De zege van Michiel de Ruyter in Chatham te zien in het MuZEEum Afgelaste tijdrit kost meer dan tien mille mijn dorp, mijn stad 6 Pleidooi uitstel haalt het niet Veel insprekers wezen erop dat de dringende noodzaak om al volgend Inwoners vrezen voor te weinig draagvlak als het plan snel wordt ingevoerd jaar april het betaald parkeren in te voeren verdwenen is nu blijkt dat de financiële situatie van de ge meente lang niet zo rampzalig is als maanden geleden werd gevreesd. Toen zei wethouder Pieter Wisse (CDA, financiën) nog dat hij dit jaar verwachtte met een tekort van maar liefst 8,5 miljoen euro zou worden geconfronteerd door het massaal wegblijven van toeristen door de coronacrisis. Want geen toeristen is geen toeristenbelasting en nauwelijks parkeerinkomsten. Deze week meldde hij echter dat dankzij de komst van heel veel toe risten en de ruime steun vanuit Den Haag het tekort waarschijnlijk uitkomt op een kleine miljoen euro. Frans Provoost (Onderne mers Badplaats Domburg) wees er dan ook op dat het draagvlak bij zijn leden voor veel meer betaald parke ren weg is nu blijkt dat de ge meente het financieel niet eens zo slecht doet. Bestemmingsplannen De nodige insprekers verwachten ook dat het niet lukt om april vol gend jaar al een goed parkeersys teem systeem te hebben. Bram Marcusse (Dorpsraad Zoutelande) stelde bijvoorbeeld dat er nog be stemmingsplannen moeten wor den gewijzigd en terreinen inge richt. ,,Het tijdsbestek om dit alle maal al regelen is te kort. Zeker te kort voor een gemeente die bij het nemen van beslissingen op ver keersgebied niet echt voortvarend te werk gaat." Ook Tim de Kraker (Voetbalvereniging De Meeuwen Zoutelande) vroeg met klem om te kiezen voor zorgvuldigheid en draagvlak boven snelheid. Twijfels Ook de oppositiepartijen vroegen om uitstel om te voorkomen dat het volgend jaar fout loopt. Marco Wisse (SGP/CU) hield zijn collega's voor dat iedereen, ook in de raad, wel twijfels heeft of het plan al zo snel uitvoerbaar is. De coalitiepartijen gaven echter de wethouder het groene licht om door te gaan met zijn plannen. Vooral ook omdat hij beloofde dat als er iets mis gaat, invoering van het plan wordt opgeschoven. Claudia Sondervan Vlissingen Met dank aan de Nederlands-En gelse verzamelaar en hedgefund- CEO Anthony Inder Rieden heeft het MuZEEum voor onbepaalde tijd de beschikking over een serie van zes zeegezichten uit de peri- ode 1600-1700 uit de collectie van 67 doeken van Nederlands- Vlaamse schilders die Inder Rie den verzamelde. Niet eerder ver lieten de doeken de Londense wo ningen van vader Anthony en zoon Michiel, die het succes van de admiraal in Chatham in huis had hangen, dan voor de expositie die tot dit voorjaar in museum Bre- dius in Den Haag hing. Vertraging Vandaar verhuisden vier doeken naar Vlissingen, maar twee gingen eerst terug naar Londen. En kre gen op weg naar Vlissingen te ma ken met de Brexit en Covid-19. Dat leidde tot maandenlange vertra ging van de aankomst van de doe ken, die directeur Onno Bakker van het MuZEEum persoonlijk mocht uitzoeken uit de collectie. ,,Een snoepwinkel", vond Bakker dat, ,,Maar het moesten wel doe ken zijn die pasten binnen het ver haal van het MuZEEum." Het werk van Andries van Eert- velt, de triomfantelijke terugkeer van vier schepen van de tweede specerijenexpeditie uit Azië op de Amsterdamse rede, toont de aan leiding voor de oprichting van de Verenigde Oost-Indische Com pagnie (VOC). Samen met het doek van Bellevois maakt dit de tentoonstelling af. Humor De doeken van Bellevois en Van Eertvelt zitten vol details, net zoals de met verhaaltjes en humor over laden zeeliedenprenten van Jan van Haasteren die tot puzzels wor den versneden, maar dan 400 jaar ouder. Een aantal details wordt uitgelicht op grote foto's. De rest mag de kijker zelf ontdekken. De gemeente Vlissingen betaalde zeven mille aan de organisatie van BinckBank en trok drieduizend euro uit voor