24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV mm IDENTITEIT OMROEP KRO-NCRV gaat door met The Passion, het paasspektakel dat onlangs door de EO van de hand werd gedaan. De nieuwe editie hoort volgens directeur Peter Kuipers bij de omroep die een scherpere en brutalere identiteit moet krijgen. „Jezus zou in theorie ook een vrouw kunnen zijn.'' Sanne Wallis de Vries zat zich woensdag op te vreten. Dat leed geen twijfel toen de regisseur van Opi haar subtiel in beeld bracht terwijl ze geïrriteerd op haar stoel zat te draaien tijdens de lange monoloog van Joop van den Ende. En jawel, daar was 'ie al, de eerste van wat een serie onderbrekingen zou worden. ,,Sorry, maar jouw verhaal is veel positiever dan het is.'' En zo werd een gezapig tv-avondje toch nog span nend. Want er gebeurde iets aan de tafel bij Opi. Iets dat verder ging dan een discussie tussen twee boeg beelden van de culturele sector die allebei aan een an dere kant van het spectrum staan. Enerzijds had je de kunstmecenas met een groot theater die een onthef fing heeft om komende weken door te draaien zoals hij dat al maanden doet. Anderzijds de kleinere zelf standige die door de strengere maatregelen opnieuw voorstellingen gecanceld ziet worden, omdat schouwburgdirecteuren sinds de persconferentie van maandag niet meer weten wat wel en niet mag. een andere kloof in de maatschappij. Die tussen een 78-jarige die uiterst beducht is voor het virus en uit voorzorg pas de studio binnenkwam toen hij aan de beurt was en een jonger iemand die er ondanks fer vent mondkapgebruik relaxter in staat en benadrukte dat de theaters een uiterst veilige plek bleken afgelo pen periode. Om tenslotte nóg een laag in de discussie te ontwa ren, moest je een blik op Twitter werpen. Daar er gerde een aanzienlijk deel van kijkers zich groen en geel aan de 'onbeleefde' Sanne die te pas en te onpas het woord vroeg en grootheden als Joop en Adriaan van Dis zou schofferen. Grappig genoeg was dat hele maal niet wat ik zag. Ik zag een uiterst gepassioneerde vrouw met een goed verhaal die vocht om gehoord te worden. Iemand die ook terecht vraagtekens zette bij een bekende talkshowkwaal: presentatoren die hal verwege het gesprek aan de rest van de tafel vragen 'wat zij er nou van vinden.' Zeg zelf: wat voegde het toe dat we hoorden dat Van Dis het niet fijn vindt om in een bijna lege bioscoop te zitten? snel de gunfactor. Zeker niet als ze door haar natuur lijke gezichtsuitdrukking al pinnig overkomt. Dan hebben 'oude witte mannen' het nog altijd een stuk makkelijker. En bovendien krijgen ze sneller het laat ste woord. Ik weet toevallig dat Sanne woensdagavond de talk shows voor het uitkiezen had en durf er heel wat on der te verwedden dat ze spijt had naar Opi te zijn ge gaan. Maar laat het een schrale troost voor haar zijn dat het in elk geval een leerzaam avondje was. Quote van de dag We zullen onze ogen eruit huilen. Maar we zullen elkaar steviger omhelzen en er doorheen komen. Kalveren gaan door MTV Push in Holland lil ver de precieze re den dat de EO stopte met The Passion doen ver schillende verha len de ronde. On langs verschenen berichten dat de verrassende schei ding komt door een persoonlijk con flict tussen omroepbaas Arjan Lock en Passion-producent Jacco Doorn bos. De EO houdt het bij: 'Het was tijd voor iets nieuws'. Directeur Peter Kuipers van KRO- NCRV, meewerkende partij van het jaarlijkse evenement waarin de krui siging van Jezus wordt gespeeld door bekende en zingende Nederlanders, zegt er het fijne niet van te weten. ,,Het heeft ons ook verrast. The Pas sion heeft een grote impact op de Ne