Corona zorgt voor onzekerheid 8 ZEELAND Provincie kiest voor flexibele begroting2021 Het huishoudboekj e van Zeeland is op orde, geeft het dagelijks pro vinciebestuur aan, maar de moge lijkheden om te investeren zijn beperkt. En wat nu noodzakelijk lijkt, kan volgend jaar overbodig zijn. De provincie wil kunnen in spelen op de actualiteit. Dat heeft gevolgen voor de begroting en de najaarsnota die donderdag zijn gepresenteerd. Onvoorziene uitgaven ,,We zijn drie jaar geleden begon nen met een investeringsagenda en die kunnen we gelukkig over eind houden op dit moment", zegt gedeputeerde Jo-Annes de Bat (CDA, financiën). ,,Dat bete kent wel dat we kritisch moeten zijn op onze reguliere begroting. Het kan zijn dat we uitgaven moeten doen die we niet kunnen De provincie wil kunnen inspelen op Doordat de corona crisis veel zaken in de war heeft geschopt, is in totaal 2,4 miljoen euro niet uitgegeven aan zaken die wel gepland waren om de doorstroming van de Zeeuwse wegen en daarmee de veiligheid te vergroten. de actualiteit xion is de provincie in gesprek over een aangepaste dienstrege ling. Om de onzekere periode te overbruggen, krijgt Connexxion in 2021 van de provincie een extra bedrag van 325.000 euro. VVV Een ander heikel punt is de pro vinciale VVV. Die wordt eind dit jaar in Zeeland opgeheven. Daar voor in de plaats komt een Zeeuwse Marketing Organisatie, maar door de coronacrisis is dat vertraagd. Dat zorgt voor pro blemen, want een naadloze overgang is niet mogelijk. De VVV is verantwoordelijk voor het routebureau, dat zorgt voor instandhouding van de fietsknooppunten. Dat mag niet stoppen. Daar naast beheert de VVV een aantal websites en ac counts op soci ale me dia die veel be zoekers trek ken. Die mogen niet worden opgeheven. Het provinciebestuur trekt 170.000 uit om die zaken te be houden. Cultuursector Doordat de coronacrisis veel za ken in de war heeft geschopt, is dit jaar in totaal 2,4 miljoen euro niet uitgegeven aan za ken die wel ge pland waren. Dat geld is niet allemaal over, want met een deel ervan is al geschoven. Op het budget van 440.000 euro voor de restauratie van rijksmo numen ten is geen beroep gedaan. Het provinciebestuur heeft besloten dat geld niet in de algemene reserve te stoppen, maar in het stimule- Het kan zijn dat we uitgaven moeten doen die we niet kunnen voorzien - Jo-Annes de Bat, gedeputeerde (financiën) ringsfonds voor de hard getroffen cultuursector. Veiligheid op de wegen Op drie onderwerpen zet de pro vincie het komend jaar meer mensen en daarvoor is dus meer geld uitgetrokken: digitaal wer ken, de stik stofcrisis en verkeersma nagement Aandelen Evides Door het compensatiepakket dat oud-werkgeversvoorzitter Ber nard Wientjes voor Zeeland in de wacht heeft gesleept omdat de marinierskazerne niet doorgaat, vloeit er vanuit Den Haag de ko mende jaren 650 miljoen euro naar Zeeland. Dat komt niet direct terecht op de begroting van de provincie, al moeten amb tenaren wel aan het werk om verschil lende projecten te begeleiden. Het is wel cru ciaal dat één afspraak uit dat pakket op korte termijn doorgaat: de aandelen van wa terbedrijf Evides moeten van energiebedrijf PZEM overgaan naar de provincie. Alleen dan komt er in de Middel burgse abdij genoeg geld binnen om 20 miljoen euro mee te inves teren in het kenniscentrum voor water, voedsel en energie. Dat is een van de projecten van Wien tjes. Er loopt op dit moment een studie naar de overdracht van de Evides-aandelen. Potje Eurosubsidie Het provinciebestuur had graag een potje van 1 miljoen euro willen maken om Europese sub sidies te matchen. Dat is vaak de voorwaarde uit Brussel: je kunt geld krijgen als je er zelf ook wat bijlegt. Voor dit potje is nu geen ruimte. Net als de afgelopen jaren zal van geval tot geval bekeken worden of ergens op de begroting geld is te vinden om een gewenste Europese subsidie binnen te ha len. voorziensis te repareren. Als het weer nodig is, kan de reserve dat dragen." Openbaar vervoer Een voorbeeld is het openbaar vervoer. Dat heeft door de coro nacrisis 40 procent minder reizi gers. Tot en met juli 2021 verstrekt het Rijk een beschikbaarheids vergoeding. De kosten om alle bussen te laten rijden worden voor 93 procent vergoed. Als Con nexxion er in Zeeland 7 procent bijlegt, blijft de dienstregeling in tact. Maar als er blijvend minder reizigers zijn, ontkomt de ver voersmaatschappij er niet aan om in de loop van volgend jaar te gaan snoeien in de dienstregeling. Met het onder wijs en Connex- vrijdag 2 oktober 2020 Het zijn onzekere tijden. Wat een jaar geleden vaststond, kan nu door de coronacrisis op losse schroeven staan. Om die reden is de begroting 2021 van de provincie flexibel. Er wordt niet verder dan drie jaar voor uitgekeken. Er is een mogelijk heid ingebouwd om met bud getten te schuiven. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Als er blijvend minder rei zigers zijn, moet Connexxion in de loop van volgend jaar snoeien in de dienstregeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36