het inzetten van per soneel en materieel. Om toeschou wers bij de koers weg te houden vanwege strengere coronamaatre gelen werden kosten gemaakt, die nog niet volledig in beeld zijn. Ook is nog niet duidelijk of en welk deel van de extra kosten worden gedragen door de provincie en de organisatie van de wielerwed strijd. Late afgelasting Dat antwoordden B en W van Vlissingen op vragen die PvdA, SGP en SP stelden voorafgaand aan de vergadering van de com missie algemeen en sociaal. Dat de tijdrit pas op het allerlaatste moment door burgemeester Bas van den Tillaar, in samenspraak met collega's van de etappeplaat sen Terneuzen en Sittard-Geleen, werd afgeblazen, lag aan de maandagavond door het kabinet afgekondigde nieuwe coronare- gels. De Veiligheidsregio kreeg pas dinsdagavond uitsluitsel wat de Haagse plannen precies inhiel den. Na advies van de Veilig heidsregio moest de organisatie van de BinckBank Tour nog wor den gehoord over hun ideeën om publiek bij het parkoers weg te houden. De garanties die de orga nisatie kon geven, waren 'onvol doende', zodat er niets anders op zat dan de koers te annuleren, be nadrukte Van den Tillaar al eer der. De commissieleden hadden, hoewel ze jammer bleven vinden dat het sportieve evenement geen (nieuwe) toeristen attendeert op de schoonheid van Vlissingen, blijkbaar begrip voor die uitleg, want ze hadden gisteravond geen nieuwe vragen meer tijdens de commissievergadering. AAGTEKERKE vrijdag 2 oktober 2020 Einde gratis parkeren langs kust Stel het invoeren van het be taald parkeren langs de kust van de gemeente Veere uit tot 2022. En gebruik 2021 om samen met inwoners en ondernemers een goed plan te maken dat de steun heeft van velen. Die boodschap kregen de leden van de Veerse gemeenteraad gisteravond van heel wat inwoners die namens ondernemersverenigingen, dorps- en stadsraden en sport organisatie hun zegje deden. Desondanks steunden de par tijen van CDA, PvdA/GL en DTV het plan zodat er volgend jaar op veel meer plaatsen betaald moet worden. Emile Calon Domburg Hij is er eindelijk, de ster van de expositie Wind in de zeilen van het MuZEEUm. De verbeelding van de zegetocht van admiraal Michiel de Ruyters oorlogsvloot op de rivier de Medway bij de Britse marinebasis Chatham. In 1667 voerde de vloot uit het hol van de leeuw de door de Engel sen gekaapte oorlogsbodem de Eendracht af uit Engelse oor- logsdienst. In 1670 schilderde Jacob Bellevois het tafereel. Nu hangt het doek in Vlissingen. De afgelaste tijdrit voor de BinckBank Tour kost Vlissingen meer dan de eerder begrootte tien mille. Hoewel de wieler wedstrijd niet doorging moest de gemeente meer corona- en veiligheidsmaatregelen nemen dan waar eerder rekening mee kon worden gehouden. René Hoonhorst Vlissingen Galerie Bank, 13.00 17.00 uur: Expositie van Frida van Over- beeke (beelden, glas en schilderijen) ARNEMUIDEN Centrum, 12.00-17.00 uur: Weekmarkt MIDDELBURG GalerieGerritse, 13.00-17.00 uur: Tentoonstelling Ja- dranka Njegovan en Ellen Gerritse; Cinema Middelburg, vanaf 19.00 uur: Vertoning 'Love Sarah' en 'On the rocks' OOST-SOUBURG Nieuw Bachten- poorte, 09.30 uur: Biljarten voor senioren; Sporthal De Belt, 10.00-11.30 uur: Badminton voor 55+; 18.15-19.30 uur: Badminton voor kin deren van 8 t/m16 jaar; 19.30-22.15 uur: Badminton voor 17 jaar en ouder VLISSINGEN Spuistraat, 08.30 16.00 uur: Week markt; Vrijenhoven- zaal, 09.00-09.45 en 09.45-10.30 uur: Peu- tergym; De Willem Ruysstraat 102, 13.00-17.00 uur: Openstelling Pano rama Walcheren; Boelhandel 't Spui, 13.00 uur: Kinderboe kenweek activiteit in aanwezigheid van schrijver Marco Kunst WESTKAPELLE Sportzaal de Bellink, 16.00-17.00 uur: Gymuur voor meiden van 6-8 jaar; 17.00-18.00 uur: Gymuur voor meiden van 8-10 jaar; 18.00-19.00 uur: Gymuur voor jongens van 6-11 jaar. MuZEEum-directeur Onno Bakker voor het Chatham-doek van Jacob Bellevois. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34