II Boete geëist voor plaatsen zender op auto dominee ZEELAND 3 maar kies niet voor deze gemakke lijke middenweg'', is zijn advies aan het kabinet. De ondernemer be pleit heldere regels. Dat geldt wat hem betreft voor wel meer zaken op het gebied van corona. De Zwart wijst naar z'n proeflokaal. ,,Als ik daar een groep van zes vrienden ontvang, mag dat niet, want ze ko men niet allemaal uit hetzelfde ge zin. Maar melden dezelfde mensen zich per koppel aan, dan zitten ze ook bij elkaar en mag het ineens wel. Dat is toch raar?'' Honderd me ter verderop vindt ook Gerard Kooijman van kaaswinkel Weyde- Ga linksom of rechtsom, maar kies niet voor deze gemakkelijke middenweg land dat het kabinet de verant woordelijkheid wel erg gemakke lijk over de schutting kiepert. Ook hij is niet van plan z'n klanten ver- plicht een mondmasker te laten dragen. De middenstander zegt überhaupt nog weinig mensen met mondkapjes in zijn zaak te zien. ,,Af en toe een paar ouderen, maar ver der bijna niemand.'' Kooijman voelt zich veilig in z'n winkel en heeft ook geen doorzichtige schermen staan. ,,Nu heb ik wel het geluk dat ik zo'n ouderwetse, brede toon bank heb'', zegt hij. ,,Dan heb je so wieso anderhalve meter afstand tot de klant.'' Bij optiek De Muynck lopen ze al sinds het begin voorop met het be denken van creatieve oplossingen om de coronatijd door te komen. Toen de winkel in het voorjaar vijf weken gesloten bleef, konden klan ten wél door een zogeheten 'zonne bril drive-through' aan de Keizers- dijk. ,,En hier in de winkel zijn we tot de tanden bewapend'', grapt Adri de Muynck. ,,Als we dichtbij de klant moeten komen, dragen we een gezichtskap. En als we gaan zitten, staan er schermen tussen ons en de mensen in.'' Ook hier worden klanten tot niets verplicht. ,,Maar als ze het wil len, dan ligt er een uitwasbaar mondkapje voor ze klaar.'' Bij de Jumbo aan de Marconi straat is het beeld rond het middag uur niet anders dan in de stad. Heel weinig klanten dragen een ge zichtsmasker. Datzelfde geldt voor het personeel. Toos Hamelink is een uitzonde ring. ,,Maar ik draag er al maanden eentje, hoor. Dat heeft niets met het advies van Rutte te maken'', zegt ze, als ze met haar winkelwagentje naar buiten komt. ,,Ik had eigenlijk veel liever gehad dat het verplicht was geworden. Nederlanders zijn eigenwijs, hè. Die denken: je kan me wat, met je dringende advies.'' Een anonieme groep 'verontruste leden' van de Gereformeerde Ge meente gaf hem in 2017 opdracht voor het volgen van de dominee. Ze wilden voorkomen dat Bredeweg zich zou afsplitsen van het kerkge nootschap en het kerkgebouw en andere bezittingen zou meenemen. L.P., de eigenaar van het bureau, gaf toe dat hij in 2017 twee keer zes weken een zender onder de Audi van Bredeweg had laten plaatsen. Daarmee wilde hij controleren of de dominee op drie vooraf bepaalde plekken zou komen, waar hij de 'vervreemding' van de eigendom men van de Gereformeerde Ge meente Kruiningen zou voorberei den. Eén van die adressen was een notariskantoor. Als het onderzoek was afgerond, was hij van plan ge weest om Bredeweg in het kader van hoor en wederhoor openheid te ge ven over het zendertje. De dominee werd echter vroegtijdig getipt over de volgapparatuur, schakelde de po litie in en deed aangifte. Bij aanvang van de strafzaak wilde de dominee nog een slachtofferver klaring voorlezen. Dat weigerde de rechtbank. De officier van justitie zei wel onder de indruk te zijn van de inhoud. Bredeweg voelde zich niet alleen aangetast in zijn privacy, maar vindt ook dat hij als 'geheimdrager' werd belemmerd in het doen van zijn werk. Verder maakte hij gewag van andere bedreigingen in die tijd. Zo zou bij hem zijn ingebroken, werd zijn computer gehackt, kreeg hij bedreigingen en het advies om een kogelwerend vest te dragen. Tij dens de zitting werd uitgebreid gesproken over wat er allemaal met het apparaatje kan worden gedaan. Volgens de officier is het heel aanne melijk dat er veel meer gegevens zijn verzameld dan alleen de check op de drie adressen. ,,Dat is niet te contro leren. We weten niet hoe het appa raat is ingesteld." Hij zei zich echter niet te kunnen voorstellen dat de opdrachtgevers het niet zouden wil len weten wanneer Bredeweg bij een andere dan de vooraf aangege ven notaris op bezoek zou zijn ge weest. De advocaat Leonard Quist wil dat zijn cliënt wordt vrijgesproken. Hij vindt dat het OM niet-ontvankelijk moet worden verklaard. Eerder be sloot het OM namelijk een strafzaak te seponeren tegen directeuren van een bedrijf in Kruiningen die een medewerker hadden mishandeld. Volgens Quist een vergelijkbare zaak, omdat die ook is ontstaan van uit de Kruiningse 'kerkrel'. Door L.P. nu te veroordelen, zouden drie jaar na dato opnieuw alle spanningen in de kerkelijke gemeenschap van Kruiningen onnodig worden opge rakeld, betoogde hijQuist vindt ver der dat zijn cliënt niets strafbaars heeft gedaan. Van het onderschep pen van gegevens is volgens hem geen sprake. Bovendien zou de ge bruikte methode in lijn zijn met de sectorrichtlijnen voor recherchebu reaus. P. zelf liet de rechtbank weten het 'schokkend en onvoorstelbaar' te vinden dat Bredeweg suggereert dat zijn bedrijf maandenlang allerlei an dere intimidaties en bedreigingen zou hebben gefaciliteerd. Het OM bleef bij de eis om zowel P. als diens bedrijf een boete van 5000 euro op te leggen. In beide ge vallen zou de helft voorwaardelijk moet zijn, met een proeftij d van een jaar. vrijdag 2 oktober 2020 verplicht, kan ik sluiten' Gerard Kooijman van de Weydeland Kaaswinkel. - Sjoerd de Zwart, slijter Klanten hoeven niet per se een mondkapje te dragen, maar mede werkers van optiek De Muynck in Goes, zoals hier Eric Wijnans, dra gen wel een gezichtskap als ze dicht bij mensen komen. De 60-jarige eigenaar van een recherchebureau uit Putten moet een boete van 5000 euro betalen voor het plaatsen van een GPS-zender onder de auto van dominee Gerrit Bredeweg uit Kruiningen. Dat eist het Openbaar Ministerie, die ook nog een voorwaardelijke boete van 5000 euro wil zien. Joeri Wisse Middelburg Uitspraak op 15 oktober. j Kijk op de site bij /video De is reuze |oat U verrassen Je hebben me verteld da» ze \*rdugrwn in uw iassen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31