WIM HOFMAN Uit de Zeeuwse Almanak 9 Kerncentrale Borssele. foto lex de meester Horoscoop De horoscoop voor october 2020 voorziet, na enkele onrustige en moeilijke tijden, een periode van opluchting waarin ook plaats is voor humor en waarin we volop kunnen terugkeren naar de oude toestand van stabiliteit en routine; alles wordt weer zoals het vroeger was: de aarde is weer plat en Amerika is niet ontdekt, de Bijbel heeft toch gelijk. Ervaringen uit vo rige levens komen ruimschoots terug, waardoor ons ego buitensporig groeit. Aan het eind van de maand wordt de klok ver zet. Op de 31ste moeten de nachttuiniers rekening houden met volle maan. Op 16 october hebben we nieuwe maan. Kinderhoroscoop Kinderen die geboren zijn onder het ster renbeeld Weegschaal zijn deze maand uit zonderlijk beleefd, vriendelijk en even wichtig. Daardoor zijn ze zeer geliefd bij hun leraren op school. Ze behalen daarom zeer goede resultaten en al maken ze bijvoorbeeld een waardeloze tekening, ze worden toch geprezen voor hun inzet en hun ongebreidelde, conceptuele fanta sie. Ze mogen dikwijls nablijven en voor thee zorgen met suiker en de kleurkrijtjes en viltstiften op kleur sorteren. Later zul len zij gemakkelijk hun weg vinden in de tussenhandel of als politicus van een of andere middenpartij. Werkzaamheden in de tuin Het oogsten van mais, het verspreiden van allerlei soorten van mest, het strooien van kalk op zure grond. Rond de twintigste: het uittrekken van bieten, rapen en worte len. De wortelen schoonmaken en in de kelder opslaan. Witte kool oogsten met het oog op maken van zuurkool. Het je zeer wild en heftig uitleven op zuurkool kan een belevenis zijn. Gebruik pekelwater geprepareerd met Zeeuws zee zout. Gooi met een knuppel (tamme) kas tanjes uit de boom. Raap voorzichtig de kastanjes op. Open de stekelige vruchten met beide geschoeide) voeten. Pof de kastanjes, verwerk ze in gerechten of ver maal ze. Natuurleven Het plukken van paddenstoelen wordt af geraden. Zeeland kent weinig bossen en de toeristen die de afgelopen tijd Zeeland bezochten, hebben alles al afgestruind. October is in beginsel de tijd van eek- hoorntjesbrood, de oesterzwam, wiens steel niet geschikt is voor consumptie, de parasolzwam (licht nootachtig met een zoet, honingachtig accent), weidecham pignons, hanekam, en na een bosbrandje, de morilje. Eenden vliegen over. Vlucht van de laatste vlinders. Volop spinnen. Vo gels eten de nog resterende bessen op. Aan het strand: de blauwe Zeepaddenstoel, een grote bolle blauwe kwal die niet steekt, maar toch niet echt eetbaar is. Spreuk van de maand Het is beter te zwijgen over wat men niet weet dan te spreken over wat men allang weet. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Westerscheldetunnel Vanaf dag één sinds de ingebruik neming van de tunnel, overtrof het aantal passages de prognose (24 september). De tolheffing is dus als onvermijdelijk ingecalcu leerd door de gebruikers en als zo danig kennelijk geaccepteerd. Te recht hebben de 'afgesneden' Zeeuws-Vlaamse inwoners en be drijven zich altijd sterk gemaakt voor een essentiële korting of een vrijstelling. Deze weeffout kan alsnog hersteld worden; voor zo'n aparte gebrui kerscategorie is vast een slimme digitale oplossing voorhanden. Een haalbare oplossing, die het verzet wegneemt en de langeter- mijnexploitatie van de tunnel (goeddeels) intact laat. In tegen stelling tot schijnoplossingen of tot de roep om totale tolafschaf- fing. Zonder de tolopbreng- sten was de tunnel er nooit ge weest. Vluchtelingen Geen migranten opnemen? Dan hun vertrek regelen (24 septem ber). Zou het niet goedkoper zijn voor het migratiebeleid om de lan den van migratieafkomst econo misch op de been te brengen. Dan heb je er veel minder. Voor Syrië geldt dan wel, dat deze methode dweilen met de kraan open is. Want de oorlog daar wordt gesteund door een groot macht. Geldt wellicht ook voor landen met stammenoorlogen of religieuze oorlogen, die niet ge steund worden door een groot macht. Misschien ben ik verkeerd, maar