s? Zet nou maar op, dat mondkapje 'Financiële risico van Waterdunen is kleiner' Overleg Rechter doet uitspraak in zaak voetbalmuseum 2 MONDKAPJESADVIES RONDJE GOES I ■ViWAi Commentaar Zeeland is nog niet massaal aan het mondkapje. Dat is niet vreemd. Als het kabinet pas na heel lang aarzelen en pas na duwen en trekken van de Tweede Kamer om gaat en een dringend advies geeft, mag je niet verwachten dat de samenleving zich in een oogwenk aanpast. Dat premier Mark Rutte woensdag tijdens de vergadering van de Kamer met zijn mondkapjesoproep komt, lijkt eventjes een krachtig signaal. Maar al snel is er twijfel. Wat moeten de scholen doen? Die horen een dag later wat de bedoeling is. Opnieuw alleen een advies. We vinden vast nog een ander schemergebied waar we eerst over moeten praten. Zo blijven we zitten met halfslachtig beleid en veel vrijblijvendheid. Rutte heeft de Kamer uitgelegd hoe het kabinet werkt. Hij vertelt dat zijn ploeg 'vanuit kennis geredeneerd' probeert de juiste stappen te zetten. En natuurlijk bereid is te leren van fou ten. Dat is niet genoeg. Regeren is ook intuïtie. Bijvoorbeeld aanvoelen dat de aarzelende en voortdurend veranderende aanpak niet meer werkt. Veel burgers zijn coronamoe. Zij heb ben geen zin om na te denken over het verschil tussen een dringend advies en een draagplicht. Zij hebben behoefte aan duidelijkheid en uniformiteit. Nederland als enige in Europa nog niet aan de mondkapjes? Dat is veel te ingewikkeld. Er is be hoefte aan beleid dat weinig ruimte laat voor discussie. Het wordt tijd de bevolking echt bij de hand te nemen. Regeren is ook aanvoelen dat de aarzelende aanpak niet meer werkt omdat we coronamoe zijn Hij somde vorige maand een reeks aan mogelijke kostenoverschrijdin- gen op: aanpassing van de inlaat van zout water, aanleg van voorzie ningen voor recreanten, het toe komstige beheer van het gebied en verzilting van de omgeving. Het is nog onduidelijk hoeveel de getijdenduiker gaat kosten, erkent de provincie. Het beheer is voor an- ALMANAK Jarenlang troffen ze elkaar in le venden lijve op kantoor om de taken voor die dag te verdelen. Sinds thuiswerken verplicht is, spreken de Walcherse collega's elkaar nog steeds dagelijks, maar dan wel vanachter een beeldscherm. Als er tenminste geen andere afspraken zijn. dere partijen: recreatieondernemer Molecaten, Het Zeeuwse Land schap, het waterschap en de ge meente Sluis. Het duurt wel langer voor het project, dat eigenlijk dit jaar klaar had moeten zijn, aan hen wordt overgedragen. Het is nog onduidelijk hoeveel de getijdenduiker gaat kosten Met de andere genoemde risico's is altijd rekening houden. De wan delpaden moeten nog worden aan gelegd. En met grondwatermetin gen wordt gelet op het gevaar van verzilting. Uit de laatste voort gangsrapportage blijkt dat het fi nanciële risico is afgenomen. Soms moeten ze allemaal tege lijk op pad. Zoals deze week. De één na de ander meldde zich af voor de vergadering en zo bleef de Vlissinger van het gezelschap in zijn uppie over. Hij stelde zijn collega's gerust: ,,Ik heb even met mezelf overlegd en het komt vandaag goed hoor!" Nog een SVRZ- cliënt besmet Beveiligster raakt gewond bij vechtpartij kermis MIDDELBURG Jeugddebat online vanwege corona Wat gebeurt er met het 'dringende advies' van het kabinet om een mondkapje te dragen in winkels? We nemen poolshoogte in Goes. 'Als je echt denkt dat mondkapjes kunnen helpen, verplicht ze dan!' Eigenaar Sjoerd de Zwart van slijte rij Bie de Bolle in Goes zou liever zien dat het kabinet duidelijk is. Nu wordt 'slechts' het dringende advies gegeven om mondkapjes te dragen in openbare binnenruim tes. Een rondje door de Goese bin nenstad op donderdag leert dat het overgrote deel van de klanten dit advies nog in de wind slaat. ,,Toch zag ik vanochtend al wel iets meer klanten met een mondkapje op, hoor'', zegt Roel Krijger van de de kleine tabakswinkel aan de Kreu- kelmarkt, waar nu maximaal één klant binnen mag zijn. Hoewel het kabinet ondernemers de mogelijk heid geeft klanten zonder kapje te weigeren, is de ondernemer dat niet van plan. ,,Als ik dat ga doen, kan ik beter meteen de zaak slui ten.'' De zorg minder belasten Bij