II Coalitie snijdt in bezuinigingsplan college 7 MUSEUM VEERE AANDACHT VOOR GEKLEURDE PERSONEN Hij is de meeste haalt de donkere Jan van Dam letterlijk en figuurlijk uit de schaduw. mensen waarschijnlijk nooit opgevallen. Maar hij staat er wel degelijk, op het schilderij van Willem III. Museum Veere donderdag 1 oktober 2020 Emile Calon Veere Op het monumentale schilderij in het oude stadhuis van Veere zit Jan van Dam let terlijk in de schaduw van Willem III (1650-1702), mar kies van Veere. Met zijn donkere gezicht en kleding valt hij ook he lemaal niet op. Zo zeer zelfs, dat hij de ambtenaar van de burger lijke stand, die in die bewuste zaal van het Museum Veere toch vaak stelletjes trouwt, nog nooit was opgevallen. Directeur Veronica Frenks: „Terwijl die ambtenaar toch recht tegenover het schilderij staat en het altijd in beeld heeft." Tot voor kort wist ook niemand in het museum wie de donkere man was. ,,We dachten dat hij symbool stond voor de slaafse houding van Veere richting de stadhouder." Ze wijst naar het schilderij, waarop op de achter grond het stadje Veere is te zien. ,,De stadhouder zorgde er eind zestiger jaren van de zeventiende eeuw voor dat Veere wol kon blij ven verhandelen. Als dank werd de stadhouder dan ook in op dracht van de stad geportretteerd Directeur Veronica Frenks van Museum Veere met Jan van Dam. Op de achtergrond het portret van Willem I schaduw van de stadhouder zit. foto lex de meester I waarop Jan van Dam in de door Lambertus d'Hué in 1669." Frenks weet nu dat die man in de schaduw Jan van Dam is. ,,Dat is natuurlijk niet zijn echte naam, die kennen we niet." Hij behoorde tot het gevolg van de stadhouder en had een niet onbelangrijke functie. Frenks is te weten geko men dat hij bij een galafeest voor Willem III aan de zogenoemde tweede tafel zat, dichtbij de stad houder, samen met andere hogere mensen uit zijn gevolg. Ze vertelt dat het in die tijd niet ongewoon was dat buitenlanders tot het gevolg toetraden. Dat blijkt ook uit een tekening die in een an dere zaal van het museum hangt. Als museum moeten we wel laten zien dat er meer is dan onze witte wereld - Veronica Frenks, Museum Veere Daarop is een bezoek Willem V (1748-1806) aan Domburg afge beeld met twee opvallende figuren uit zijn hofhouding. Het gaat om twee buitenlandse bedienden, Cu pido en Sideron. ,,We weten nu wie het waren. Cupido kwam van de westkust van Afrika, Sideron was afkomstig van Curasao." Vol gens haar waren ze op jonge leef tijd geschonken aan Willem V. „Inderdaad. Geschonken door mensen van de West Indische Compagnie. Dat was in die tijd niet heel ongewoon. Ze maakten vervolgens deel uit van het gezin van de stadhouder en kregen ook een goede opleiding. Maar het blijft zo dat ze niet vrijwillig naar Holland zijn gegaan. Ze zijn ge woon tot slaaf gemaakt." Toen Frenks aan de vrijwilligers van het museum liet weten dat ze aandacht aan deze mensen wilde besteden, kreeg ze niet gelijk de handen op elkaar. ,,Is dat echt no dig?, kreeg ik te horen. Maar wij le ven hier in Veere in een heel witte maatschappij en er zijn hier inder daad nauwelijks racistische inci denten. Maar als museum, als in stituut, moeten we wel laten zien dat er meer is dan onze witte we reld." In het kader van de Maand van de Geschiedenis leidt Veronica Frenks daarom donderdag 1 ok tober om 15.00 uur en zondag 4 oktober om 11.00 uur belang stellende langs de expositie 'Op reis met Willem V' en het schil derij van Willem III. De bezuiniging van een miljoen euro op subsidies aan Middel burgse verenigingen gaat voor lopig niet door. De gemeente raad heeft dat gisteravond be sloten om, zoals LPM-leider Piet Kraan zei, 'geen onherstelbare schade aan te richten in de sa menleving'. Maar van uitstel komt niet zomaar afstel. Maurits Sep Middelburg Het herstelplan waarmee de ge meente financieel orde op zaken moet stellen, ging ervan uit dat ver enigingen en organisaties de ko mende jaren zwaar moeten inleve ren. Dat zou oplopen tot (gezamen lijk) een miljoen euro in 2024. De coalitiepartijen - LPM, CDA, SGP en VVD - zetten daar op initiatief van de LPM een streep door. Er kan en moet wel bezuinigd worden, er kennen zij. Maar zij willen daar eerst eens rustig naar kijken en niet nu op voorhand en onder tijdsdruk van het herstelplan er al een op brengst aan hangen. Twee enorme gaten Onherstelbare schade zou ook aan gericht worden als de ondersteu ning van minima wordt verlaagd. ,,Het is belangrijk dat inwoners in onze gemeente kunnen meedoen en in staat worden gesteld om kan sen in het leven te benutten door deelname aan sport, onderwijs, cultuur", stelt de coalitie. Deze be zuiniging van 150.000 euro is dan ook geschrapt. Dat was voor de PvdA reden de coalitie te steunen. Hiermee schoot de gemeente raad wel twee enorme gaten in het herstelplan dat door het college was uitgewerkt en dat ertoe moet leiden dat miljoenentekorten worden weggewerkt en er de komende ja ren geen nieuwe tekorten meer bij komen. De provincie heeft dat plan geëist en gisteren was de deadline. Om aan de opdracht van de pro vincie te kunnen voldoen, doet de raad in ieder geval een greep in de post onvoorzien: een spaarpot om tegenvallers op te vangen. Daar wordt 300.000 euro uit gehaald. Ook betaalt de gemeente aan geen enkele organisatie die subsidie krijgt, de komende jaren de infla tiecorrectie uit. Dat is een bedrag om stijgende lonen en prijzen te compenseren. Dit levert bijna een half miljoen euro op. Bovendien gaat de forensenbelasting met 75 procent omhoog en dat brengt nog eens 120.00 euro binnen. Allergrootste pijn De oppositiepartijen Christenunie, D66, GroenLinks, PvdA en SP ble ven uitermate kritisch op het her stelplan. De allergrootste pijn zit in de bezuiniging van uiteindelijk ze ven miljoen euro per jaar op jeugd- en ouderenzorg en die gaat wel door. ,,Maar hoe we dat gaan doen, daar gaat iedereen met een grote boog omheen", sneerde Willemien Treurniet van de ChristenUnie. Volgens het college komen er nog aparte voorstellen voor bezuinigin- gen en de coalitie wil die afwachten om eventueel andere keuzes te kunnen maken. De coalitie hoopt Het is belangrijk dat inwoners kansen in het leven kunnen benutten -Coalitie over schrappen bezuiniging op minima intussen dat de gemeente nog extra geld van het Rijk krijgt voor jeugd- en ouderenzorg. Dat kan dan wor den gebruikt voor de zorg, maar ook om de forse stijging van de ozb-be- lasting weer deels terug te draaien. Jan van Dam stapt uit de schaduw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35