijn bofkonten, de Bruse huismussen. De gevleugelde be woners van de sloopwoningen aan de Deltastraat en de Van Hertsbekestraat krijgen een heus huismussenhotel tot hun beschikking. En alle tijd om er naartoe te verhuizen. Wendy Wagenmakers Bruinisse - Hans van der Zwet, Zeeuwland Installatiekunst in de open lucht: werk van Jan Ketelaar tijdens De Kunstschouw 2017. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA na drie maanden goed bezorgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50