+1,4% H&M sluit 250 winkels voorgoed O O ld 16 ECONOMIE In Den Bosch wordt de grootste schillenverwerkingsfabriek van Europa gebouwd. PeelPioniers gaat 120.000 kilo schillen per dag verwerken als grondstof voor onder meer taart, vleesvervangers en schoonmaak producten. „Bij ons ruikt het altijd naar zondagochtend, de geur van verse jus.'' Kort ADP: Groot deel personeel bereid loon in te leveren Bijna twee op de vijf werknemers zou be reid zijn om loon in te leveren, als daarmee banen in het eigen bedrijf behouden kun nen worden. Dat zegt loonstrookverwerker ADP op basis van onderzoek onder meer dan 11.000 werknemers wereldwijd. Daar staat tegenover dat één op de drie werkne mers juist helemaal niet bereid is om salaris of andere arbeidsvoorwaarden in te leveren als dat de eigen baan of die van een collega kan redden. Martijn Brand, algemeen direc teur van ADP Nederland, prijst solidariteit: ,,De coronacrisis raakt ons allemaal en dat besef is ook bij iedereen aanwezig. De resul taten laten zien dat we solidair zijn met onze werkgever, maar zeker ook met onze collega's.'' Financiële bedrijven uit het VK verplaatsen kantoren Financiële bedrijven hebben al meer dan 7500 banen verplaatst van het Verenigd Koninkrijk naar andere Europese landen. Dit vanwege de naderende brexit. Dat meldt financiële dienstverlener EY op basis van een enquête. Dublin was de populairste be stemming voor personeelsverplaatsingen, gevolgd door Luxemburg. Ook schat de dienstverlener dat bedrijven in totaal 1,3 bil joen euro aan bezittingen naar Europese locatie buiten het VK hebben verplaatst. Dekkingsgraad van pensioenfondsen iets lager De positie van pensioenfondsen is in sep tember toch weer iets teruggelopen. Tot die conclusie komt advies- en onderzoeksbu reau Aon. De gemiddelde dekkingsgraad kwam uit op 95 procent, tegen 96 procent in augustus. Dat betekent dat de fondsen voor elke euro aan toekomstige pensioenver plichtingen zo'n 95 cent in kas hadden. Daarmee zouden ze voldoen aan de tijdelijk versoepelde minimumgrens van de over heid. Die staat op 90 procent. ASML Aegon Fugro Shell In een bijna lege fabrieks hal staat een sapcentri fuge. Dit apparaat blijkt een sleutelrol te spelen in het verhaal van drie jonge ondernemers die vier jaar geleden een bedrijfje op richtten dat sinaasappel schillen via een machinaal produc tieproces ontleedt tot grondstoffen voor onder meer voedingsstoffen en schoonheidsproducten. Ze bouwen nu de grootste schillen- fabriek van Europa. PeelPioneers, zo heet de food- tech-onderneming van Sytze van Stempvoort (26), Lindy Hensen (37) en Bas van Wieringen (36). De drie vonden elkaar nadat schei kundige Van Stempvoort tijdens zijn studie ervaring had opgedaan met het verwerken van citrus- schillen tot grondstoffen. ,,Een groot deel van deze fruitsoort be staat uit schil. Alleen al in Neder land gooien we jaarlijks zo'n 250 miljoen kilo schillen weg. Meestal belanden ze in de verbrandings oven. Doodzonde, want zo gooien we veel herbruikbare stoffen weg.'' Van Stempvoort vond Hensen en Van Wieringen op zijn pad om een eigen schillenfabriek op te starten, ze vullen de chemicus met hun ondernemersachtergrond prima aan. PeelPioneers was gebo ren. ,,We begonnen in Amsterdam met onze eerste productielijn. Nou Soms hangt er rond het thema duurzaamheid een spruitjesgeur ja, lijntje. We fungeerden zelf als een soort lopende band door regel matig scheppen vol sinaasappel schillen in de machine