Hoekstra: steunpakket niet halsoverkop aanpassen 3 Regulering hersenactiviteit zorgt voor 'medisch wonder' Een Nederlandse man van 30 die al acht jaar niet kan bewegen en praten door hersenschade, kan dat korte tijd weer wel als hij het slaapmiddel Zolpidem krijgt. Dit kan omdat de pil een belemmering voor die handelingen wegneemt. Op een video is te zien hoe Richard, die in een verpleegtehuis in Den Haag verblijft, wat apathisch in een rolstoel zit voordat hij het middel toegediend krijgt. Contact met Radboudumc-onderzoeker Wille- mijn van Erp lijkt amper mogelijk, wat hij met een tandenborstel moet doen die hij in zijn hand heeft, lijkt hij niet te weten. Na toediening van het slaapmiddel verandert dat volkomen. ,,Het gaat goed'', vertelt Richard de Nijmeegse onderzoeker die naar zijn welbevin den informeert. En dat er tandpasta op een tandenborstel moet, weet hij ook. Sterker nog: hij kan ook weer lo pen. Als hem wordt gevraagd of hij iets merkt van het toedienen van het slaapmiddel, antwoordt hij: ,,Er is niet zo veel veranderd.'' Het 'wonder' is te danken aan we tenschappers van het Radboudumc en het Amsterdam UMC. Bij Richard is een bepaalde activiteit in de herse nen - belangrijk voor de overdracht van informatie - te hevig en deze overheerst een andere, voor bewegen en praten noodzakelijke hersenacti- viteit, zagen de onderzoekers aan de hersenscans. ,,Je zou de hersenen als het ware kunnen vergelijken met een groot strijkorkest. Bij Richard spelen de eerste violen zo hard dat ze de an dere leden van het orkest overstem men en men elkaar niet meer goed kan horen. Zolpidem zorgt ervoor dat deze eerste violen even meer 'pianis simo' spelen, zodat iedereen weer binnen de maat speelt'', zegt mede onderzoeker Hisse Arnts, neurochi- rurg in opleiding. Dat Richard juist niet gaat slapen van Zolpidem, zoals een ander mens zou doen, ligt waar schijnlijk aan de wijze waarop zijn hersenen in de war zijn geraakt, denkt Arnts. Probleem is echter dat Richard went aan het slaapmiddel, waardoor de werking telkens korter wordt. Toch krijgt hij het nog met regelmaat en geeft de ontdekking een hoopge vend aanknopingspunt voor nader onderzoek. ,,Aan iets wat er niet meer is, kun je niets meer doen, maar aan iets wat je kunt remmen wel'', al dus specialist ouderengeneeskunde en medeonderzoekster Willemijn van Erp. Richard is niet de allereerste die met een dergelijk middel kort naar een normale situatie kan terugkeren; er zijn vergelijkbare berichten uit Ita lië en in Zuid-Afrika. Maar de verkla ring van dat fenomeen is nu volgens de medische centra voor het eerst Richard begon na toediening van de slaappil vrolijk te praten en wilde zijn vader opbellen vastgesteld aan de hand van de scans. Richard kreeg acht jaar geleden te maken met ernstig zuurstofgebrek doordat hij zich had verslikt. Hij kon niet meer praten, bewegen en zelf standig eten en herkende zijn familie niet meer. Hij belandde met de zeer zeldzame diagnose akinetisch mu tisme in het verpleeghuis. ,,Omdat de situatie van Richard uitzichtloos leek, hebben de familie en ik beslo ten om het middel aan Richard te ge ven. Richard begon na toediening van de slaappil vrolijk te praten, wilde zijn vader opbellen en bleek zijn broers weer te herkennen. Met enige hulp kon hij zelfs weer uit zijn rolstoel opstaan en stukjes lopen.'' Bijzonder is dat Richard zelf niet in de gaten lijkt te hebben dat hij be perkt is in bijvoorbeeld het lopen. Als hem gevraagd wordt of hij merkt dat hij soms wat moeilijk beweegt, is het antwoord 'nee'. Maar waar hij nor maal gekluisterd is aan een rolstoel, is hij een half uur na het toedienen van het slaapmiddel in staat om - met enige ondersteuning - redelijk nor maal te lopen. Het derde steunpakket is gisteren in gegaan. Veel fracties in de Tweede Ka mer vrezen echter dat de regelingen tekortschieten nu het kabinet afgelo pen maandag nieuwe beperkingen heeft opgelegd. Vooral voor het lot van horecazaken, culturele instellingen en sportclubs wordt gevreesd, nu cafés en restaurants al om 22 uur moeten slui ten, groepsgroottes beperkt zijn en kantines dicht moeten blijven. Hoekstra vindt het voorbarig om 'op voorhand te zeggen dat allerlei speci fieke sectoren extra geld nodig heb ben', zo zei hij gisteren tijdens de Fi nanciële Beschouwingen in de Kamer. Volgens hem getuigt het 'halsoverkop' aanpassen van het pakket van 'weinig vertrouwen in het huiswerk dat het kabinet heeft gedaan'. Hij wil de ko mende tijd eerst zien hoe de ontwik kelingen rondom het coronavirus zijn. ,,Stel dat het zich voortzet en er nieuwe problemen bijkomen, dan kan ik me voorstellen dat er nog wat bij komt.'' Maar volgens hem is het de vraag of het wel helpt als het kabinet nu al zou 'schuiven' met extra finan ciële middelen Hoekstra verzet zich tegen het beeld dat het derde steunpakket, waarin de steun de komende negen maanden stapsgewijs wordt afgebouwd, sober- der zou zijn. ,,Niks is minder waar'', al dus de minister. Hij wijst erop dat bij voorbeeld de tegemoetkoming in de vaste lasten (TVL) veel royaler is dan in het eerste steunpakket. Ook biedt het pakket de broodnodige zekerheid, stelt hij. ,,Als ondernemer in Neder land weet je waar je aan toe bent tot de zomer, dat is echt anders dan in an dere landen.'' Volgens Hoekstra ligt er een 'mas sief pakket' waar de Kamer niet te min over moet doen. ,,Ik wil niet dat de sa menleving de indruk krijgt dat er nog iets magers over is.'' vrijdag 2 oktober 2020 Stills uit de video waarin te zien is dat Richard na toediening van Zolpidem weer kan bewegen en praten. foto wendy wijnen media Al acht jaar verlamde Richard beweegt weer dankzij slaappil Eric Reijnen-Rutten Den Haag/Nijmegen -Willemijn van Erp, onderzoekster Minister Wopke Hoekstra van Fi nanciën ziet nog geen reden om het derde steunpakket royaler te maken. Volgens de CDA-bewinds- man is het pakket 'robuust' en moet de politiek de verleiding weerstaan om 'halsoverkop' aan passingen te doen. Laurens Kok Den Haag Minister Wopke Hoekstra. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3