7 VERENIGDE STATEN PRESIDENTSVERKIEZINGEN Donald Trump en Joe Biden ontmoeten elkaar komende nacht voor het eerste presidentiële debat. Er wordt vuurwerk verwacht onder leiding van Fox News-presentator Chris Wallace. Roept Trump weer dat Biden een drugstest moet doen? En hoe reageert dïe daarop? Communicatie-expert Lars Duursma - hij coacht ceo's, politici en sprekers - was in 2008 om studierede nen vrijwilliger bij zowel de ver kiezingscampagne van de Demo craten als bij die van de Republi keinen. Hij weegt de sterke en zwakke punten van beide kandi daten. ,,Donald Trump heeft veel tv-er- varing als showman en is enorm comfortabel voor de camera's. Trump gebruikt alleen maar sim pele woorden en korte zinnen. Hij herhaalt zijn boodschap een paar keer en komt over alsof je met hem aan de bar staat. Lastig voor zijn tegenstander is dat hij zo on voorspelbaar lijkt. Dat is overigens niet zo want als je zijn campagne bijeenkomsten bekijkt, zegt hij bijna altijd hetzelfde. Biden heeft ook genoeg erva ring. In 2008 en 2012 deed hij de vicepresidentiële debatten tegen Sarah Palin en Paul Ryan. Hij deelt met Trump dat ook hij als gewone jongen wil overkomen: Joe, de man die zegt waar het op staat, zonder ingewikkelde woorden. Hij staat stevig in zijn schoenen en heeft een krachtige, sterke stem. Hij kan ook een gifkikker zijn die met zijn vuist op tafel slaat en iets met bulderende stem kan zeggen. Hij is ook iemand die dit soort de batten heel goed voorbereidt.'' ,,Hij is niet het type dat een tien pagina's lang strategiedocument gaat bestuderen. Als hij zich voor bereidt, zal dat meer zijn met oe fensessies. Trump kan overmatig veel zelfvertrouwen hebben om dat hij al vier jaar wordt omgeven door mensen die hem de hemel in prijzen. Trump is gewend alleen voor eigen parochie te preken. Obama had daar ook last van in 2008. Dan kan het tot problemen leiden als je opeens wel hard wordt tegengesproken. Trump kan weleens uitglijden als hij improvi seert. In het begin vonden we dat Als Trump liegt, kan Biden steeds in één zinnetje zeggen: 'Dit klopt niet. Waar het echt om gaat is dit...' allemaal wel mooi al die grapjes maar inmiddels zijn corona en de werkgelegenheid zo belangrijk ge worden dat de vraag is of je daar mee wegkomt.'' ,,Als Trump liegt, kan Biden steeds in één zinnetje zeggen: 'Dit klopt niet'. Maar dan moet het vervolg zijn: 'Waar het echt om gaat is dit Biden kan het beste spreken na mens de mensen die lijden in deze crisis en die vinden dat Trump niet genoeg doet en alleen staat te golfen of zit te twitteren. Trump alleen maar op dat twitteren aan vallen, heeft weinig zin. Het gaat er voor Biden om bijvoorbeeld te zeggen dat 'terwijl onze tante vocht voor haar leven in het zie kenhuis zat Donald Trump te twitteren'. Dan wordt het per soonlijk. Dat is een krachtiger stra tegie dan dat hij een tienpunten plan voor corona gaat presenteren. De basisstrategie tegen iemand als Trump is jezelf een kwart slag te draaien. Bidens grootste fout zou zijn zich volledig op Trump te richten. Die ga je niet overtuigen, hoef je ook niet te overtuigen. Draai een kwartslag en richt je tot de mensen thuis." Nog 34 dagen ,,In de opzet van het debat is het al merkbaar. Ze zullen afstand van elkaar moeten houden dat deed Trump niet in het debat met Hil lary Clinton. Er zal nauwelijks pu bliek zijn, alleen wat familieleden, vrienden en staf. Tot op zekere hoogte is dat iets waar Biden blij van zal worden want Trump pro beert op al zijn bijeenkomsten net te doen alsof dat hele corona niet bestaat. De eerste drie minuten zal de kijker door de setting begrijpen dat er wel degelijk iets bijzonders aan de hand is. Ook belangrijk is dat er binnenkort een kwart mil joen Amerikanen aan het corona virus zullen zijn gestorven. Nu zijn dat er ruim 200.000 maar zo'n getal heeft gevoelsmatig een stuk minder impact dan een kwart mil joen. Trump zal alles doen om te zeg gen dat het heel goed gaat met het land, ondanks dat alles tegenzat. We hebben straks een vaccin, de economie zal zich herstellen en Amerika komt hier sterker uit. Hij zal de nadruk leggen op de goede maatregelen die hij persoonlijk heeft genomen zoals het sluiten van de grenzen met China.'' dinsdag 29 september 2020 GO Eerste verkiezingsdebat in de VS: zo kan Biden T rump aanpakken Bob van Huët Rotterdam/Washington Doet Trump dat niet? - Lars Duursma, communicatie-expert Hoe pak je in een debat iemand als Donald Trump aan? Donald Trump (l) en Joe Biden hebben beiden veel ervaring in het voeren van debatten. FOTO'S GETTY IMAGES, AFP Biden loopt voorop in de landelijke peilingen, maar dat zegt niet alles. Door het kiessysteem in de VS kan de kandidaat die niet de meeste stemmen haalt, tóch winnen. Dat lukte Trump in 2016. 60 28 sep Biden 50 40 42,9% Trump in individuele peiling 30 jan 280920 BRON: AFP BBC sep 3 nov Verkiezingen Hoe zwaar gaat de coronacrisis wegen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7