slijterij Bie de Bolle pakt eige naar Sjoerd de Zwart een mond kapje uit z'n tas. ,,Ik heb altijd een exemplaar bij me en ben ook van plan ze te gaan dragen nu dat het advies is'', zegt hij. De ondernemer heeft toevallig net nog een lading besteld, zodat hij ook klanten een maskertje kan aanbieden. ,,Weet je, als we door het dragen van die din gen 1 procent van de besmettingen kunnen voorkomen en daarmee de zorg een procent minder belasten, is het al nuttig. En zelfs als we ach teraf vaststellen dat het geen nut had, dan heeft het ook geen extra schade berokkend, toch?'' Wel ergert de middenstander zich aan de vrijblijvendheid van het overheidsadvies. De verantwoorde lijkheid wordt volgens hem op het bordje van de ondernemer gelegd. De Zwart is niet van plan z'n klan ten te verplichten een masker op te zetten. ,,Ga linksom of rechtsom, MIDDELBURG Voetbaljournalis ten Matty Verkamman, Hugo Borst en Johan Derksen en directeur Jos Kouwer van de stichting Voetbal Totaa zijn niet tot een minnelijke schikking gekomen over de objec ten uit het voormalige Voetbalmu seum. De rechter doet nu uiterlijk 12 november uitspraak. Een maand geleden werden de strijdende partijen terug naar de te kentafel gestuurd. De kantonrech ter in Middelburg stuurde daarop aan na zijn conclusie dat beide par tijen hetzelfde nastreven, namelijk 'de relikwieën toegankelijk maken voor een breed publiek'. Aanvanke lijk kregen de partijen daarvoor van de rechter twee weken de tijd. Die termijn werd verlengd tot 1 okto- ber. Gisterochtend maakte de rech ter bekend dat de partijen er onder ling niet zijn uitgekomen. De inzet van de zaak is de positie van Kouwer. Hem wordt door de voetbaljournalisten, tevens initia tiefnemers van de totstandkoming van het voetbalmuseum in Middel burg (dat later doorstartte en weer verdween in Roosendaal), wanbe heer verweten als directeur van de stichting. Verkamman, Borst en Derksen willen Kouwer vervangen voor een onafhankelijke troubleshooter, die de obj ecten uit het voetbalmuseum moet terugbezorgen bij de recht matige eigenaars. Ze hebben daar voor tv-personality Kees Jansma op het oog. vrijdag 2 oktober 2020 De financiële risico's die de pro vincie loopt bij de ontwikkeling van het natuur- en recreatiege bied Waterdunen bij Breskens zijn niet groter geworden maar kleiner. Dat antwoordt het dage lijks provinciebestuur op be zorgde vragen van Statenlid Francis Babijn (Partij voor Zee land). Ernst Jan Rozendaal Breskens Tip? redactie@pzc.nl THOLEN Bij SVRZ Zwink in Tholen is nog een cliënt positief getest op corona. Vorige week werd al bekend dat vier cliënten en vijf mede werkers besmet waren. De besmettingen werden vastgesteld in één van de drie woningen voor men sen met dementie. Bewo ners van de andere wonin gen zijn getest, maar ble ken niet besmet. Sinds zondag is weer bezoek mogelijk in de woning waar corona is vastgesteld, maar bezoekers moeten wel beschermende kleding dragen. In andere Zeeuwse verpleeghuizen zijn sinds juli geen besmet tingen geweest. GOES Een medewerkster van een beveiligingsbedrijf is woensdagavond gewond geraakt toen zij ingreep bij een vechtpartij op de ker mis in Goes: de vrouw werd gestoken. Het slacht offer werd per ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. Een 18-jarige jon gen uit Middelburg is aan gehouden als verdachte van de steekpartij. Hij was zelf ook gewond geraakt. De aanleiding van de vechtpartij is nog niet be kend. De politie zoekt ge tuigen. Die kunnen zich melden via telefoon (0900-8844) of via WhatsApp (06-12207006). De voorronde van het Nationaal Jeugddebat wordt op 24 november niet in de Middelburgse Statenzaal gehouden, maar vindt online plaats. Vanwege de maatregelen om het co ronavirus te stoppen kunnen de jonge deba ters niet fysiek bij el kaar komen. Het is vooralsnog wel de bedoeling dat de landelijke finale plaats vindt in de Tweede Kamer. Aan de debatten doen jongeren mee in de leeftijd van 12 tot 18 jaar van vmbo, mbo, havo en vwo. 'Als ik het Rob Paardekam Goes Sjoerd de Zwart van slijterij Bie de Bolle gaat zelf mondkap jes dragen. 'Baat het niet, dan schaadt het niet.' FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30