OZCAN AKYOL Advies voor België aangescherpt: enkel noodzakelijke reizen Laat onze chef voor |e koken UITGEKOOKT.nl 6 CORONA Heb je soms geen tijd of zin om te koken? En wil je wel gezond en verantwoord eten? Dan koken wij met liefde voor jou. Vers, zonder onnodige toevoegingen en gekoeld thuisbezorgd. EZ] UITGEKOOKT.NL 085-0190068 Column Aan de beeldspraak en one liners van Hugo de Jonge lag het niet. 'We doen ons best, maar het virus doet het beter.' En corona is inmiddels, na zeven maanden onderzoek, plot seling een 'mammoettanker' ge worden. ,,Het kost tijd om het bij te sturen.'' Dan weten we dat ook weer. Daarna moest Mark Rutte, zichtbaar met de nodige tegenzin, draconische maatregelen aan kondigen, variërend van een tikje aan de horeca tot een uppercut voor de complete voetbal branche. is dat de premier niet afwijkt van zijn vertrouwen in de bevolking. Hij heeft een paar keer gezegd dat hij de verantwoordelijk- Jgi heid bij de mensen legt en dat hij niet als dictator wil regeren. Hier zit, lijkt me, een rare tegenstel ling in; dat wij als bewoners van dit land tijdens een pandemie niet met totale vrijheid kunnen omgaan, hebben we onderhand bewezen. Maar alleen heerschappij van een VVD-pre- mier is het andere uiterste. Er zijn toch wel meer smaken? De besluiteloos komt helemaal samen in de adviezen rond het mondkapje, dat onderhand sym bool is gaan staan voor ons corona- beleid. Eerst moest onze regering, op advies van het Outbreak Ma nagement Team, er helemaal niets van weten. Vervolgens doken ze toch op in het openbaar vervoer en de vliegtuigen. Terwijl alle landen om ons heen bij mondkapjes zwe ren, wil Rutte nu pas een beetje spelen met het hulp middel. En dan we derom vrijblijvend - het tast bij som mige mensen de persoonlijk inte griteit aan, dat moeten we niet willen, is de redenatie. Sterker nog, ondernemers mogen in het westen van het land zelf re gelen dat alles ordentelijk verloopt - zonder verplichting. En bezoe kers van die zaken krijgen dan weer de taak om zich voorbeeldig te gedragen, conform de aanwij zingen van de overheid. Er wordt op ons gerekend. Als de afgelopen weken iets heb ben aangetoond, dan is het wel dat niet alle mensen plichtsbesef voe len. Heel leuk en aardig, samen een pandemie aanpakken, maar kennelijk kunnen we dat niet, omdat te veel burgers weigeren mee te doen. Dat kon iedereen van tevoren uittekenen. Zoals iedereen ook de tweede golf zag aankomen. De premier blijft roepen dat we het samen moeten doen. In Duits land pakken ze het probleem ook met elkaar aan, maar dan met een bondskanselier die iets strenger durft te zijn. Crisismanagement vraagt niet om een liberale ideologie, maar om gezond verstand. Bij de burger lijkt dat deels verdwenen. Hopelijk komt de overheid snel bij zinnen. Tot dusver gold in verband met het coronavirus alleen een oranje reisadvies voor Brussel en omge ving en delen van Antwerpen. Het advies wordt aangepast in verband met de strenge regels die in België gelden voor bezoek uit Nederland. Reizigers uit de pro vincies Zuid-Holland, Noord Holland en Utrecht moeten zich laten testen en veertien dagen in quarantaine. Reizigers uit andere Nederlandse provincies krijgen het dringende advies zich te laten testen en in quarantaine te gaan. Voor het Brussels Hoofdstede lijk Gewest, de stad Antwerpen, en de provincies Luik en Waals Brabant geldt bovendien dat het aantal besmettingen daar erg hoog is. Wie daar geweest is, krijgt het dringende advies na terugkeer in Nederland tien dagen in thuis- quarantaine te gaan. Voor terug- keerders uit andere delen van Bel gië geldt dit advies niet. Nu Nederlandse restaurants en cafés eerder moeten sluiten, hou den bestuurders in de Belgische grensgemeenten hun hart vast. Burgemeesters in de Antwerpse Kempen zijn bang voor een grote toestroom van Nederlanders in hun gebied, waar de horecagele genheden langer open zijn. Enkele maanden geleden was het nog de omgekeerde wereld. Terwijl België in een strikte lock- down ging, liet Nederland de teu gels weer langzaam vieren. Dat leidde ertoe dat veel Belgen de grens overstaken om in Neder land langer te kunnen feesten. „Voorlopig houden we het slui tingsuur van horeca in onze ge meente op 01.00 uur'', zegt Walter Luyten, burgemeester in Ravels. ,,Maar als deze beslissing in Nederland echt een stormvloed in onze gemeente zou betekenen, moeten we dat opnieuw bekij ken.'' LEKKERE GEZONDE MAALTIJDEN AAN HUIS dinsdag 29 september 2020 GO $0 @OzcanAkyol Vertrouwen Wat mij al maanden opvalt, Het reisadvies voor heel België is aangescherpt naar oranje, wat inhoudt dat alle niet-nood- zakelijke reizen worden ontra den. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. ANP Den Haag/Antwerpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6