derlandse samenleving. Dat blijkt ook uit een onderzoek dat binnen kort wordt gepresenteerd. Dat laat je toch nooit vallen? Laten wij dan zor gen dat het gewoon doorgaat.'' Volgens Kuipers was de samen werking rond het paasspektakel 'al tijd best ingewikkeld'. Waar leg je de nadruk op? ,,Je hebt het kruis waarbij de verticale lijn staat voor het Bij belse verhaal en de horizontale voor de samenleving. Wij willen meer dat laatste. Het verhaal moet een inspira tiebron zijn voor alle 18 miljoen Ne derlanders." The Passion laat daarom volgend jaar - corona en mondkapjes of niet, het gaat volgens de directeur in welke vorm dan ook sowieso door - 'de volle breedte van onze maat schappij zien'. Meer diversiteit dus. Kan Jezus dan straks ook worden gespeeld door een vrouw? ,,In theorie wel, ja. Of door iemand uit de LHBT- gemeenschap'', zegt Kuipers. ,,Het accentverschil is dat we kiezen voor een vertaling naar de samenleving waarbij de ander centraal staat. Daar- Je hoeft bij ons niet altijd per se bij de Bijbel uit te komen We zijn te bescheiden en we nemen geen positie in bij sluiten we helemaal niemand uit.'' Hij is zich ervan bewust dat dit gepaard kan gaan met een hoop ge mopper. ,,Maar ik weet zeker dat we hier een hoop mensen juist een groot plezier mee doen.'' Het evenement wordt daarnaast uitgebreid. Veertig dagen voor Pasen gaan er al replica's van het kruis door het land. Ook zal er op paaszondag 'iets gaan gebeuren met de wederopstanding van Jezus'. Bestaansrecht Het overnemen van The Passion ge beurt op een moment dat KRO- NCRV - de omroep van onder meer Hello Goodbye, Boer Zoekt Vrouw en de talkshow M - sleutelt aan zijn identiteit. Wat is eigenlijk het be staansrecht van een omroep binnen het publieke bestel? Waarom zou de samenleving je 80 a 90 miljoen euro moeten geven? Peter Kuipers zegt dat hij zich ernstig buigt over deze vra gen. ,,Wij waren te veel een produc tiehuis. Als je echt vindt dat we het geld waard zijn, moet je meer een maatschappelijke instelling worden die niet alleen programmaatjes levert voor de NPO, maar die de samenle ving ook wat teruggeeft.'' Het was altijd 'Geloof, hoop en liefde'. Kuipers: ,,Dat zijn mooie woorden, maar we moeten meer kij ken naar het nu. Steeds minder men sen geloven en gaan naar de kerk, maar steeds méér mensen zoeken naar zingeving. KRO-NCRV moet gaan gidsen en inspireren tot kiezen. Levensbeschouwing blijft belangrijk, maar als je keuzes maakt hoef je bij ons, in tegenstelling tot de EO, niet per se uit te komen bij de Bijbel.'' ,,Daarnaast willen we programma's maken waarin respect voor elkaar centraal staat. En dus niet dat voort durend op elkaar afgeven. Best lastig, want in de media is het leuker zwart en wit tegenover elkaar te hebben. Wij willen dat meer vermengen. Dat vrijdag 2 oktober 2020 GO Sanne Wie een beetje uitzoomde was ook getuige van Maar helaas heeft een vrouw in zo'n geval niet - John Legend en zijn vrouw Chrissy Teigen op Instagram over het verlies van hun zoontje, en kele minuten na de geboorte. FILM De uitreiking van de Gouden Kalveren kan vanavond door gaan. Vanwege de aange scherpte coro namaatregelen was nog onze kerheid over aanpassingen, maar de veilig heidsregio Utrecht gaf het groene licht. MUZIEK MTV Nederland gaat opkomend talent een gro ter podium bie den met een eigen versie van MTV Push. Van af deze maand wordt voortaan elke maand een nationaal talent in de spotlights gezet. De band GIAN (foto) is de eerste. 3 ■o o The Passion krijgt een diverser jasje 44 Gudo Tienhooven —Peter Kuipers, directeur KRO-NCRV 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24