Beter buiten dan binnen 5 Vanaf vanavond 18.00 uur IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 5 Zo, alles wordt weer strenger. En hier zal 't wel niet bij blij ven. Mede omdat niet ieder een netjes luistert naar wat de pre mier en secondant De Jonge ons weer allemaal opdragen. We zitten in dit land namelijk niet allemaal op de zelfde golflengte. Iedereen heeft zijn eigen setje geloofswaarheden, qua corona. Los van de Willem Engel aanhangers die er kennelijk über haupt niet in geloven, zie ik mensen die erin geloven als je ze eraan herin nert; mensen die erin geloven als het hen uitkomt; mensen die erin gelo ven als ze een zieke zien; mensen die erin geloven als ze ziek worden. Maar de meeste mensen zijn te goeder trouw. Daar ben ik van overtuigd, hoor. Ze geloven zeker dat het er is, maar ze vergeten het gewoon af en toe. Omdat ze er ondanks wat er is gebeurd de afgelopen maanden, nog steeds niet op ingericht zijn. Of al weer aan het uit-tunen waren. Zoals je ook pas tot God bidt als je echt iets ergs overkomt. Tenzij je zwaar gelo vig bent. Qua corona, zou je me dus tot de zwaar gelovigen kunnen rekenen, be denk ik nu. Ik heb met mezelf afge sproken dat het overal kan zijn, dat iedereen die ik tegenkom een poten tiële drager is. Tenzij. Daar probeer ik naar te handelen. Verder ga ik ervan uit dat binnen met andere mensen gevaarlijk is, buiten minder. Als ik daar aan de regels voldoe. In de ogen van Haagse beslissers ben ik daarom waarschijnlijk een modelburger. Da's best een gekke rea lisatie. Zo had ik mezelf nooit ge zien. Je zou ook kunnen zeggen dat ik een angsthaas ben. Zijn model burgers angstha zen? En andersom, zijn angsthazen modelburgers? Da's ook een inte ressante vraag, maar die gaan we hier niet uitbotten. Buiten dus. Buiten lopen is dan wel weer beter dan binnen zitten. Buiten afspreken heeft tien punten meer dan binnen. Dat is overigens een valse vergelijking. Want binnen af spreken heeft nul punten. Ik doe bin nen geen afspraken, behalve met vrouw en kinderen en mensen van wie ik weet dat ze voorzichtig zijn. Dan alles op 1,5 meter natuurlijk. Er zijn er ongeveer tien die ik dat ver trouwen schenk. En geloof het of niet, net wanneer ik dit optik, appt een collega: hij heeft corona. Ik zet met een andere collega het bedrijfs- protocol in werking en praat nog wat met hem. 'Het is een heftig virus. Binnenblijven, hoor', sluit-ie onze app-wisseling af. Reken maar. Net als ik dit optik appteen collega: hij heeft corona bij elkaar komen. Het is jammer, maar ouders moeten weer even hun kinderen afleveren bij het hek en niet langs het veld gaan staan.'' Het kabinet komt zo ook tege moet aan de kritiek van de burge meesters en de GGD's. Die zagen toch al gaten in de regionale stra tegie. Maatwerk is prettig, maar een lappendeken aan regels is ook verwarrend voor de burger. En al even lastig te handhaven. ,,We hebben nu één verhaal'', zei een vergulde Hubert Bruls namens burgemeesters. Juicht Niet iedereen juicht. In de Tweede Kamer klinkt nog steeds dat het kabinet zijn zaken niet op orde heeft. Er is in de zomer te weinig gedaan om ons voor te bereiden op de tweede golf, is de teneur. En toen die kwam, bleken GGD's die mensen met klachten moeten tes ten daar niet op toegerust. Iets wat het kabinet overigens bestrijdt. Volgens Rutte is er tegen deze enorme groei van het aantal men sen dat klachten krijgt niet op te organiseren. Al geeft hij ook toe dat we 'meer zicht zouden heb ben op het virus, als het testen op timaal was'. MAATREGELEN Gedrag De belangrijkste oorzaak van het