4 CORONA MONDKAPJES Femke Halsema Koningin Maxima Het bijna lachend uitgesproken dringende advies van Mark Rutte om mondkapjes te dragen, wordt nog niet omhelsd. Maar: het ligt in de auto, of zit al in de kontzak, 'voor als het moet'. „Rutte kan nu het beste een mondkapje naar iedereen sturen, met een big smile erop, zijn handelsmerk.'' at was een onaan gename verrassing voor die mede werkster in de Al bert Heijn van Dordrecht. ,,Ik dacht niet dat het móest, maar de baas zei: mondkapjes op. Balen. Ik heb het stikbenauwd'', vertelt ze. Het is de ochtend na Rut- tes ommezwaai over de mondkapjes en het is fiftyfifty met wel-dragers en niet-dragers hier. Met het personeel als goed voorbeeld. Klant Norma had geen aansporing nodig. ,,Ik draag hem al nMr m'n werk, want ik moet met de pont, en óp mijn werk, het museum in Wer kendam. Dus de supermarkt kan er ook wel bij. En let maar op: Rutte geeft vrijdag een persconferentie en dan wordt het verplicht.'' Zover zijn veel Nederlanders nog niet. In het dorpje Streefkerk trekt de gekte van de rest van de wereld altijd al ongemerkt voorbij, dus ook mond kapjes. Haast niemand draagt er een. ,,Dat is het dorpse, de rust'', zegt filiaalhouder Dirk Willemstein van de Spar. ,,Kijk hier om je heen, nooit spitsuur hier, dus je kan makkelijk op 1,5 meter blijven.'' Klant Arie van de Graaf luistert mee. Hij draagt geen mondkap. Zijn mond is achter zijn grote baard toch al niet te zien. „Mondkapjes? Kolder. Ik draag hem al naar mijn werk en op mijn werk. De supermarkt kan er ook wel bij Eerst werkte het nooit en nu ineens wel? Als het in de kerk niet moet, waarom dan hier wel? Hou gewoon afstand en laten ze in de stad maar paniek maken, hier niet.'' Toch is de mondkap zelfs hier in Streefkerk niet ver weg. Een van Dirks medewerkers achter de kassa weet hoe het zit: ,,De klanten hebben hem niet op, maar ze hebben het mondkapje allemaal al in hun achter zak zitten. Voor als het straks ver plicht wordt.'' Het mondkapje zit al in onze zak dus. Ofis in de buurt, in elk geval. Een jonge vrouw in de Albert Heijn in Leiden is een van de vele niet-dragers hier. ,,Maar hij ligt wel in de auto.'' En in Zevenbergen, weer zomaar 80 kilometer verderop, bespreken Sandra en dochter Lotte m de super markt waar ze mondkapjes gaan ko pen. Toch dragen ze er geen. ,,Want ik ben niet bang, meneer'', lacht San dra. ,,Maar ik wil wel elke winkel in kunnen.'' Niet gek maken Terug naar die AH in Leiden, waar het personeel geen masker draagt, behalve de sushimakers, maar dat was altijd al zo. ,,Ik heb vier jaar in Moskou gewoond'', zegt de gepensio neerde Harry van der Horst, ,,dus mij maken ze de kachel niet meer aan. Daar gingen de dingen wel an ders: als iemand werd aangereden, lieten ze hem zo een halve dag liggen, niet eens een deken er overheen.'' Van der Horst wil er maar mee zeg gen: hij laat zich nooit gek maken. Hij draagt dat mondkapje gewoon. Dat over het nut getwijfeld wordt, doet hem niks. ,,Alle beetjes helpen. Men sen die zeggen het zeker te weten vertrouw ik nog het minst van alle maal.'' Al leek Ruttes ommezwaai naar 'draag een mondkapje' dus niet sterk, het kan best werken, zegt marketing- expert Vincent van Dijk. ,,Het is ei genlijk briljant hoe onze premier het vrijdag 2 oktober 2020 GO Mondkapje op? Het zit al in de achterzak Victor Schildkamp Dordrecht - Norma, klant van Albert Heijn in Dordrecht r De Bijenkorf heeft als een van de weinige winkelketens het mondkapje al ver plicht gesteld voor klanten. FOTO JORIS VAN GENNIP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4