'Ik heb geluisterd of er een hartslag was, heb hem aangeraakt' 9 Al is het ook geen abc'tje voor de rechter. Er is twijfel onder deskun digen over de doodsoorzaak van Nicky, en ook verkrachting staat niet onomstotelijk vast. Daarbij kan dna via-via ergens terechtkomen, dus op basis van alleen de gevon den 27 sporen kan Brech niet auto matisch schuldig worden verklaard. Roethof moet niks hebben van vraagtekens bij de geloofwaardig heid van Brechs verklaring: „Ge loof? Op basis van geloof worden oorlogen gevoerd. Maar het gaat in het strafrecht niet zozeer om het geloof. Het gaat om vraag naar het wettige en overtuigende bewijs." Zwijgmodus De verdachte zelf gaat de gaten in het OM-scenario in elk geval niet dichten, zo bleek wel na zijn video statement. Al snel greep de Lim burger op advies van zijn advocaat weer terug naar de zwijgmodus. Op talloze detailvragen antwoordde hij niet. Na de uitgebreide verklaring over de vondst van Nicky heeft hij bij de eerstvolgende vraag van de rechtbank al direct een probleem met zijn geheugen: hoe laat hij die dag op pad was gegaan? Geen idee. ,,Het was een chaos in zijn hoofd. Die dag is een waas." Als Brech zich een paar minuten later nog wel pre cies herinnert dat hij zijn licht op de fiets niet aan had, veert de rechter bijna op: ,,Dat is nogal een detail, u heeft een goed geheugen meneer Brech, of niet?'' De ergernis van ad vocaat Roethof was bijna voelbaar. Daarna volgde weer de stilte. Of hij blijft zwijgen, moet de ko mende zittingsdagen blijken, in de rechtbank in Maastricht. Daar zag en hoorde de familie van Nicky nu eindelijk hoe de man die zij verant woordelijk houden voor de dood van hun zoontje en broertje sprak, over een 'mooie zomer'. Ze slikken hun tranen weg. Nicky's zusje ver laat de zaal, als de details te gruwe lijk worden. Jarenlang leefden ze zonder te weten. Het is waarschijn lijk dat ze de laatste momenten van Nicky's leven ook nu nooit zullen leren kennen. Maar de familieleden voelen dat hij het is. De man die hun gezin verwoestte. Wat hij ook zegt. En of hij nu veroordeeld wordt of niet. Peter R. de Vries, vertrouwensman van familie Verstappen, noemt de verklaring 'verzonnen en onaannemelijk' Na lang te hebben gezwegen, liet verdachte Jos Brech gisteren van zich horen in een videoverklaring: chaam kan wel enkele jaren cel op leveren, maar Brech beweert uit drukkelijk dat hij Nicky niet heeft verplaatst, wel omgedraaid. ,,Dit is wat ze noemen een alternatief sce nario'', vat De Roos samen. Maar hij betwijfelt of Brech daar mee wegkomt: ,,Het biedt geen ver klaring voor de sporen die zijn ge vonden." Het blijft wat hem betreft de grote vraag wat Brech dan alle maal uitvoerde aan de binnenkant van Nicky's onderbroek, waar op vallend veel sporen zijn gevonden. ,,Het bewijs tegen Brech is wel heel belastend. En een rechter kan een verklaring van een verdachte dan als ongeloofwaardig terzijde schui ven." Er is ook niemand die Brechs verhaal kan ondersteunen. De rech ter vroeg nog expliciet, heeft Brech al die jaren nu niemand in vertrou- dinsdag 29 september 2020 het liggen, een kind' M De moeder en zus van Nicky Verstap pen luisteren naar de video verklaring van Brech. beeld nos wen genomen? Nee, is het ant woord. Zelfs niet zijn moeder, bij wie hij indertijd als dertiger nog al tijd woonde. Ook gisteren ging Jos Brech niet in op vragen van de rechter. Hij hield het bij zijn opgenomen videoverklaring. illustratie aloys oos- TERWIJK De aankomst van verdachte Jos Brech bij de rechtbank in Maas tricht. FOTO ANP U,,Ik loop met een geheim rond. Hoe langer ik het geheim met me meedraag, hoe lastiger het is om er iets mee te doen", zei Jos Brech aan het begin van het vi deostatement dat in de recht bank getoond werd. Nu is toch het moment om daarin verandering te brengen, vindt Brech, ook omdat Nicky's familie zijn uitleg moet horen: ,,De ouders hebben recht op dit stukje verhaal." ,,Het was een mooie zomer in 1998", begint de ver dachte. Hij gaat er veel op uit, in de natuur. Zo ook op die warme augustusdag, wanneer zijn aandacht op de Brunssummerheide wordt getrokken door 'iets in de verte' als hij gaat plassen bij de bosrand. Brech gaat ernaartoe en ziet iemand liggen. ,,Een persoon. Het was een kind." Hij huilt als hij erover vertelt. ,,Ik heb geluisterd of er een hartslag was, heb hem aangeraakt. Hij was overleden." Wie zou geloven dat hij er niets mee van doen had? Brech was al eens ge snapt toen hij kinderen betastte. Hij fietst weg, 'als een gek'. ,,Ik ging naar huis, heb er niemand over gesproken. Ik wist niet wat ik doen moest. Ik was in paniek."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9