stijgende aantal besmettingen is ons gedrag, benadrukte RIVM- directeur Jaap van Dissel nog. Door nu in een keer een hele trits ingrijpende regels af te kondigen voor de komende drie weken, hoopt het kabinet iedereen ervan te doordringen dat het nu ernst is. ,,Als over drie weken blijkt dat het aantal besmettingen niet ge noeg is gedaald, hebben we een probleem'', zegt Rutte. Dus alle horeca om 22.00 uur dicht, om 'de alcoholuurtjes te voorkomen'. Dus geen publiek meer bij alle prof- en amateursporten. Overi gens niet om supporters te straf fen voor wangedrag. ,,Dit week end hielden voetbalsupporters zich goed aan de regels'', zegt Rutte. ,,Wel omdat het leidt tot te veel mensen die onderweg zijn en Door de regionale strategie los te laten, probeert het kabinet tege moet te komen aan de kritiek dat het te afwachtend is. Weliswaar deed Rutte in een eerdere tv- persconferentie nog een keer een indringende oproep aan iedereen om zich aan de regels te houden (1,5 meter afstand houden tot el kaar, zo veel mogelijk thuiswer ken en handen wassen), maar dat had niet het beoogde effect. Ook het sluiten van de horeca om 01.00 uur in bepaalde regio's maakte weinig indruk, omdat veel kroegen sowieso al rond dat tijd stip sluiten. dinsdag 29 september 2020 Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Alle maatregelen tot 20 oktober op een rij: Thuiswerken wordt weer de norm, 'tenzij het niet anders kan'. Bedrijven die mensen toch on nodig naar kan toor halen, kunnen gesloten worden als ze een be smettingshaard blijken. Horeca in heel het land om 22.00 uur dicht, vanaf 21.00 uur niemand meer binnen. Af- haalrestaurants mogen openblij ven tot 02.00 uur. Verkoop van alco hol is na 22.00 uur verboden. Voor culturele instellingen zoals concertzalen en theaters bekijken burgemeesters per geval hoeveel bezoekers er naar binnen mogen. Dat geldt ook voor markten, musea en pretparken: ge keken wordt hoe veel bezoekers verantwoord is. Restaurants of bioscopen mag je in groepsvorm met maximaal vier personen bezoe ken, tenzij het om één huishouden gaat, of met kin deren tot 13 jaar. Mensen met een contactberoep moeten klanten registreren. Winkels moeten deurbeleid voeren, zodat 1,5 meter af stand kan worden gehouden. In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Eindho ven willen de bur gemeesters dat iedereen in win kels een mond kapje draagt. Win keliers mogen weigeraars de deur wijzen. Ook in andere publieke ruimtes als musea is het advies: mondkapje op. Er wordt geen publiek meer toe gestaan bij sport evenementen, ook niet in de ama teursport. Kanti nes gaan dicht. Supermarkten gaan twee keer per dag een uur alleen open voor kwetsbare men- sen en ouderen. Thuis (ook in de tuin of op het bal kon) mag je maxi maal drie perso nen op bezoek hebben, kinderen tot en met 12 jaar niet meegerekend. In publieke ruim tes zoals restau rants mogen maximaal dertig personen zich ver zamelen, naast personeel. In de buitenlucht zijn groepen van maximaal veertig personen toege staan, dan tellen kinderen tot en met 12 jaar wel mee. Uitzonderin gen voor het groepsmaximum tot veertig perso nen zijn onder meer demonstra ties, kerken, grote pretparken, musea, scholen, de kinderopvang, jeugdverenigingen en uitvaarten. De inkomens- toets voor de zo geheten Tozo-uit- kering (bedoeld voor zzp'ers die zonder inkomen zitten) gaat niet in per 1 oktober. Minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) en premier Mark Rutte gistermiddag na overleg over de crisismaatrege len. FOTO ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5