Meester Bert al veertig jaar voor de klas en wil nog lang niet met pensioen 6 'Zo stil in de schoorsteen, ik mis ze alle honderdduizend' MIJN DORP, MIJN STAD De meeste mensen zouden gruwen bij de gedachte aan honderdduizend bijen in hun huis, en gelijk de beste verdelger ter wereld bellen. Maar niet Ingrid Katilas in Zonnemaire. Daarom heeft ze een onderscheiding gekregen van de Partij voor de Dieren. Een oorkonde is het, mooi in een lijstje. Voor het mededogen waar mee ze een bijenvolk redde, staat erop. De onderscheiding krijgt een mooi plekje in Katilas' toch al kleurrijke huiskamer. Daar waar vier maanden geleden een bijen kolonie zo uit de klauwen liep, dat de honing uit het plafond naar be neden droop. Ze heeft het verhaal inmiddels al talloze keren verteld, tot aan het Jeugdjournaal toe. ,,Die kolonie zat er al jSren. Misschien wel twintig jaar. De imker die elk jaar langs kwam om een zwerm te scheppen zei altijd dat het een superrustig volkje was. Wij hadden ook ner gens last van. Ik vond het altijd wel mooi. Tot we een lekkage kregen." Verdelgingsbedrijven, de plaat selijke imkervereniging, de univer siteit van Wageningen: niemand durfde het volk levend te verplaat sen. ,,Iedereen zei alleen maar: doodspuiten. Mooi niet, zei ik. D'r wordt hier helemaal niks doodge spoten. Uiteindelijk heeft een im ker uit Antwerpen het volk wegge haald en naar Hulst gebracht. Daar zit het nu in bijenkasten." Gezellig Sindsdien is het stil in de schoor steen van de familie Katilas. ,,Klinkt misschien gek", zegt Ingrid. ,,maar ik mis ze echt. Men sen in de straat zeiden ook altijd: kijk, de bijtjes zijn er weer. En soms moest je oppassen, als er kin deren naar school liepen. Maar het was altijd wel gezellig." Bang was Katilas nooit. ,,Maar ik ben ook niet iemand die spinnen opzuigt of zo. Ik ben altijd een die renvriend geweest. Opgegroeid met katten. Een aap zelfs. Een doodshoofdaapje, net als Pippi Langkous. Dat was heel normaal in de jaren zestig in Amsterdam. En we hadden natuurlijk een jaarkaart van Artis." Café Toen Ingrid 12 was, verhuisde het gezin naar Zonnemaire. ,,Mijn va der, Jo Linssen, kocht hier een café. Ik vond het verschrikkelijk en nam me altijd voor terug naar Amster- dam te gaan. Maar ja, dan trouw je toch met iemand uit het dorp en ontdek je hoe beschermd kinderen hier opgroeien. Ik ben nooit meer weggegaan." Trend Inmiddels wordt Katilas regelma tig geraadpleegd door mensen die ook bijen in huis hebben. ,,Ik heb dus een trend gezet om de dieren te laten leven. Daar ben ik blij om, want verder heb ik er nu eigenlijk alleen maar gedoe van. En hoge kosten, die niet worden vergoed. Maar spijt? Geen moment. Ik heb honderdduizend bijen gered. Ik zou het zo weer doen." Daar is hij namelijk gek op, dus die hadden de collega's aan laten voe ren als verrassing. Even dacht hij dat ze het vergeten waren, maar an ders was het natuurlijk geen verras sing geweest. Meester Bert begon ooit in Zie- rikzee. ,,Er was toen bijna geen werk, maar ik kon aan de slag als in valkracht. Later kon ik terecht op de school in Ellemeet en 25 jaar gele den ben ik op De Kirreweie in ning uit. En ik vind het mooi dat ze zo flexibel zijn. Andere regels door corona? Ze mopperen niet, maar passen zich gewoon aan." Het pensioen is gelukkig nog niet in zicht. ,,Het leek me eerst wel fijn. Maar toen de school afgelopen Ik kreeg ooit nog les in schrijven op het krijtbord Burgh-Haamstede gaan werken." In zoveel jaar lesgeven heeft hij heel wat zien veranderen. ,,De hele digitalisering bijvoorbeeld. Ik kreeg ooit nog les in schrijven op het krijtbord, dat is nu allemaal niet meer. De grootste verandering vind ik dat er zo veel op het onderwij s af gekomen is. De methodes zijn enorm uitgebreid. Wat niet anders is, zijn de kinderen. Kinderen wil len heel graag dingen leren. Wan neer ik iets uitleg, zie ik op den duur aan hun gezicht dat ze het be grijpen. Daar haal ik veel voldoe- voorjaar dicht was en de zomerva kantie erachteraan kwam, heb ik gemerkt dat je juist nog meedraait als je werkt en je op die manier con tact houdt met de jonge generatie. Dat wil ik absoluut nog niet mis sen." vrijdag 2 oktober 2020 SD BROUWERSHAVEN Brouws museum, 13.00-17.00 uur: Tentoonstelling Schouwen-Duive- land Bevrijd; Tonnenmagazijn, 09.00-12.00 uur: Yoga Jacqueline Binnendijk; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 10.00 uur: Schilderclub Mondragon, 16.30 uur: Herensociëteit, 19.00 uur: Klaverjasvereniging; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00-20.00 uur: Biljart vereniging Onder Vrienden; GOES Stadskantoor, 08.30-17.00 uur: Expositie over het jaar 1970 in Goes'; Zeelandhallen, 13.00-23.00 uur: Kermis; Historisch museum de Bevelanden, 11.00-17.00 uur: Diverse exposities, o.a. over de Zuid-Bevelandse jongerencultuur in de 19de eeuw; Galerie Goese Kade, 13.30-16.30 uur: Expositie kunstschilder Peter van Berkel; De Mythe, 19.30 uur: Cabaretshow Vuile Huichelaar NIEUWERKERK Theetuin de Stokroos, 11.00-20.00 uur: Wandeling door het maïsdool- hof; NOORDGOUWE Dorpshuis, 09.30-9.45 uur: Trombosedienst, 19.45 uur: Aikido; RENESSE Landgoed Slot Moermond, gehele dag: Wandelroute Kabouterbos; SEROOSKERKE Dorpshuis, 18.45-22.30 uur: Stijldanslessen; ZIERIKZEE FiZi, 10.30 uur: De beentjes van Sint-Hildegard, 20.00 uur: Misbehaviour; Gebouw 4SD, 19.00 uur: Jongerencentrum open; Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Check daarom on line of telefonisch bij de organisa toren of u nog kunt deelnemen. Bijenredder Ingrid ontvangt oorkonde Wendy Wagenmakers Zonnemaire Ingrid Katilas ontving een oorkonde van de Partij voor de Dieren. foto sandra schimmelpennink Hij is al een beetje bijzonder als mannelijke leerkracht in het ba sisonderwijs, maar meester Bert van Ast zat ook nog eens veer tig jaar in het vak. En al die tijd op Schouwen-Duiveland. Dat werd donderdag gevierd met bloemen, cadeaus en bitterbal len. Mariska den Hartog Burgh-Haamstede Bert van Ast zit al veertig jaar in het on derwijs waar van 25 jaar op OBS De Kirre- weie in Burgh- Haamstede. FOTO SANDRA SCHIM MELPENNINK -Bert van Ast

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49