te gooien. Toen waren we aan het pionieren, inmiddels zijn we een paar stap pen verder'', zegt Van Wieringen. Investeringskapitaal De drie haalden een paar jaar gele den een miljoen euro aan investe ringskapitaal op om een fabriek in Son en Breugel te openen. Hensen: ,,Daar zijn we al uit ons jasje ge groeid. We verwerken in Son 40.000 kilo schillen per dag, maar het aanbod en ook de vraag groeit hard. Daarom verhuizen we naar een nieuwe plek. Aan de westkant van Den Bosch wordt volgend jaar zomer een complex geopend waar drie keer zoveel schillen kunnen worden verwerkt. Ruim 120.000 kilo schillen per dag, afkomstig van 1,2 miljoen sinaasappels. Dat is een olympisch zwembad vol.'' Terug naar de sapcentrifuge. Het apparaat is in veel supermarkten te vinden. Klanten tappen graag een fles verse jus vol voor thuis. ,,Ne- derland was zo'n beetje het eerste land waar klanten in supermark ten flesjes verse jus d'orange kun nen vullen. We zijn er kennelijk dol op, want de verkoop stijgt al ja ren. De schillen die in de winkels achterblijven, worden door onze logistieke partner Renewi opge haald. Maar we werken niet alleen samen met winkels, ook restau rants en hotels bewaren hun schil len voor ons. Die sapcentrifuge is dus een heel essentieel apparaat voor ons productieproces'', aldus De Zweedse modeketen maakte gisteren bij de presentatie van de kwartaalcijfers bekend dat de verkopen in het derde kwartaal met 16 procent zijn gedaald. Dat kwam veelal doordat winkels wereldwijd hun deuren moesten sluiten vanwege de coronapan- demie. Ook de winst viel fors la ger uit, maar minder dan eerder werd voorspeld. H&M zette in de drie maanden tot en met augustus een omzet van 50,8 miljard Zweedse kroon (4,8 miljard euro) in de boeken. De winst voor belastingen kwam uit op ongeveer 2,3 miljard kroon, tegen 5 miljard kroon een jaar eerder. Afgelopen maand werd nog geschat dat H&M 2 miljard kroon zou verdienen. Achter de rug De verkoop is inmiddels herstel lende. De omzet daalde in sep tember nog slechts met 5 pro cent vergeleken met dezelfde pe riode vorig jaar. Aan het begin van het derde kwartaal waren er zo'n 900 winkels van de in totaal meer dan 5000 winkels wereld wijd tijdelijk gesloten. Op dit moment zijn dat er nog 166. ,,We denken dat we het ergste achter de rug hebben en dat we goed gepositioneerd zijn om sterk uit de crisis te komen'', zei topvrouw Helena Helmersson. H&M zegt meer in te gaan spe len op het groeiende aantal klan ten dat online kleding koopt, door meer digitale investeringen te doen. Ook wil het meer focus sen op duurzaamheid. De Duitse afdeling van H&M heeft gisteren een boete gekre gen van 35,3 miljoen euro van de Duitse privacywaakhond, omdat managers persoonlijke gegevens van werknemers hebben bijge houden en opgeslagen. 'SOLIDAIR MET BAAS EN COLLEGA'S' DUBLIN POPULAIRSTE BESTEMMING NOG WEL BOVEN MINIMUMGRENS O *12% vrijdag 2 oktober 2020 GO De chipfabrikant was de grootste stijger in de AEX. De verzekeraar kreeg een ad viesverhoging van JPMorgan. 42% De bodemonder zoeker kreeg de handen van de beleggers giste ren niet op el kaar. Het gas- en olie concern be leefde niet zijn beste beurs- week. Schillenboer van de 21ste eeuw Sanne Schelfaut Den Bosch - Lindy Hensen, PeelPioniers STOCKHOLM H&M sluit vol gend jaar 250 van de 5000 winkels. Of er ook winkels van Hennes Mauritz in Nederland moeten sluiten, is nog niet be kend. 0) E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16