VN buigt zich over strijd in Nagorno-Karabach Welkomenergie Wees Welkom, stap over en ontvang een welkomstbonus tot wel 270,- 8 NIEUWS Ineens was hij daar: een verklaring van Jos Brech, verdachte in de zaak-Nicky Verstappen. Hij beweert Nicky dood te hebben aangetroffen. Het is nog maar de vraag of Brech daarmee wegkomt. Check welkom-energie.nl NICKY VERSTAPPEN RECHTSZAAK ANP New York Azerbeidzjan en Armenië zijn al decennialang verwikkeld in een territoriaal geschil over de door Ar menië gesteunde afgescheiden re gio Nagorno-Karabach. De nieuwe botsingen zijn de hevigste sinds 2016. Zondag laaide het conflict tus sen beide aartsvijanden weer op. De kemphanen op de Kaukasus beschuldigen elkaar ervan te zijn begonnen met beschietingen in de betwiste regio. Beide partijen maakten sinds zondag ook melding van dodelijke slachtoffers. Het Ar meense ministerie van Defensie meldde dat de hele nacht gevochten werd, terwijl het Azerbeidzjaanse ministerie van Defensie zei dat Ar meense troepen de stad Terter be schoten. Veel landen hebben opgeroepen tot een onmiddellijk staakt-het-vu- ren. Rusland staat achter Armenië, maar riep het land op alle militaire activiteiten te staken. Turkije stelde Azerbeidzjan met alle middelen te zullen steunen. De door Armenië gecontroleerde regio Nagorno-Karabach maakt volgens internationaal recht deel uit van Azerbeidzjan. De Azer- beidzjaanse regering verloor de controle over het gebied na het einde van de Sovjet-Unie. Sinds 1994 is er een wapenstilstand van kracht in de regio die wordt be woond door Karabach-Armeniërs. Het verarmde Armenië rekent op Rusland als beschermende macht. Het olie- en gasrijke Azerbeidzjan heeft Turkije als bondgenoot. Hoe makkelijk kan het zijn. ,,Het was een mooie zomer in 1998, ik was er elke dag op uit." Jos Brech zit tegenover een camera en kijkt in de lens. Hij denkt terug aan die ene augustusdag 'in de natuur'. ,,Aan de bosrand was ik gestopt voor een kleine boodschap. Mijn aandacht werd getrokken door iets in de verte. Toen ik dichterbij kwam, zag ik het liggen. Een per soon. Het was een kind." Met die woorden, staccato vast gelegd in een videoboodschap, opende Jos Brech (58) gisteren de inhoudelijke behandeling van de rechtszaak. Eindelijk sprak de man die 22 jaar lang zijn mond hield, de laatste twee daarvan tijdens vele verhoren. Het OM houdt hem verant woordelijk voor het misbruiken en doden van Nicky Verstappen, het 11-jarige j onget je dat verdween van een zomerkamp op de Brunssum- merheide. Op 27 plekken werd het dna van Brech aangetroffen op de kleding en het lichaam van Nicky - de binnenkant van zijn binnen stebuiten aangetrokken onder broek incluis. Maar ze zien het verkeerd, stelt de verdachte. Het was Brech die Nicky naar eigen zeggen al leven loos aantrof. Nadrukkelijk be noemt hij hoe hij het jongetje vastpakte: ,,Ik heb gezocht naar ademhaling, geluisterd of er een hartslag was. Ik heb hem aange raakt, op de kleding.'' En later zegt hij: ,,Ik heb Nicky netter proberen neer te leggen." Opvallend: hij 'fat soeneerde' ook nog de kleding, maar meldde zich niet bij de poli tie, fietste 'als een gek' weg, wilde die avond wel alarm slaan, maar toen bleek Nicky al gevonden. ,,Het bleef maar malen in mijn hoofd." Na 22 jaar schrijnende stilte komt de verdachte nu met een ver haal dat alleen maar meer vragen oproept, ongeloofwaardig over komt ook, zegt Peter R. De Vries, vertrouwenspersoon van de fami lie Verstappen: ,,Het gaat om een leugenachtige, verzonnen verkla- ring om zijn hachje te redden. Een jeugdscout die een dood kind vindt en niet helpt? Ook niet eens de politie belt? De rechter zal hem dit ook vertellen, dat het volstrekt onaannemelijk is. Maar hij zat in een spagaat. Als Brech niet zou verklaren terwijl dna om een uit leg schreeuwt, zou hij zeker afste venen op een veroordeling. Hij moest dus met iets komen." Wat ook niet helpt als het gaat In een vorige week opgenomen video verklaring zegt Jos Brech dat hij Nicky vond, toen het kind al was overleden om geloofwaardigheid: advocaat Gerald Roethof schermde lang met een 'kluisverklaring', die al eerder klaar lag, dus niet afge stemd kon zijn op de laatste dos sier-informatie. Maar de gefilmde bekentenis van Brech blijkt vorige week pas opgenomen, waardoor Brech kwetsbaar wordt voor kri tiek dat hij anticipeert op het be wijs dat er tegen hem ligt. De schriftelijke verklaring komt mo gelijk later nog, suggereerde Roet hof. Wat Brech beschrijft, is op zich niet strafbaar, zegt hoogleraar strafrecht Theo de Roos in een re actie. ,,Als je een dode ziet liggen mag je bij wijze van spreken aan zijn jasje trekken. Je mag de plek ook verlaten zonder hulpverle ning." Het 'wegmaken' van een li- dinsdag 29 september 2020 De VN-Veiligheidsraad be spreekt vandaag de vijandelijk heden in Nagorno-Karabach. Diplomaten hebben gezegd dat er een speciale zitting wordt in gelast op verzoek van Duitsland en Frankrijk, met steun van Est land, België en het Verenigd Koninkrijk. Brech: 'Ik zag Niels Klaassen Carla van der Wal Maastricht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8