ik vind deze oplossing toch wel een reden voor een vergade ring. M. Uitterhoeve, Goes Zanddijk Meneer De Bat, hoe wereld vreemd moet je zijn om te denken dat uw kiezers u geloven inzake de 'besluitvorming' rond het pro bleem toegang tot Yerseke (25 sep tember). Roepen dat men integer is, is nog iets anders dan ernaar handelen en dus niet deelnemen aan de besluitvorming over dit on derwerp. In het kader van belan genverstrengeling is het irrelevant of het een neef, broer of 110 fami lieleden betreft. Jammer dat de an dere Statenleden de heer De Bat hier niet op hebben gewezen? Bo ter op hun hoofd misschien? Het toch al zo wankele vertrouwen in onze Zeeuwse politici na het marinierskazernedebacle wordt door uw houding nog verder ge schaad. Het Yerse bedrijfsleven wil het rode poldertracé. Niemand wil een verbreding van de Zanddijk. Denk eens na meneer De Bat! Arie en Leuntje van Driel, Yerseke Ellemeet Met stijgende verbazing en ver ontrusting namen wij kennis van het bericht over het niet opnemen van mensen met een (autistische) aandoening in Ellemeet (18 sep tember). We hadden niet ver wacht dat er in ons dorp zó nega tief wordt gedacht over mensen met een handicap zonder hen te kennen. Het zou ons sieren wanneer we hen in ons midden ontvangen en een bezoekje brengen om elkaar te leren kennen en waarderen. Nu overheerst de angst voor het on bekende in plaats van mogelijkhe den zien. Het hele dorp kan er toch wel voor zorgen dat deze mensen zich geaccepteerd voelen? Wat als wij zo waren als zij? Als wij afge wezen zouden worden om iets waaraan we zelf ook niets kunnen doen? Er moet toch een plek in onze samenleving zijn voor hen? En daarom zijn wij ook verontrust: gunnen wij alleen zij die ons aan staan en/of letterlijk 'in ons straatje passen', een plek bij ons? Rinus en Liesbeth Struik, Ellemeet Ellemeet 2 21 jaar woonden we in het buiten gebied van Ellemeet en sinds kort in de bebouwde kom. Ons viel de vriendelijkheid van bewoners op. Altijd zwaait er iemand, alsof dit een gedragscode is. Verbaasd waren we over de en quête over het gevoel van onvei ligheid. Het zou gaan over de groep mensen die in Ellemeet woont onder toezicht van de stichting 'Nireas'. Een dorp, in al zijn verscheidenheid, in een prachtige omgeving, gun je elk mens. Wie zou daar niet willen wonen? In iedere samenleving zijn verschillen van inzicht, ver schillende meningen, verschil lende zorgvragen. De kunst is om deze te respecteren en te leren be grijpen. Wat nu wordt gesuggereerd, is zo in tegenspraak met wat de meeste mensen in Ellemeet ervaren. We moeten positief en met elkaar in een diverse samenstelling leven en elkaar waarderen. Uitsluiten van mensen, die alle recht hebben om in Ellemeet te wonen, mag nooit aan de orde zijn (18 septem ber). Freek en Trudi Zuidmeer, Ellemeet Kernenergie 'Kernenergie is nodig om klimaat doelen te halen (23 september) en een renaissance van kernenergie is mogelijk, maar niet gemakkelijk (24 september).' Eigenlijk leek deze mogelijkheid van energie winning allang door milieubewe gingen als afgedaan beschouwd. Politici en academici zijn tot de conclusie gekomen dat wind- en zonne-energie niet voldoende zijn om de klimaatdoelstellin gen voor 2050 te realiseren. Ver branding van biomassa wordt vanwege ontbossing ook steeds minder wenselijk geacht. De keuzes van nu, zoals heel Ne derland af van het gas en binnen 10 jaar alleen nog elektrisch auto rijden, zijn te duur om waar te maken. De vraag naar elektriciteit staat dan ook niet meer in verhou ding tot het productieniveau. Technici zijn al zover dat voor nieuwe centrales de uraniumcy- clus kan worden vervangen door de thoriumcyclus. Daardoor zijn de problemen van de hoe veelheid kernafval sterk vermin derd. De bouw van drie nieuwe kern centrales is een weliswaar dure, maar wel verantwoorde investe ring voor de toekomst. Ton Overbeek, Terneuzen vrijdag 2 oktober 2020 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator J. Vos, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37