NIEUWS 15 welkom bij independer BIOGRAFIE TIEN JAAR Dat Mark Rutte bijna tien jaar premier zou zijn, stond allesbehalve vast. Hoewel hij zelf al jong riep dat hij de eerste VVD-premier zou worden, leek zijn leiderschap lange tijd uit te draaien op een fiasco. De nieuwe biografie Mark Rutte gaat terug naar die tijd. Zaterdagavond 13 juni 2009. De Euro pese verkiezingen zijn net achter de rug en de VVD heeft een matig resul taat geboekt. Het VVD-hoofdbestuur komt bijeen om te vergaderen over de vraag of de partij nog wel verder wil met Mark Rutte als leider. Rutte moet op de gang wachten. Wel anderhalf uur. Uiteindelijk mag hij binnenkomen om te horen dat hij door mag. Daarop begint Rutte alsnog te vloeken en te tieren: het hoofdbestuur heeft al van de Indone sische rijsttafel gegeten en amper iets voor hem overgelaten. Het is bij velen wellicht weggezakt in het geheugen, maar zo vanzelf sprekend was het niet dat Rutte ooit premier zou worden. En komend voorjaar kan hij zelfs Willem Drees voorbij op het lijstje langstzittende premiers aller tijden. Maar voordat hij in 2010 voor het eerst het Torentje betrok, hing zijn politieke toekomst meermaals aan een zijden draadje. Die haperende aanloop naar Ruttes premierschap wordt door NRC-jour- nalist Petra de Koning opgerakeld in een nieuwe biografie, simpelweg Mark Rutte geheten, waarvoor ze sprak met een groot aantal vrienden en medewerkers van de premier. Wat beklijft na lezing is dat de enige die écht geloofde dat hij pre mier zou worden, Rutte zelf was. Als 35-jarige wordt hij in 2002 door Gerrit Zalm gevraagd staatssecretaris van Sociale Zaken te worden in het eerste kabinet-Balkenende. Vlak na zijn aantreden zegt Rutte tegen zijn oude vrienden van de VVD-jonge- renafdeling JOVD dat hij Balkenende zal opvolgen als premier. Binnen zijn partij nemen ze die woorden niet direct serieus. VVD- coryfee Frits Bolkestein komt zelfs naar Den Haag om de jonge staats secretaris de oren te wassen over zijn linkse praatjes. En wanneer Rutte zich in 2006 kandideert om lij sttrek- ker te worden, ziet lang niet iedereen dat zitten. Bolkestein en Hans Wiegel zien meer in Rita Verdonk, die het meer traditionele rechtse geluid van de partij verkondigt. Verliezersspeech Zelf denkt Rutte te verliezen van Verdonk. Op de dag van de uitslag van de lijsttrekkersverkiezing steekt hij vooral energie in een verliezers- speech die hij in zijn binnenzak heeft, geeft hij later toe. Maar hij wint, met 51 procent. Zijn leiderschap blijft in de jaren die volgen omstreden. De strijd met Rita Verdonk gaat door en nadat hij haar uit de Kamerfractie heeft gezet, lijkt de partij in tweeën te scheuren. Uitgerekend oud-criticaster Bolke- stein redt hem door op een roerig partijcongres te zeggen: ,,Geef die man de tijd.'' In de eerstvolgende campagne voor de Europese verkiezingen van 2009 brengt Rutte zichzelf in de proble men. Hij stelt dat het ontkennen van de Holocaust moet kunnen. Dan lijkt het geduld met hem alsnog op. Maar nadat partijvoorzitter Ivo Opstelten dreigt ook op te stappen als Rutte Oud criticaster Bolkestein redt hem door tezeggen: 'Geef die man de tijd' moet gaan, mag de beschimpte leider (als hij in de VVD-gang langs het koffieapparaat loopt, wordt het ineens stil) na anderhalf uur op de gang zitten tóch door. Een jaar later maakt hij zijn partij alsnog de grootste bij de Kamerver kiezingen. Wel na een uitgekiende imagocampagne, 'van stuiterbal tot staatsman' genoemd. Rutte moet van zijn studentikoze imago af. Weg met die geruite en gestreepte over hemden. Een nieuwe bril. Wegge werkte moedervlekken. En een com municatietraining. The road to the Catshuis, noemen zijn fractiegenoten het. Sommigen doen dat nog gek scherend. De vrijgezel Rutte moet wel op boksen tegen het imago dat hij nog bij zijn moeder woont. Iets wat hij al 25 jaar niet meer deed. Wel huurt de bejaarde moeder van zijn beste vriend twintig jaar lang een etage in zijn Haagse appartement. Deze Kitty Drenth was een fel tegenstan der van wilde circusdieren. Volgens Ruttes vrienden is het verbod dat op zijn initiatief in het regeerakkoord van 2012 komt, mede een cadeautje voor haar. De ene zorgverzekering is de andere niet vrijdag 2 oktober 2020 Zo zeker was het niet dat Rutte premier zou worden Hans van Soest Den Haag In september 2007 tijdens de Algemene Beschouwingen, over de begroting van het kabinet Balkenende IV. FOTO HH/ANP M In 2006 stelde Rutte zich beschik baar als lijsttrekker van de VVD. foto hh/anp Mark Rutte door Petra de Koning, Uitgeverij Brooklyn, 220 pagina's. We lijken soms best veel op elkaar. Toch zijn we allemaal net een tikje anders. De een heeft genoeg aan een bitje. Een ander zit jarenlang vast aan slotjes. Ook elke zorgverzekering is een tikje anders. Bij Independer zie je eenvoudig wat die verschillen zijn. Wij vinden er een die haarfijn bij jouw beugelbekkie past. Straks als eerste de nieuwe zorgpremies ontvangen? Scan de QR-code voor onze gratis Zorgpremie Alert of kijk op independer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15